Papa Francis''ten İsveç''te Kuran yakılmasına tepki: Öfke ve tiksinti duyuyorum

EURONEWS

İsveç'te Kuran'ın yakılmasına tepki gösteren Papa Francis, "İfade özgürlüğü asla başkalarını hor görmenin bir aracı olarak kullanılmamalı ve buna izin verilmesi reddedilmeli ve kınanmalıdır." dedi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Müslümanların kutsal kitabı Kuran'ın yakılmasının kendisini 'öfkelendirdiğini' ve 'tiksindirdiğini' belirtti. 

Papa, "ifade özgürlüğü adı altında bu eyleme izin verilmesini de kınadığını ve reddettiğini" dile getirdi. 

"Kutsal kabul edilen her kitaba, ona inananlara saygı göstermek için saygı gösterilmeli" ifadesini kullanan Papa, Birleşik Arap Emirlikleri'nden yayın yapan el Ittihad gazetesine verdiği röportajda, "Bu eylemler karşısında öfke ve tiksinti duyuyorum." diye konuştu. 

Ruhani lider, konuşmasının devamında, "İfade özgürlüğü asla başkalarını hor görmenin bir aracı olarak kullanılmamalı ve buna izin verilmesi reddedilmeli ve kınanmalıdır." dedi.

Geçen hafta İsveç'in başkenti Stockholm'de bir şahsın Kur'an'ı yakması, aralarında İsveç'in NATO üyeliğine onay vermesi beklenen Türkiye'nin de bulunduğu birçok devlet tarafından sert şekilde kınandı.

Reuters'ın haberine göre İsveç polisi, Kur'an karşıtı eylemler için yapılan başvuruları reddetse de mahkemeler "ifade özgürlüğünü ihlal ettiği" gerekçesiyle bu kararları bozarak söz konusu eylemlere izin veriyor.

Son olarak 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı, Stockholm'de Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını şiddetle kınayarak, böylesi provokatif eylemlerin tekrar yaşanmaması için "toplu önlemler alma" çağrısında bulundu.

Tarih: 04.07.2023 Okunma: 114