AB Politikası . AB, ekonomik krizdeki Mısır’a mali desteği desteği hızlandırmak için düğmeye bastı

EURONEWS

Avrupa Parlamentosu’nun yeni üyelerini belirlemek için yapılacak seçimlerin, Mısır’a yapılacak yardımları geciktirme ihtimali karşısında AB Komisyonu bu girişimi başlattı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu göçmen krizi ve ekonomik sorunlarla boğuşan Mısır için ayırdığı 7,4 milyar euroluk yardım paketinden 1 milyar euroyu, Avrupa Parlamentosu’nun onayı olmaksızın ve diğer bürokratik engelleri aşma adına hızlandırılmış finansman sürecini işleterek Kahire’ye hemen ödeme yapmak için düğmeye bastı.

Avrupa Parlamentosu’nun yeni üyelerini belirlemek için haziran ayında yapılacak seçimlerin, Mısır’a yapılacak yardımları geciktirme ihtimali karşısında AB Komisyonu‘nun bu yönde bir girişim başlattığı bildirildi.

Ursula von der Leyen AP Başkanı  Metsola'ya mektup yazdı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Mısır ekonomisinin ve maliye sisteminin giderek kötüye gitmesini gerekçe gösterek bu ülkeye 1 milyar euroya yakın yardımın hemen serbet bırakılmasını öngören sürecin başlatılması için Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola'ya mektup yazdı.

Associated Press’in haberine göre Von der Leyen, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları, Gazze ve Sudan'daki çatışmalar ve Kızıldeniz'deki Husi saldırılarının ekonomik etkilerinin zaten ekenomik açıdan zor durumda olan Mısır’a olan faturasının giderek ağırlaştığını dikkat çekerek,bu yardımın bir bölümünün 2024 sonuna kadar derhal Mısır’a gönderilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

AB bütçesinden yapılacak yardımlarda AB Konseyi ve AP’nin onayı gerekiyor. AB mevzuatının 213. maddesi uyarınca sıkça uygulanmamakla birlikte acil durumlarda AP onayı alınmadan bu yardım gönderilebiliyor.

AB Komisyonu Başkanı, gönderdiği mektupta, yeni AP üyelerinin yardımların diğer kısmıyla ilgili onay aşamasında bilgilendirileceklerini ve bu konuda yapılacak oylamalarda söz sahibi olacaklarına dair güvence verdi.

AB'den Kahire yapılan ziyaret

AB Komisyonu, Kahire’ye 17 Mart’ta yaptığı ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, kredi ve hibe içeren mali paketle birlikte iki taraf ilişkilerini 'stratejik ortaklık' seviyesine çıkarmış ve bu mali paketin 3 yıllık bir süreyi kapsayacağını duyurmuştu.

Yardım paketinde neler var?

AB tarafından yayınlanan plana göre, önerilen finansmanın 5 milyar euroluk kısmı imtiyazlı makro finans kredilerden, 1,8 milyar euroluk kısmı ise yatırımlardan oluşuyor.

AB tarafı, 200 milyon eurosu göç sorunun yönetimi için olmak üzere ilave 600 milyon euro hibe verecek.

Kahire'deki Avrupa Birliği Misyonu'na göre paket, Arap dünyasının en kalabalık ülkesi için önümüzdeki üç yıl boyunca hem hibe hem de kredi içeriyor.

Mısır'daki AB misyonunun bir belgesine göre, iki taraf işbirliğini "stratejik ve kapsamlı ortaklık" seviyesine yükselterek Mısır-AB işbirliğinin çeşitli ekonomik ve ekonomik olmayan alanlarda genişletilmesinin önünü açtı.

AB'nin Mısır'dan beklentisi ne?

AB, Mısır hükümetine özellikle Afrika ve Orta Doğu'daki yoksulluk ve çatışmalardan kaçan göçmenler için önemli bir geçiş noktası olan Libya ile olan sınırlarını güçlendirmesi için yardım sağlayacak ve ülkelerinde rakip generaller arasında yaklaşık bir yıldır süren çatışmalardan kaçan Sudanlıları barındırma konusunda hükümete destek verecek.

Mısır onlarca yıldır Sahra altı Afrika'dan savaş ya da yoksulluktan kaçmaya çalışan göçmenler için bir sığınak durumunda. Bazıları için Mısır bir varış noktası ve sığınak, ulaşabilecekleri en yakın ve en kolay ülke. Diğerleri içinse Akdeniz'den Avrupa'ya tehlikeli bir geçiş yapmadan önce son geçiş noktası.

Mısır göç tehlikesiyle karşı karşıya

Mısır kıyıları, Akdeniz üzerinden Avrupa'ya aşırı kalabalık tekneler gönderen insan kaçakçıları için önemli bir sıçrama tahtası olmasa da, Mısır, İsrail-Hamas savaşının sınırlarının ötesine yayılma tehdidiyle birlikte bölgeden gelen göç baskısıyla karşı karşıya.

Paket, Mısır'ın insan hakları sicili nedeniyle uluslararası hak örgütlerinin eleştirilerine neden oldu. Uluslararası Af Örgütü anlaşmayı kınadı ve Avrupalı liderleri Mısır'da meydana gelen insan hakları ihlallerine ortak olmamaya çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kurumları Ofisi Başkanı Eve Geddie yaptığı açıklamada, "AB liderleri Mısırlı yetkililerin insan hakları konusunda net kriterler benimsemesini sağlamalıdır. Geddie Mısır'da medya ve ifade özgürlüğü üzerindeki kısıtlamalara ve sivil toplum üzerindeki baskılara dikkat çekti.

Tarih: 30.03.2024 Okunma: 132