Derviş ve kanadı kırık kuşun hikâyesi

Hüseyin ŞİNASİ - 13.06.2014

                

Ülke ve dünya gündemi o kadar karışık ve anlaşılması zor ki, birini anlamaya ve yorumlamaya çalışırken başka bir konu gelip tepemize dikiliyor. Haydi, onu anlayalım derken başka bir püskülü bela kaşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde görüştüğümüz bazı dostlar. Yazılarımızı ilgi ve merakla takip ettiklerini ifade ettiler. Bundan dolayı memnun olduk. Bu durum bize değerlendirmelerimize ayrı bir güç ve kararlılık kattı. Bugün konuyu değiştirelim ve bir hikâye nakledelim.   

Bir gün yaralı bir kuş, Hz. Süleyman’a gelip, kanadını bir dervişin kırdığını söyler. Hz. Süleyman, dervişi hemen huzuruna çağırtır. Ve ona sorar;

“Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın?” Derviş kendini savunur;

“Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı.”

Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa döner ve der ki;

“Bak, bu adam da haklı. Sen niye kaçmadın? O sana sinsice yaklaşmamış. Sen hakkını savunabilirdin. Şimdi de kalkmış kolum kanadım kırıldı, diye şikâyet ediyorsun?”

Bu defa kuş kendini savunur;

“Efendim ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı hemen kaçardım. Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez, bunlar Allah’tan korkarlar diye düşündüm ve kaçmadım.”

Hz. Süleyman bu savunmayı doğru bulur ve kısasa kısasın yerine getirilmesini buyurur.

“Kuş haklı, hemen dervişin kolunu kırın” diye emreder.

Kuş o anda;

“Efendim, sakın öyle bir şey yapmayın” diyerek öne atılır.

“Neden” diye sorar Hz. Süleyman.

Kuş sebebini şöyle açıklar;

“Efendim, dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapar... Siz en iyisi mi, bunun üzerindeki derviş hırkasını çıkartın... Çıkartın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasın.”

            Evet, hikâyemiz bu kadar. İsteyen isteğini anlasın. Ve dersini çıkarsın. Olan bitenden ders almayan, yine kanadını kolunu kırdırmaya devam edenler varsa, ne yapalım onlar da cezalarını çeksinler. Hani ne dersiniz, çevremizde ne kadar da çok dervişlere kolunu kanadını kaptırmış kuş var ki.

 

Tarih: 13.06.2014 Okunma: 888

YORUMLAR

Yorumunuzu ekleyin.

İsim: *

E-posta Adresiniz: *

* (E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.)

Yorum: *

Güvenlik Sorusu:
Türkiye'nin başkenti neresidir?