Brezilya: Lula da Silva, faiz seviyesini Merkez Bankası Başkanı''nın ''inatçılığına'' bağladı

EURONEWS

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, "ülkenin büyümesini yavaşlatan politikaları nedeniyle" Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto'yu eleştirdi

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, ülkedeki faiz oranlarının seviyesini Merkez Bankası Başkanı'nın "inatçılığına" bağladı. 

Silva, ülkenin gösterge faiz oranını mevcut yüzde 11,25 seviyesinde tutmanın Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto'nun "inatçılığı" dışında bir açıklaması olmadığını söyledi.

Silva, Neto'nun Brezilya'nın ekonomik büyümesinin gecikmesine neden olduğunu savundu. 

Brezilya Merkez Bankası, yaklaşık bir yıl boyunca 2016'dan bu yana en yüksek seviyede tuttuğu gösterge faiz oranını ağustos ayından sonra 250 baz puan indirdi.

Lula, yerel TV kanalı SBT'ye yine de "Oranın yüzde 11,25'te olmasının hiçbir açıklaması yok. Ekonomik bir açıklama yok, enflasyonist bir açıklama yok. Merkez bankası başkanının bu faiz oranlarını tutma konusundaki inadı dışında hiçbir şey yok" diye konuştu. 

Geçen yıl merkez bankası başkanına yönelik, özellikle de faiz oranının seviyesi ile ilgili olarak yatırımcıların bankanın bağımsızlığına olan bağlılığına ilişkin endişelerini arttıran bir dizi saldırı oldu. 

Campos Neto ile son aylarda arasının iyileştiğini belirten Silva, röportajda onunla "medeni görüşmeler" yaptığını söyledi. 

Büyüme oranı beklentileri aştı

Devlet istatistik enstitüsünün bu ayın başında açıklamaya göre Brezilya ekonomisi 2023 yılında yüzde 2,9 büyüyerek Devlet Başkanı Silva yönetiminin ilk yılında beklentileri aştı.

Brezilya ekonomisi 2022 yılında, kısmen dönemin Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun seçim öncesi başlattığı hükümet harcama programları sayesinde yüzde 3 büyümüştü.

Hükümet, 2024 büyümesinin yüzde 2,2 ile yine piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesini beklediğini ifade etti. 

Lula halka açık forumlarda Brezilya'ya daha fazla yabancı yatırım çekerek bu yıl rakamı yüzde 3'ün üzerine çıkarmak istediğini söyledi.

Tarih: 15.03.2024 Okunma: 41