HABER ANALİZ: Hileli Gıda Üretenlere Ne Ceza Verildi?

GENEL HABERLER

HABER ANALİZ: İ. Hakkı Cengiz

Fotoğraf: Pusulahaber

Hileli Gıda Üretenlere Ne Ceza Verildi?

Bilmiyoruz!

Çünkü Tarım Bakanlığı, internet sitesinde hileli gıdaları ifşa etmiş ama bunlara ne yaptırım uygulandığını bildirmemiş!

İnternette aradım, bunlara ne ceza veriliyor diye…  En son iki yıl öncesine ait bir haber bulabildim.

30 Nisan 2018 tarihli Yurt Gazetesi’nin haber başlığı şöyle: Hileli ürünleri üreten firmalara verilen ceza güldürecek derecede

Başlığın altındaki ayrıntıda da şu bilgi var: Halkın her gün tükettiği sütten peynire, baldan baharata neredeyse her gıdaya hile karışıyor. Hileli ürünleri üreten firmalara verilen ceza ise büyüklüğü ne olursa olsun sadece 18 bin TL.

Cezaların caydırıcı olmadığı çok açık…

Öte yandan, insanın aklına şu sual geliyor: Bu teşhir edilen firmalar üretimlerini durdurdu mu yoksa gülünç cezalardan sonra aynı şekilde hileli, üretimlerine devam mı ediyorlar?

Bu sabah (18 Eylül), Star Tv, bunlardan birini gösteriyordu… Bir dönerci… Para cezası verilmiş ama işyeri kapatılmamış. Döner yapıp satmaya devam ediyor.

HİLELİ GIDA ÜRETİMİ NERELERDE?

Vereceğim internet adresinden de görebileceğiniz gibi, gayet sınırlı yerde ve sayıdaki firmalar ifşa edilmiş!

Hileli gıdaların tam listesi 

Listede, İzmir ve Diyarbakır’daki firmaların çokluğu dikkat çekiyor. Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bursa, Kayseri, Mersin, gibi birkaç il ve ilçelerinden bazı işyerleri… Koskoca İstanbul’dan da yine birkaç firma ve ürün!

Hepsi bu mudur?

Eğer hepsi buysa, listedeki tiksindirici gıda hilelerine rağmen, memleketin gıda üretimi gayet temiz denilebilir. Çünkü yüzbinlerce firma içinden sadece 91’nde hileli gıdaya rastlanmış ki bu rakam “devede pire” bile sayılmaz!

Ne dersiniz, Türkiye çapındaki bütün hileli gıdalar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, sitesinde ifşa ettiği bu listedeki kadar mıdır?

Buna inanıp tamamen huzur içinde diğer firmaların üretimlerini satın alıp tüketelim mi?

Yiyelim mi?

Yoksa bunlar buzdağının sadece görünen bölümü diye düşünüp, gıda alışverişinde çok daha dikkatli olup, her şeyi yemeyelim mi?

Tarih: 18.09.2020 Okunma: 854