Disney+''nın Atatürk dizisini iptal etmesine Türkiye’den tepki geldi

EURONEWS

RTÜK, yerli içerik "Atatürk" dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığı belirtilen Disney + isimli kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verdi

Disney+'ın, daha önce ilan etmesine rağmen "Atatürk" dizisini platformunda yayınlamama kararı almasına Türkiye’den tepki geldi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, yerli içerik "Atatürk" dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığı belirtilen Disney+'ın savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verildiğini bildirdi.

“Ermeni lobisi iddiaları araştırılıyor”

Şahin, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Disney + isimli dijital medya hizmet sağlayıcının yerli içerik olan 'Atatürk' dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığına dair kamuoyuna yansıyan bilgilerden hareketle kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verilmiştir." ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en önemli toplumsal değer olduğunu kaydeden Şahin, mesajında, basına yansıyan "Ermeni lobisi müdahalesi" iddialarının da titizlikle araştırıldığını belirtti.

Çelik'ten, "Atatürk" dizisinin yayından kaldırılmasına tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Amerika merkezli bir dizi/film platformunun Ermeni lobisinin baskısına boyun eğerek 'Atatürk' dizisini yayınlamadan yayından kaldırması utanç vericidir." ifadesini kullandı.

Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti: “Söz konusu platformun bu tutumu, Türkiye Cumhuriyeti'nin değerlerine ve milletimize saygısızlıktır.

Daha önce çeşitli vesilelerle ifade ettiğimiz gibi ABD'deki bu sözde soykırım şebekesi, tarihi olayları yalan siyasetine alet etmektedir. Bu lobinin yegane amacı, defalarca görüldüğü üzere Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de mani olmaktır. Bu şebekelerin faaliyetleri, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti karşısında hiç hükmündedir. Bu şebekelere boyun eğenler utansın."

Geçen yıl Türkiye'de yayına başlayan Disney+ platformu, Aras Bulut İynemli’nin başrolünü üstlendiği Atatürk dizisini 2023 yılı içerisinde yayınlanacağını açıklamıştı.

Platform geçtiğimiz haftalarda sürpriz bir kararla bazı yerli içerikleri kaldırmıştı.

Disney+ daha sonra gelen tepkiler üzerine ise Atatürk dizisini yayınlayacağını duyurmuştu. Ancak seyirciyle buluşmaya hazırlanan diziyle ilgili tepki çeken bir karar alındı.

Bu arada dizinin Disney+'ın yayınlanmayacağı, Fox TV ekranlarında ve ardından ise sinemada seyirciyle buluşacağı bildirildi.

Disney'in bu kararı Ermeni lobisinin baskılarıyla aldığı iddia ediliyor.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), daha önce merkezi ABD’de bulunan platforma yaptığı çağrıda yayının durdurulmasını istemişti.

İptal kararının ardından yine bir paylaşım yapan ANCA, "Disney+'ın Atatürk dizisini iptal etme kararı aldığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Tarih: 03.08.2023 Okunma: 152