İsrail’e bor ihracatının belgesini paylaşan Fatih Erbakan, Erdoğan''a seslendi: Bu vebalden kurtulun!

EURONEWS

YRP lideri Erbakan, "Yetkililere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, bu vebalden bir an önce kurtulun." dedi.

Yerel seçimlerde oy oranını önemli ölçüde artıran Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, iktidara bu kez İsrail’e bor madeni ihracatı üzerinden yüklendi.

Seçim kampanyası boyunca AK Parti iktidarının İsrail ile ticari ilişkilerine sert eleştiriler yönelten Erbakan, bu kez sosyal medya hesabından, Yahudi devletine yönelik bor ihracatına yönelik ilk kez gazeteci Metin Cihan'ın yayınladığı belgeyi paylaştı.

Türkiye Varlık Fonu şirketlerinden Eti Maden'in 23 Mart tarihinde İsrail'deki Fertilizers & Chemicals şirketine bor madeni gönderdiğini gösteren belgeyi paylaşan Erbakan, "Yetkililere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, bu vebalden bir an önce kurtulun." dedi.

Metin Cihan'ın yayınladığı belgeyi sosyal medya hesabından paylaşan Erbakan, "Doğrudan Sayın Cumhurbaşkanı’na bağlı olan Türkiye Varlık Fonu’nun şirketlerinden ETİ Maden’in, seçimlerden bir hafta önce İsrail'e 21 ton borik asit formunda bor madeni ihracatı yaptığına dair bir belge ortaya çıktı. Yeniden Refah Partisi olarak yetkililere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; Bu vebalden bir an önce kurtulun." ifadelerini kullandı.

Gazeteci Metin Cihan'ın ortaya çıkardığı belge neydi?

7 Ekim'de savaşın başlamasından bu yana Türkiye'nin İsrail ile sürdürdüğü ticarete ilişkin olarak liman kayıtlarını sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci Metin Cihan, bu kez de Türkiye Varlık Fonu'nun bir şirketi olan Eti Maden ile İsrail ordusuna da hizmet veren büyük bir şirket olan Fertilizers & Chemicals arasındaki sevkiyatı gündeme getirdi.

Cihan'ın paylaştığı bilgilere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başında olduğu Türkiye Varlık Fonu şirketi Eti Maden, 23 Mart 2024'te Fertilizers & Chemicals'a 25 kilogramlık paketler halinde olmak üzere toplamda 21 ton bor madeni gönderdi.

Bor madeninin 23 Mart 2024'te Gemlik Limanı'ndan yüklendiğini yazan Cihan, sevkiyatın 29 Mart 2024'te İsrail'in Aşdod Limanı'na, ardından da 1 Nisan'da Hayfa Limanı'na vardığını ve teslimatın yapıldığını ifade etti.

"Gazze'de katliam devam ederken devletimizin İsrail ile doğrudan ticaretinin belgesidir" diyerek, sevkiyatın belgesi olduğunu iddia ettiği belgeyi paylaşan Cihan, haberi duyurduğu sosyal medya paylaşımında, "Katliam tedarikçiliğine ve Filistin'e dua İsrail'e gemi ikiyüzlülüğüne artık bir son verilmesi dileğiyle." ifadelerini kullandı.


Tarih: 06.04.2024 Okunma: 98