Hangi şirket ne kadar kişisel bilgimize ulaşabiliyor?

YEŞİL GAZETE


Fotoğraf: Shutterstock
facebook sharing button
whatsapp sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
email sharing button
print sharing button

Çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ın 4 Ocak’ta gizlilik ilkesini güncellemesi ve kişisel bilgilerin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre vermesinin ardından veri güvenliği konusu birçok insan için endişe yarattı.

İnsanlar alternatif Telegram veya Signal gibi platformlara yönlendi. Peki hangi şirketlerin hakkımızda ne kadar bilgi topladığını ne kadar biliyoruz? Yazılım geliştirme şirketi Clario tarafından derlenen bilgilere göre en fazla bilgimizi emanet ettiğimiz şirket Facebook. 

 

<span data-mce-type="bookmark" style="display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;" class="mce_SELRES_start"></span>

 

48 şirketin karşılaştırması

Facebook’u yüzde 58.82 oranıyla Instagram ve yüzde 55.82 oranıyla Tinder uygulaması takip ediyor. Sonrasında ise Grindr ve Uber gibi şirketler yer alıyor.

Hangi kişisel bilgilerin paylaşıldığının da listelendiği tabloda ulaşım uygulamalarından sağlık uygulamalarına toplamda 48 şirketin karşılaştırması yer alıyor.

Tarih: 12.01.2021 Okunma: 22