ABD Temsilciler Meclisi Ukrayna, İsrail ve Tayvan için 95 milyar dolarlık yardım paketini onayladı

EURONEWS

Senato, Meclis'ten geçen yasa tasarısını Salı günü değerlendirmeye başlayacak. Önümüzdeki hafta gelmesi beklenen onaydan sonra tasarı imzalaması için Biden'ın önüne gidecek

ABD Temsilciler Meclisi,  Cumhuriyetçi muhafazakarların sert itirazlarına rağmen iki partinin de geniş desteğiyle, Ukrayna, İsrail ve Tayvan için 95 milyar dolarlık güvenlik yardımı tasarısını kabul etti.

Tasarı şimdi, Demokratların kontrolündeki Senato'ya gidecek. Demokrat Başkan Joe Biden'dan üst düzey Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell'a kadar çok sayıda politikacı Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Mike Johnson'ı tasarıyı bir an evvel oylamaya sunmaya çağırıyordu.

Senato, Meclis'ten geçen yasa tasarısını Salı günü değerlendirmeye başlayacak. Önümüzdeki hafta gelmesi beklenen onaydan sonra tasarı imzalaması için Biden'ın önüne gidecek. 


Yardım paketi, ABD silahlarının, stoklarının ve tesislerinin ikmali için 23 milyar dolar da dahil olmak üzere Ukrayna 60,84 milyar dolar; 9,1 milyar doları insani ihtiyaçlar için olmak üzere İsrail için 26 milyar dolar ve Tayvan dahil Hint-Pasifik bölgesi için 8,12 milyar dolar ayrılmasını öngörüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün Temsilciler Meclisi'nden geçen hayati önem taşıyan ABD yardım tasarısı, savaşın yayılmasını önleyecek, binlerce hayat kurtaracak ve her iki ulusun daha güçlü olmasına yardımcı olacak" dedi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden yönetiminin Ukrayna'ya yönelik bir sonraki yardım paketini de sonuçlandırdığını, böylece Ukrayna'nın acil savaş alanı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarının yasalaşmasından kısa süre sonra yeni yardım dilimini açıklayabileceğini söyledi.

Tarih: 22.04.2024 Okunma: 57