AB ve ABD''den Ermenistan''a 330 milyon euro destek

EURONEWS

ABD, AB ve Ermenistan arasında perşembe günü Brüksel'de gerçekleştirilen üçlü üst düzey görüşmede, Erivan yönetimine desteğin devam edeceği sözü verildi.

AB, Ermenistan’a 4 yıl vadeli kredi şeklinde 270 milyon euro verileceğini, ABD ise Erivan’a 65 milyon dolar yardım yapılacağını duyurdu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Brüksel’de görüştü.

AB ve ABD temsilcileri, Brüksel'deki üst düzey üçlü toplantı öncesinde basına yaptıkları açıklamada Ermenistan'ı siyasi ve ekonomik açıdan desteklemek için ortak taahhütte bulundu.

Blinken: Ermeni halkının geleceğe dair vizyonunu paylaşıyoruz

Blinken, "Ermeni halkının demokratik, müreffeh bir geleceği ve daha bütünleşmiş, daha barışçıl Güney Kafkasya bölgesi için transatlantik desteğimizi bir kez daha teyit etmek için buradayız. Ermeni halkının geleceğe dair vizyonunu paylaşıyoruz. Ermenistan'ın dünyada bölgeye bağlı, komşularıyla barış içinde, güçlü, bağımsız bir ulus olarak yerini almasını istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

ABD'nin Ermenistan'a 65 milyon doların üzerinde yardım sağlamayı planladığını belirten Blinken, bu miktarın iki yıl öncesine göre yüzde 50 daha fazla olduğunu söyledi.

Blinken, ABD'nin Ermenistan'a demokratik ve ekonomik dayanıklılık, gıda güvenliği yatırımları, dijital altyapı, ticaret ortaklarının ve enerji kaynaklarının çeşitlendirmesi gibi konularda destek olacağını vurguladı.

Von der Leyen: Avrupa ve Ermenistan uzun ve ortak bir tarihi paylaşıyor

Von der Leyen, Paşinyan'ı gerçekleştirdiği demokratik reformlar ve AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarındaki işbirliği gerekçeleriyle tebrik ederek "Bu, AB ile Ermenistan'ın değer ve çıkarlar açısından giderek daha fazla uyumlu hale geldiğini gösteriyor. Şimdi bugün daha geniş ortaklığa bakacağız. Gelin, bunu AB ile Ermenistan arasında yeni ve iddialı ortaklık gündemiyle ileriye taşıyalım." ifadelerini kullandı.

Von der Leyen, "Avrupa ve Ermenistan uzun ve ortak bir tarihi paylaşıyor. Artık yeni bir bölüm yazmanın zamanı geldi." dedi.

Borrell de AB ve Ermenistan ilişkilerinin olumlu yolda ilerlediğini, her zamankinden daha güçlü olduğunu ve bunları daha da ileriye taşımak için karşılıklı çıkarların bulunduğunu söyledi.

"Bu ortaklığı birlikte bir sonraki aşamaya taşıyoruz." diyen Borrell, "Amerikalı dostlarımızla, Ermenistan'ın egemenliğine, demokrasisine ve dayanıklılığına olan kuvvetli bağlılığımızı göstermek için güçlerimizi birleştiriyoruz." ifadesini kullandı.

Von der Leyen ve Blinken ayrıca Karabağ'dan ayrılan Ermenilerin ihtiyaçlarının karşılanması, uzun vadeli entegrasyonlarının sağlanması konusunun da gündemlerinde olduğunu bildirdi.

Erivan’a 270 milyon kredi

Bu arada AB Komisyonu Başkanı, Ermenistan'a 4 yıl vadeli kredi şeklinde 270 milyon euro tahsis edileceğini duyurdu.

Ursula von der Leyen. Ekim ayında verilen sözler çerçevesinde Erivan’ın kalkınma projelerine destek amacıyla bu kredinin verileceğini aktardı.

Ermenistan'ın mesajları

Paşinyan da AB'ye, "Egemen, dirençli ve müreffeh Ermenistan'a olan kolektif bağlılığını yeniden teyit etmek amacıyla" düzenlediği bu üst düzey toplantı için teşekkür etti.

"Bugünkü üst düzey diyalog, Ermenistan'ın ABD ve AB ile ortaklığını genişlettiği anlamına geliyor." diyen Paşinyan, "Ekonomik işbirliğimizi geliştirmenin, ticareti teşvik etmenin ve mobilite alanındaki ortaklığımızı genişletmenin zamanı geldi." ifadelerini kullandı.

Paşinyan ayrıca ülkesinin Azerbaycan'la ilişkilerini egemenlik ve toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınmasına dayalı olarak normalleştirilmesine bağlı kaldığını vurguladı.

Azerbaycan Brüksel toplantısına tepkili

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, dün görüşmeden önce kendisini telefonla arayan Blinken’e Bakü'nün Brüksel'deki toplantıdan duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti.

Azeri basının aktardığına göre Aliyev, "Azerbaycan'ın haklı endişeleri göz önünde bulundurulmadan" yapılacak görüşmenin Güney Kafkasya'da barış ve iş birliğinden ziyade yeni bölünme hatları oluşmasına ve gerilimin artmasına yol açacağı" uyarısını yapmıştı.

Aliyev'in Blinken'a, "Elimdeki bilgilere göre üçlü toplantının hazırlık sürecinde Ermenistan'a askeri yardım, Azerbaycan ile sınır bölgelerinde askeri altyapı oluşturulması, Ermenistan'ın Avrupa barış mekanizması hatları boyunca ve ABD bütçesinden silahlandırılması da tartışılmıştır. Fransa'nın Ermenistan'ı silahlandırma politikası dahil olmak üzere bu tür Azerbaycan karşıtı adımlar, bölgede silahlanma yarışını teşvik edecek ve provokasyonlara yol açacaktır" uyarısı yaptığı bildirilmişti.

Blinken'ın ise Aliyev'e üçlü görüşmenin Bakü'yü hedef almadığını, görüşmenin ana temasının Ermenistan'ın ekonomik kalkınması olacağını söylediği aktarılmıştı.

Rusya'dan üçlü görüşme çağrısı

Bu arada ABD, AB ve Ermenistan arasındaki üçlü görüşme Azerbaycan'da rahatsızlık yaratırken Rusya'dan bir açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Azerbaycan ve Ermenistan'ı Rusya ile birlikte üçlü görüşmeleri yeniden başlatmaya çağırarak "Partnerlerimizi verimliliği kanıtlanmış formatlarda Rusya'nın desteğiyle iletişimi yeniden başlatmak için siyasi irade göstermeye çağırıyoruz" dedi.

Bakü ve Erivan arasındaki tüm toprak anlaşmazlıkları ve hak iddialarının sadece siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yapan Zakharova, "Tarafların birinden taviz koparıp diğerine tehditlerde bulunan AB ve ABD'den farklı olarak, biz her zaman günümüz Kafkasya’sının bütününde kalıcı barış ve refahı sağlamak üzere mevcut farklılıkların kapsamlı, uzlaşı temelli bir şekilde giderilmesini savunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Tarih: 06.04.2024 Okunma: 177