Buğday fiyatları son altı yılın zirvesine çıktı

YEŞİL GAZETE

facebook sharing button
whatsapp sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
email sharing button
print sharing button

Çin ve diğer ithalatçıların artan talebi ve en büyük ihracatçı Rusya‘nın getirdiği ek gümrük vergileriyle buğday fiyatları altı yıldan fazla bir sürenin en yüksek kapanışına ilerledi.

Çin’in artan talebi, önemli ekim alanlarındaki kuraklık, hükümetlerin iç tedariği sağlamak için ihracatı kısıtlama çabaları küresel tahıl fiyatlarının 2014’ten beri en yüksek seviyeye çıkmasında etkili oldu.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre pandemi döneminde dünyada açlığın da arttığı bir dönemde yaşanan bu fiyat artışı, gıda enflasyonuna dair endişelere de yol açıyor.

25 yılın en büyük buğday alımı

Çin’in tarım emtialarına olan talebi bu sene oldukça arttı. Soya fasulyesi, mısır ve et ithalatında rekorlar kırılırken 25 yılın en büyük buğday alımları gerçekleşti. Azalan arzla ülkenin mısır ithalatı 11 milyon tonu aştı.

Chicago emtia Borsasında işlem gören Mart vadeli soya fasulyesi kontratı yüzde 1.4 düşüşle bushel başına 13,97 dolar oldu. Mart vadeli buğday kontratı ise yüzde 1.3 artışla yaklaşık 12.7 kilo başına 6.84 dolardan işlem gördü.

Tarih: 20.01.2021 Okunma: 119