Sinan Ateş davasında ara karar: 10 sanığa tahliye

EURONEWS

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Pazartesi gününden itibaren görülmeye başlanan eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti davasında ara karar verildi. 10 sanık adli kontrol şartı ile tahliye edildi.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Cuma günü ara karar verildi. Buna göre, tutuklu bulunan 10 sanık adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Tahliye edilen sanıklar; Mehmet Yüce, Erdem Karadeniz, Osman Bayraktar, Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Aytaç Ataç, Caner Günay, Umut Ersoy ve Alper Atay olurken, mahkeme heyeti, eksik bilgi ve belgelerin savcılıktan istenmesine de karar verdi.

Ateş'in eşi Ayşe Ateş, duruşmada verdiği bilgilerin ifadesine eklenmesini ve şüpheli 17 sanık için ayrı yürütülen soruşturma dosyasının mevcut dosya ile birleştirilmesini talep etti. Ancak söz konusu talepler mahkeme tarafından reddedildi.

Ayşe Ateş ara karara tepki göstererek, "Sincan yerleşkesinde beş gün boyunca sanıkların ve müdafilerin siyasi bir cinayeti alacak verecek davasına indirgeme çabalarına sahne olan, basın yayın ve sosyal medya destekli kumpas tiyatrosu bugün sonlandı" ifadelerini kullandı.

Cinayetin aydınlatılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bir Araştırma Komisyonu kurulmasını gerektiğini savunan Ayşe Ateş, cinayetle ilgili iki ayrı dosyanın bulunması konusuna da değindi: "Bu yüzden biz Sincan’daki bu yargılamaya eksik iddianameyle görülen yarım mahkeme diyoruz. Olumlu olsun ya da olmasın alınan her kararı da hukuki olarak eksik bulduğumuzu aziz milletimize beyan ediyoruz."

Duruşma 19 Temmuz tarihine ertelendi.

22 sanığın yargılandığı davanın beşinci duruşması tanık ifadeleri ile başladı.

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Pazartesi gününden itibaren görülmeye başlanan eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti davasında tüm sanıklar, şikâyetçiler ve avukatlar ifadelerini verdi.

Olay sırasında Sinan Ateş'in yanında bulunan arkadaşı Ahmet Keçik, cinayetin nasıl yaşandığını anlattı.

Tanık Keçik, tetikçinin Ateş'in gövdesini hedef alarak ateş ettiğini söyledi. İfadesinde, "Aniden ateş etmeye başladı rahmetliye. Çok seri bir şekilde en az 9-10 kere ateş etti. Doğrudan Sinan Ateş’i hedef aldı. İlk gövdeye ateş açıldı" dedi.

Tetikçi Eray Özyağcı, davanın ilk günü verdiği ifadede Ateş'in bacaklarını hedef aldığını iddia etmişti. Davanın üçüncü gününde tetikçi Özyağcı’nın avukatı, "Bir metre mesafeden ateş eden bir insan öldürme saikiyle ateş ediyorsa başına ateş eder, ayaklarına etmez" diyerek Özyağcı'yı savunmuştu.

Tüm tanıkların dinlenmesinin ardından saat 14.00’e kadar ara verildi.

Mahkeme heyetinin vereceği kararlar arasında Ayşe Ateş’in dosyaya dahil edilmelerini istediği MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım ve Eski MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’la ilgili karar da bulunuyor.

Ne olmuştu?

30 Aralık 2022 tarihinde Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki Kızılırmak Mahallesi'nde Sinan Ateş uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmişti.

Ateş'in ölümüyle ilgili hakkında işlem yapılan toplam 39 kişiden, tutuklu 22'si hakkında iddianame düzenlenerek dava açıldı. Haklarında yurt dışına çıkış yasağı getirilen diğer 17'si hakkındaki soruşturmanın ayrı dosya üzerinden sürmesi kararlaştırıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede yer alan 22 sanık hakkında, Ateş cinayeti soruşturması kapsamında çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edildi.

Tetikçi Eray Özyağcı, Vedat Balkaya ve Suat Kurt'un müşterek fail olmak; Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş'ın suça azmettirmek; Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay ve Mustafa Ensar Aykal'ın ise suça yardım etmek gerekçesiyle cezalandırılmaları isteniyor.

Sinan Ateş cinayetine dair neler biliyoruz?

Tetikçiyi İstanbul'dan Ankara'ya getiren özel harekât polisleri Muratcan Çolak ve Mert Gelenbey de soruşturma kapsamında tutuklananlar arasında yer alıyor.

Bunun yanı sıra tetikçiyi cinayetin ardından kaçırmakla suçlanan ve cinayeti organize ettiği ileri sürülen Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel, Tolgahan Demirbaş, MHP İstanbul İl yöneticisi Ufuk Köktürk ile MHP'li Avukat Serdar Öktem de halen cezaevinde.

Ateş cinayetinde, tetikçiyi kaçırdığı öne sürülen Demirbaş'ın sildiği mesajlar kurtarıldı ve bu şekilde 9 ay önceye kadar varan bir takip olduğu ortaya çıkarıldı. Yazışmalarda Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım da yer alıyor.

Demirbaş’ın telefonundan kurtarılan verilere göre, cinayet öncesi Yıldırım, Ateş'in konumunu Demirbaş'tan istedi. O da bu bilgiyi eski MİT mensubu olduğu iddia edilen Çağlar Zorlu’dan aldı.

Demirbaş’ın, Ateş hakkında bilgi aldığı kişilerden biri de S.Y. isimli kişi.

Mesajlara göre, Demirbaş, 7 Nisan 2022’de S.Y.’den, Ateş’in eşinin kimlik numarasının da bulunduğu bilgileri içeren bir ekran görüntüsü atarak adres istiyor. S.Y. de bir gün sonra, bir tanıdığı vasıtasıyla ulaştığı düşünülen Ayşe Ateş’e ait Ankara Yenimahalle’deki ev adresini Demirbaş’a gönderiyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ateş cinayetinin “gölgesinin MHP'ye düşürülmek istendiğini” belirterek, “MHP düşmanları konuyu gerçek mecrasından saptırıyor,” demişti.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Bahçeli, cinayetle ilgili uzun süre yorum yapmamasıyla ilgili "Suskunluğumuz asaletimizdendir" ifadesini kullanmıştı.

Ateş'in suikastı sonrası MHP ve Ülkü Ocakları'ndan herhangi bir taziye mesajı gelmemesi eleştirilmişti.

2019 yılında Ateş, İYİ Parti'nin kuruluş sürecinde MHP yönetiminden yana tavır almış ve partiden ayrılanları eleştirmişti. Ateş 2020 yılında ise Bahçeli'nin isteği ile genel başkanlık görevinden istifa etmişti.

Tarih: 06.07.2024 Okunma: 26