İsrail ordusunun 7 Ekim saldırısını soruşturma planı bakanları kızdırdı

EURONEWS

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, İsrail ordusunun 7 Ekim'le ilgili yapacağı iç soruşturma komisyonuna dahil edilen emekli generallere atıfla, "Bunlar, kendi eylemlerinin soruşturma altında olması gereken kişiler. Şu anki soruşturmayı yapanların onların olmaması gerekir" dedi.

İsrail ordusunun, 7 Ekim'de Hamas'ın düzenlediği saldırıyla ilgili iç soruşturma yapmak üzere komisyon kurması, Filistin'e yönelik politikanın daha kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesini isteyen sağcı bakanların eleştirilerine neden oldu.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, perşembe akşamı güvenlik kabinesine sunduğu brifingde planlanan iç soruşturmaya ilişkin bilgi verdi. 

Brifingin kapalı yapılması planlanıyordu ancak sunumun bir kısmı İsrail medyası tarafından yayınlandı. Plan, bu sırada orada bulunan bazı bakanlar tarafından eleştirildi.

Hamas militanlarının 7 Ekim'de gerçekleştirdiği ani ve sürpriz saldırı, İsrail'e göre yaklaşık 1,200 kişinin ölümüne neden oldu ve 240 kadar kişi de rehin alındı. 

Analistlere göre saldırı, ülkenin gelişmiş imkanlara sahip güvenlik birimini 'gafil avladı' ve Başbakan Binyamin Netanyahu'yu da eleştirilerin hedefi haline getirdi. 

Ancak Netanyahu, diğer bazı üst düzey yetkililerin aksine, başarısızlığı kişisel olarak kabul etmedi. 

Netanyahu bunun yerine genel anlamda kamusal bir hesaplaşmanın gerekliliğini ön planda tuttu.

Tarih: 06.01.2024 Okunma: 69