Ürdün’de ABD askerlerini öldüren Kataib Hizbullah kim?

EURONEWS

Kataib Hizbullah, binlerce militan ve insansız hava araçları, roketler ve kısa menzilli balistik füzelerden oluşan bir cephaneliğe sahip.

Pentagon, Ürdün’de üç ABD askerinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda askerin yaralamasının ardından yaptığı açıklamada, son saldırının İran destekli Kataib Hizbullah’ın ‘ayak izlerini’ taşıdığı suçlamasında bulundu.

Kataib Hizbullah örgütü kim?

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak’ı işgalinin ardından kurulan Kataib Hizbullah (Allah'ın Partisi'nin Tugayları veya Hizbullah Tugayları) İran'a yakın Irak'ın en etkili silahlı gruplarından biri.

Kataib Hizbullah, 7 Ekim’de Gazze savaşının başlamasından bu yana bölgedeki ABD kuvvetlerine 150'den fazla saldırı düzenlediğini iddia eden radikal Şii silahlı gruplardan oluşan Irak'taki çatı örgüt “İslami Direniş”in en güçlü unsurlarından biri.

ABD, Kataib Hizbullah’ı 2009 yılında “terör örgütleri” listesine aldı

Bu silahlı grup, kuruluşunun ardından 2000'li yıllarda keskin nişancı, roket ve havan saldırıları ile yol kenarına yerleştirilen bombalarla askeri ve diplomatik hedeflere yönelik kanlı saldırılarıyla tanındı.

Örgüt düzenlediği kanlı saldırıların ardından sorumluluğu ne kabul ediyor ne de reddediyor.

ABD, Kataib Hizbullah’ı 2009 yılında “terör örgütleri” listesine aldı. Bu örgüt, 2020 yılında İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile birlikte Bağdat'ın uluslararası havaalanında ABD'nin insansız hava aracı saldırısında öldürülene kadar Irak ve aynı zamandan İran vatandaşı Ebu Mehdi el-Muhandis tarafından yönetildi.

Örgüt, Irak, Suriye ve Lübnan arasındaki sınırları Batı'nın yapay olarak belirlediği görüşünde olan bir Şii ideolojisine sahip.

Irak'taki ABD askerlerini yabancı işgalciler olarak gören örgüt, yabancı askerlerin sürekli bu topraklardan atılması çağrısında bulunuyor.

Suriye iç savaşı sırasında diğer Şii milislerle birlikte çoğunlukla Sünni isyancılara karşı savaşan Kataib Hizbullah, o zamandan beri aktif bir biçimde Suriye'de faaliyetlerini sürdürüyor.

Roketler ve kısa menzilli balistik füzelerden oluşan bir cephaneliğe sahip

Iraklı yetkililere göre, açıklanmış bir liderlik yapısı olmayan Kataib Hizbullah, binlerce militana ve insansız hava araçları, roketler ve kısa menzilli balistik füzelerden oluşan bir cephaneliğe sahip.

ABD güçleri, Kataib Hizbullah'ın mevzilerine, üslerine, eğitim ve lojistik merkezlerine son yıllarda birkaç kez saldırı düzenledi.

ABD, son olarak örgütün 24 Ocak'taki insansız hava aracı ve füze saldırılarına misilleme olarak Kataib Hizbullah'ın Bağdat'ın yaklaşık 50 kilometre güneyindeki Jurf Al-Sakhar'daki üssünde birçok hedefi vurdu.

Irak’ta merkezi hükümet ile yakın ilişkin içinde

İlk olarak 2014 yılında İŞİD’le savaşmak için kurulan ve daha sonra resmi bir güvenlik gücü olarak tanınan silahlı gruplardan oluşan Irak Halk Seferberlik Güçleri'nde (PMF) bu örgütün birkaç taburu bulunuyor.

Bu militanlar, devletten maaş alırken, ABD tarafından terörist olarak belirlenen bazı kişiler de dahil olmak üzere Kataib Hizbullah üyeleri PMF'de üst düzey görevlerde bulunuyor.

Bağdat’ı dinlemiyorlar

PMF'nin bir parçası olarak teknik olarak Irak başbakanının komutası altında olmasına rağmen, bu örgüt genellikle emir komuta zincirinin dışında faaliyet gösteriyor.

Irak parlamentosunda destekçileri var

ABD kuvvetlerine yönelik saldırılara son verilmesi çağrısında bulunan Bağdat hükümetinin çağrılarına kulak asmayan bu örgüt, bu çağrılara meydan okuyor.

Bağlantıları kamuoyu önünde teyit edilmese ya da reddedilmese de örgütün, Irak’ta 2021 yılındaki seçimlerine ilk kez bir siyasi partiyle katılarak, parlamentoda birçok sandalye kazandığı biliniyor.

Tarih: 31.01.2024 Okunma: 110