Cenazesini kucaklayan Gazzeli kadının fotoğrafı Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü''nü kazandı

EURONEWS

Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü, İsrail saldırısında ölen yeğenini kucaklayan Gazzeli kadının fotoğrafına verildi.

Gazze'de İsrail saldırısında ölen yeğeninin kefenlenmiş bedenine sarılan Filistinli kadının fotoğrafı, Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazandı.

Reuters haber ajansı muhabiri Muhammed Salem tarafından çekilen karede, Filistinli Inas Abu Maamar, İsrail tarafından bombalanan evinde annesi ve kız kardeşiyle birlikte hayatını kaybettiği bildirilen 5 yaşındaki yeğeninin cansız bedenini kucaklarken görülüyor.

Salem, 36 yaşındaki Maamar'ı 17 Ekim'de Gazze'nin Han Yunus şehrindeki Nasser Hastanesi morgunda, ölen yakınının cesedine sarılarak hıçkıra hıçkıra ağlarken gördüğünü aktarmıştı. 

Ödülleri düzenleyen Dünya Basın Fotoğrafları Vakfı, Salem'in fotoğrafa ilişkin "Çok güçlü ve üzücü bir andı. Bu görüntünün Gazze Şeridi'nde yaşananları özetlediğini düşündüm." ifadelerini kullandığını bildirdi. 

Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazanan fotoğraf
Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazanan fotoğrafMohammed Salem/AP

Kazanan fotoğrafı belirleyen jürinin başkanı Fiona Shields ise, "Bu gerçekten derinden etkileyen bir görüntü. Bir kez baktığınızda zihninize kazınıyor. Çatışmanın dehşeti ve anlamsızlığına ilişkin hem doğrudan hem de metaforik bir mesaj veriyor." şeklinde konuştu. 

Fotoğraf, İsrail-Hamas savaşının başlamasından 10 gün sonra, Gazze Şeridi'nin orta bölgesinde yer alan Han Yunus'da çekildi.

2024'ün kazanan fotoğrafları, 130 ülkeden 3 bin 851 fotoğrafçıdan gelen 61 bin 62 başvuru arasından seçildi.

Ödüllü fotoğraflar 14 Temmuz'a kadar Hollanda'nın Amsterdam kentindeki eski Nieuwe Kerk kilisesinde sergilenecek.

Tarih: 19.04.2024 Okunma: 53