İsrail''den Lübnan''da sağlık ocağına saldırı: 7 ölü, dört yaralı

EURONEWS

Lübnan Ambulans Birliği'ne göre salı gece yarısından sonra gerçekleşen hava saldırısında İslami Acil Durum ve Yardım Birliği'nin bir sağlık tesisi vuruldu ve bu, İsrail-Lübnan sınır hattı boyunca şiddetin patlak vermesinden bu yana gerçekleşen en ölümcül saldırılardan biri oldu

İsrail ordusunun, Lübnan'ın güneyinde bir sağlık merkezine düzenlediği hava saldırısında 7 kişi hayatını kaybetti. 

Ambulans servisi ve acil durum ve yardım merkezi olarak kullanılan ve Sünni Müslüman bir grup olan Cemaat-ül İslami'ye ait tesise düzenlenen saldırıda dört kişi de yaralandı. 

Lübnan Sağlık Bakanlığı, Hebbariye köyündeki İsrail saldırısında en az altı sağlık personeli ve kurtarma görevlisinin hayatını kaybettiğini aktardı. 

Lübnan medyası, İsrail'in salıyı çarşambaya bağlayan gece düzenlediği saldırıda acil yardım ekibinden 7 kişinin öldüğünü, 4 kişinin de yaralandığını aktardı.

İsrail'in Lübnan'ın güneyinde düzenlediği hava saldırısında sağlık ocağı yerle bir oldu
İsrail'in Lübnan'ın güneyinde düzenlediği hava saldırısında sağlık ocağı yerle bir olduAP

Lübnan Ambulans Birliği'ne göre salı gece yarısından sonra gerçekleşen hava saldırısında İslami Acil Durum ve Yardım Birliği'nin bir sağlık ofisi vuruldu ve bu, sınır boyunca şiddetin patlak vermesinden (7 Ekim 2023) bu yana gerçekleşen en ölümcül saldırılardan biriydi.

İsrail'in bir sağlık ocağını hedef alan hava saldırısında ölen sağlık personeli toprağa verildi
İsrail'in bir sağlık ocağını hedef alan hava saldırısında ölen sağlık personeli toprağa verildiAP

İsrail ordusu, Hebbariye'de bir askeri binayı vurduğunu, biri Cemaat-ül İslami'ye mensup militanları öldürdüğünü iddia etti. 

Ayrıca İsrail ordusunun açıklamasında, saldırganın İsrail'e yönelik saldırılara karıştığı öne sürüldü. 

Hizbullah'tan İsrail'e roketle misilleme

Sağlık görevlilerine yönelik hava saldırısını kınayan İran destekli Hizbullah, sabah saatlerinde İsrail'in sınır bölgesini roket yağmuruna tuttu.

Hizbullah'ın fırlattığı onlarca roketten birinin Kiryat Şimona'da bir fabrikaya isabet ettiği ve İsrail vatandaşı 25 yaşındaki bir kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi. 

İsrail ordusu, Hizbullah'ın 30 roket fırlattığını belirtti. 

Bu arada İsrail ordusunun çatışmalar nedeniyle tansiyonun arttığı Lübnan sınırında bazı yolları sivil araç trafiğine kapattığı bildirildi.

Times Of Israel gazetesinin haberinde, sivil araç trafiğine kapatılan yolların Yukarı Celile bölgesinin Lübnan sınırına yakın alanları olduğu belirtildi.

Tarih: 28.03.2024 Okunma: 28