Boykot sonrası McDonald''s İsrail''deki tüm restoranlarını yeniden satın alıyor

EURONEWS

İsrail askerlerine binlerce bedava yemek dağıtılmasının ardından fast-food devi bölgede ağır şekilde eleştirilmiş ve gittikçe yayılan bir boykota hedef olmuştu. Restoran zincirinin satışları önemli ölçüde düşmüştü

Amerikalı restoran zinciri McDonald's, İsrail-Hamas savaşı nedeniyle boykot edilmesinin ardından İsrail'deki tüm restoranlarını yeniden satın alacağını duyurdu.

Amerikalı şirket, yaptığı açıklamada 30 yılı aşkın süredir McDonald's'ın İsrail'deki restoranlarını işleten Alonyal ile ülke genelinde 5 bin kişinin çalıştığı 225 satış noktasının iadesi için anlaşmaya vardığını duyurdu.

Fast-food devi, restoranların, operasyonların ve çalışanların "eşdeğer şartlarda" elde tutulacağını ve "İsrail pazarına bağlılığının" devam ettiğini söyledi. Satış koşulları açıklanmadı.

Alonyal'ın İsrail askerlerine binlerce bedava yemek dağıtması fast-food devinin bölgede ağır şekilde eleştirilmesine ve gittikçe yayılan bir boykota hedef olmasına yol açmıştı. Ocak ayında küresel gıda zinciri çatışmanın performansını "anlamlı bir şekilde etkilediğini" kabul etmiş ve yaklaşık dört yıl sonra ilk çeyrek satış hedefini tutturamamıştı.

Şirket, İsrail restoranlarını "kendi bünyesine" katarak Orta Doğu'daki satış hedeflerini bir kez daha tutturmayı hedefliyor.

Tarih: 06.04.2024 Okunma: 73