Anayasa Mahkemesi''nden Can Atalay için ikinci kez hak ihlali kararı

EURONEWS

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı verdi.

AYM'nin halen cezaevinde bulunan Atalay kararı, 3'e karşı 12 oyla alındı.

Mahkeme ayrıca Atalay'a 100 bin TL manevi tazminat ödenmesi, mahkumiyet kararının infazının durdurulması ve tahliyesi için kararın İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine oybirliğiyle hükmetti.

Ayrıca 3'e karşı 9 oyla Can Atalay'ın bireysel başvuru hakkının ihlal edildiğine karar veren AYM, Atalay'ın seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine de karar verdi

Aynı karar daha önce (25 Ekim) 9'a karşı 5 oyla alınmış ancak tahliye edilmesi beklenen Can Atalay hakkındaki karar uygulanmamış, bu da yargı ve siyaseti karşı karşıya getirmişti.

Atalay'ın tahliye kararı yerine getirilmezken, dosya Yargıtay'a gönderilmiş ve Yargıtay Atalay hakkında hak ihlali kararı veren AYM üyelerine yönelik suç duyurusunda bulunmuştu. 

Bu arada bu defaki oylamada karşı oy sayısının 5'ten 3'e düşmesi dikkati çekti.

AYM'nin kararının gerekçesi daha sonra yazılacak. 

Ancak bugünkü açıklanan kararda şu ifadelere yer verildi:

"Başvurucunun yeniden yargılanmasına başlanması, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulması, ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanması ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi şeklindeki işlemlerin yerine getirilmesi için anılan mahkemeye gönderilmesine oy birliğiyle, başvurucuya talebiyle bağlı kalınarak net 100 bin lira manevi tazminat ödenmesine oy birliğiyle karar verilmiştir."

Tarih: 22.12.2023 Okunma: 121