Kırgızistan-Çin sınırında yaşanan 7,1 büyüklüğündeki deprem sonrası kurtarma çalışmaları sürüyor

EURONEWS

Dondurucu soğukların etkili olduğu bölgede arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Çin'in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde sabaha karşı 02.00 sularında 7,1 büyüklüğünde yaşanan deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Kırgızistan sınırına yakın Aksu vilayetinde yaşanan deprem Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan'da da hissedildi.

Seyrek nüfuslu dağlık Üçtırpan bölgesinde yaşanan deprem dolayısıyla en az üç kişinin hayatını kaybettiği, altı kişinin yaralandığı, en az 120 binanın da yıkıldığı bildirildi. 

Dondurucu soğukların yaşandığı bölgeye 200 kadar arama kurtarma çalışanını sevk edildi. Çin meteoroloji idaresi bölgede sıcaklıkların eksi 18 dereceye kadar düşeceği tahmininde bulunuyor.

Depremin meydana geldiği bölgede dondurucu soğuklar etkili
Depremin meydana geldiği bölgede dondurucu soğuklar etkiliAP/CCTV

Çin deprem ajansı, depremin iki kilometre derinlikte oluştuğunu ve yerel saatle sabah 8.00'e kadar kadar 40'tan fazla artçı sarsıntı meydana geldiğini duyurdu. Artçıların en büyüğünün 5,3 büyüklüğünde olduğu bildirildi.

Sincan deprem idaresi de depremin merkezinin Çince Wushi olarak bilinen Üçtırpan bölgesinin 50 kilometre yakınında olduğunu ve merkezin yakınlarında beş köyün bulunduğunu bildirdi.

Çin'in Weibo sosyal medya platformunda yapılan paylaşımlara göre deprem Urumçi, Korla, Kaşgar, Yining ve çevre bölgelerde güçlü bir şekilde hissedildi.

Aksu vilayetinde şiddetli depremden yıkılan bir bina
Aksu vilayetinde şiddetli depremden yıkılan bir binaAP/CCTV

Çin devlet haber ajansı Xinhua, Sincan demiryolu departmanının operasyonları derhal durdurduğunu ve 27 trenin depremden etkilendiğini aktardı.

Kazakistan da sarsıldı

Uygur Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Sincan'da son 24 saatte şiddetli artçılarla sarsılmaya devam ederken, komşu ülkeler de hem ana depremden hem de artçılardan etkileniyor. 

Kazakistan'da acil durum bakanlığı son yaşanan depremin 6,7 büyüklüğünde olduğunu duyurdu. Hem Sincan da hem de Kazakistan'da okullar deprem nedeniyle tatil edildi.

Kazakistan'ın en büyük şehri Almatı'da halk evlerinden kaçarak soğuk rağmen havaya terlik ve pijamalarıyla dışarıda toplandı. Ancak kentte depremden dolayı herhangi bir hasar bildirilmedi. 

Sarsıntıların Özbekistan'da da hissedildiği aktarılıyor.

Tarih: 28.01.2024 Okunma: 111