Tel Aviv''de binlerce kişi ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için toplandı

EURONEWS

Tel Aviv'de binlerce kişi Hamas'ın elindeki rehineleri bırakması ve Gazze'de derhal ateşkes ilan edilmesi için sokaklara döküldü.

Gazze'de aylardır devam eden savaşa yönelik protestolar sürüyor.

İsrail'de on binlerce kişi Cumartesi akşamı bir kez daha bir araya geldi. Hamas'ın rehineleri serbest bırakmasını isteyen göstericiler, İsrail hükümetine de ateşkes çağrısında bulundu.

Protestocular, hükümetin Hamas ile ateşkes sağlayabilmek için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini düşünüyor.

Gösterilere katılanlardan Lee Siegel, "Bu akşam buraya 267 gündür Gazze'de tutsak olan kardeşim Keith için geldim. Onun için buradayım. Anlaşma, hangi şartlarda olursa olsun gerçekleşmeli. Savaşın durması gerekiyor. Kardeşim evine geri dönmeli," dedi.

Yürüyüşe katılanlardan bazıları, ellerinde Hamas'ın geçtiğimiz Ekim ayında İsrail'e düzenlediği saldırı sırasında esir aldığı kişilerinin fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıyordu.

Protestocular ayrıca, Gazze'de yaklaşık dokuz aydır devam eden ve 38,000'i aşkın Filistinli ile en az 318 İsrail askerinin ölümüne neden olan çatışmaların sona ermesi için "derhal ateşkes" ilan edilmesini talep etti.

Göstericiler ellerinde yakınlarının fotoğraflarının yer aldığı dövizleri taşıyor, 29 Haziran 2024
Göstericiler ellerinde yakınlarının fotoğraflarının yer aldığı dövizleri taşıyor, 29 Haziran 2024Ohad Zwigenberg/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.

"Rehinelerin serbest bırakılması" ve "derhal ateşkes" mesajlarının güçlü bir şekilde yansıtıldığı gösteride, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun istifa etmesini, ülkenin erken seçime gitmesini isteyenler de yer aldı. Eylemciler, Netanyahu'nun siyasetteki geleceği için rehinelerin hayatlarını görmezden geldiğini söylüyor.

Kuzeni Carmel'in hala Gazze'de esir tutulduğunu belirten Snir Daan, "Bu savaşın devam etmesi demek, rehinelerin İsrail tarafından öldürülmesi demek. Bu kan, İsrail hükümetinin elindedir. Netanyahu defalarca kez ateşkese yanaşmayacağını söyledi. Bu anlaşmayı da sabote etmesine izin verilmemeli," diye konuştu.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasındaki çatışmalar, 7 Ekim tarihinde tekrar alevlendi.

İsrail sınırını aşıp baskın yapan Hamas militanları, 7 Ekim'de düzenledikleri saldırıda çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1,200 kişiyi öldürdü ve 250 kadar kişiyi de rehin aldı. Bu rehinelerin yaklaşık yarısı, Kasım ayında bir hafta süren ateşkes sırasında İsrail tarafından tutulan Filistinli mahkumlarla takas edilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan edilmesini öngören kararına rağmen Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısından bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarını ve sivil katliamlarını sürdürürken, uluslararası kınamalarla karşı karşıya kaldı.

Gazze'deki sağlık yetkililerine göre, 7 Ekim'den beri İsrail'in Gazze'de düzenlediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Harabeye dönüşen Gazze'nin pek çok bölgesinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hala çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı bir dava kapsamında İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs tarihinde işgal edilmeden önce bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurmasına hükmetmişti.

Tarih: 02.07.2024 Okunma: 43