Haftada 6 gün çalışma sistemine geçen Yunanistan''da gerginlik artıyor

EURONEWS

1 Temmuz'dan itibaren geçerli olan yeni düzenlemeyle haftada 6 gün ve toplamda 65 saate kadar çalışacak olan Yunanların tepkisi giderek büyüyor.

Dört günlük çalışma haftası tüm dünyada giderek yaygınlaşırken Yunanistan'da, çalışma saatlerine ilişkin 1 Temmuz'da yürürlüğe giren yeni yasa ile "6 günlük çalışma haftası"na geçilmesiyle ülkede tepkiler giderek artıyor.

Yeni kanun ile haftanın 7 günü 24 saat faaliyet gösteren işletmelerin, çalışanlarından altı gün çalışma talep etmesine izin veriliyor. Yeni yasal düzenleme, turizm ve gıda sektörlerini kapsamıyor.

Reform kapsamında şirketler, işçilere günlük ma­aşlarının yüzde 40'ı kadar ek ödeme alacakları altıncı iş gününü dayatabiliyor. 6. iş gününün Pazar ya da resmi tatil günlerine denk gelmesinde ise günlük artış yüzde 115'e oluyor. Aynı zamanda, çalışanların günde sekiz saatlik ana işlerinin yanı sıra gönüllü olarak günde beş saatlik ikinci bir işe sahip ol­malarına da izin veriliyor. Bu durumda, tam zamanlı çalışanların günde 13 saate kadar, haftada ise yaklaşık 65 saate ka­dar çalışmalarına izin veriliyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından sunulan yeni yasal düzenlemenin amacının dönüşümlü vardiyalar için personel bulmakta zorlanan şirketlere destek olmak olarak belirtiliyor. Aynı zamanda kayıt dışı çalışmaya karşı mücadele için bir yol olarak görülüyor. Ülkede birçok çalışanın, "ERGANI" sistemine kaydedilmeden altı gün çalıştığı belirtiliyor. "ERGANI" bilgi sistemi, eş zamanlı olarak tüm ücretlilerin takip edilebildiği bir yazılım.

Çoğu ekonomist, Yunan ekonomisinin temel sorununun işçilerin çalıştığı toplam saat sayısı yerine, üretim verimliliğinin düşük olması olarak görüyor.

Avrupa Komisyonu'nun verilerine göre Yunanistan'da saat başına nominal işgücü verimliliği Avrupa ortalamasından yaklaşık yüzde 40 daha düşük. Özellikle yeni teknolojilere yapılan yatırımların azlığı, girişimciliği engelleyen bürokrasi ve yetersiz iş gücü bu duruma neden olarak gösteriliyor.

Eurostat'ın 2023 yılı verileri, Yunanistan'da ortalama çalışma saatinin haftada 39,8 saat olduğunu, bu rakamın Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri arasında en yüksek olduğunu, ardından Polonya ve Güney Kıbrıs'ın geldiğini gösteriyor.

Hollanda 32.4 saat ile haftalık çalışma saatinin en düşük olduğu ülke. Avrupa ortalaması ise haftada 36,1 saat.

Tarih: 04.07.2024 Okunma: 42