Myanmar’daki askeri yönetim: Üç eyalette isyancıların ağır saldırısıyla karşı karşıyayız

EURONEWS

Myanmar’daki askeri yönetim, saldırılar karşısında bazı askeri mevzilerin boşaltıldığını ve isyancı militanların İHA’lar aracılığıyla askeri mevzilere yüzlerce bomba attığını bildirdi.

Myanmar'da 2021 darbesi sonrası iktidara gelen askeri yönetim, üç eyalette isyancıların 'ağır saldırısıyla' karşı karşıya olduklarını duyurdu.

Askeri Yönetiminin Sözcüsü Zaw Min Tun, isyancılar tarafından gerçekleştirilen "ağır saldırılar" yüzünden hükümet personeline acil durumlara karşı hazır olmaları çağrısı yapıldığını bildirdi.

Zaw Min Tun, düzenli orduya karşı isyancı militanlar tarafından ülkenin kuzeydoğusundaki Shan doğusundaki Kayah ve batıdaki Rakhine eyaletlerinde ağır saldırılar gerçekleştiğini aktardı.

Bazı askeri mevziler tahliye ediliyor

Saldırılar karşısında bazı askeri mevzilerin boşaltıldığını kaydeden sözcü, isyancı militanların İHA’lar aracılığıyla askeri mevzilere yüzlerce bomba attığını bildirdi.

Zaw Min Tun, “İHA’lı bombalı saldırılarına karşı etkili koruma sağlamak için acilen önlemler alıyoruz." dedi.

Cunta Sekreteri Tin Maung Swe ise başkent Nepido'da hükümet binalarında çalışan üst düzey yöneticilere acil durumlara karşı seferberlik çalışması başlatılması için talimat verildiğini bildirdi.

Seferberlik emri çıkacak mı?

Reuters’e konuşan Tin Maung Swe, başkentte durumun sakin olduğunu ve güvenlik sorunu yaşanmadığını belirterek, seferberlik talimatının olası doğal felaketler için verildiğini iddia etti.

Bu arada Askeri Yönetim Konseyi’nin, temel silah eğitimi alanların askere alınmaları için verilecek bir talimata karşı hazır olmalarının istendiği ileri sürüldü ancak bu haber yabancı ajanslar tarafından şu ana kadar teyit edilmedi.

Mayanmar’da demokrasi yanlısı politikacıların orduya karşı çıkmak için bazı isyancı gruplarla ittifak kurarak oluşturduğu paralel hükümet, başkentin kontrolünü ele geçirmek amacıyla "Nepido’ya Giden Yol" kampanyasını başlattığını duyurmuştu.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021'de yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve olağanüstü hal ilan etmişti.

İnsan hakları örgütleri, hakkında başlangıçta 19 ayrı suçtan dava açılan Suu Çii'nin yargılanmasını, popüler lideri siyasetten uzak tutmak için tasarlanmış bir 'düzmece' olarak nitelendiriyor.

Yaklaşık 4 bine yakın sivilin hayatını kaybettiği Myanmar’da darbenin ardından 24 binin üzerinde kişi tutuklandı.

Birleşmiş Milletler'e göre darbe, Güneydoğu Asya ülkesini bir milyondan fazla insanı yerinden eden bir çatışmanın içine sürükledi.

Suu Çii, generallerle yaptığı iktidar paylaşımı anlaşması ve soykırıma uğrayan Müslüman Rohingyalar için sessiz kalması, hatta soykırımı yok sayması nedeniyle uluslararası arenada imajının zedelenmesine rağmen Myanmar'da hala oldukça popüler.

Tarih: 17.11.2023 Okunma: 60