İmamoğlu: Madem sayıyı bu kadar az görüyorlar, kendileri neden '3 bin oyla kazandık' diye açıklama yaptı?

SPUTNİK

SPUTNİK

© Fotoğraf : DHA

İmamoğlu, Erdoğan'ın "ABD'de yüzde 1 gibi sıkıntılı oy olsa seçim yenilemesine gidiyorlar. 13-14 bin oy farkla kimsenin kazandım deme hakkı yok" ifadesine tepki gösterdi: "Bizi daha fazla dünyaya rezil etmeyin. Bir seçimden dolayı demokrasi mücadelesinde mahcup etmeyin."

31 Mart yerel seçimlerinin nihai olmayan sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile beraber Kartal Belediyesi'ni ziyaret etti.


CHP'li Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'i tebrik eden İmamoğlu, "İnşallah Kartal'da çok değerli hizmetler yapacak. Zaten bir deneyimle buraya gelmiş olması, belediyeciliğin içinden gelerek 5 yıl hizmet ettikten sonra, süreci yönetici olarak taşıyor olması çok kıymetli. Bu bir sağlıklı yol haritası. Deneyimlerimizi paylaşacağız, birbirimizi güçlendireceğiz. İnşallah Kartal'a işbirliği yaparak nasıl hizmet yapıldığının farkını da hissettireceğiz bu 5 yılda" diye konuştu.

Adalar Belediye Başkanı seçilen Erdem Gül'ü de tebrik eden İmamoğlu, "Adalar'a gideceğiz ama yüzerek değil. Vapurumuzla gideceğiz" dedi.

'15 BİN OY ÇOK DEĞERLİDİR'

İmamoğlu, bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'ya gitmeden önce açıklama yaptı seçime ilişkin. Özellikle de İstanbul seçimini konuştu. 'Neredeyse tamamı usulsüz' değerlendirmesi var. Bir de sizin için '13 bin oyla başkanlığını ilan edemez' cümlesi var. Nasıl değerlendiriyorsunuz açıklamalarını?" sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Ben artık bazı açıklamaları takip bile etmiyorum. Üzülerek takip etmektense, takip etmemek daha iyi. Ama madem hatırlattınız, söyleyeyim; şu anda 15 bin oyun biraz üzerinde olan fark var. 15 bin oy, çok değerli oydur. Her oy değerlidir, bir oy bile ki Sayın Bahçeli'nin 'Bir oyla bile seçim kazanılır, herkes takdir eder' sözünü hatırlatıyorum. Bence deneyimli bir siyasetçinin güzel bir sözü. Bir başka yönü de şu madem bu sayıyı bu kadar yetersiz gören cümleleri kurabiliyorlar niçin o zaman 3 bin oyla ilk gece saat 22.00'de kutlama yaptılar ve sonra yanıldıklarını anladılar. Bunu da sorgulasınlar bari."

'HAVALARI BİR SAAT FALAN SÜRDÜ'


Bir oyun bile önemli olduğunu, bir oyla da seçim kazanılabileceğini dile getiren İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de şu anda bile örnekleri var. Hatta buna dönük itirazlar olmasına rağmen, itirazları kabul etmeyip mazbatası verilen iller, ilçeler var. O bakımdan her oy değerlidir. Biz de bu seçimde en başta verdiğimiz sözün gereği, 'bir oya bile sıkıntı getirtmeyeceğiz' demiştik. Ne mutlu bize ki İstanbullunun bir oyuna bile sıkıntı getirtmeyecek tedbirler aldık.

Ben her zaman söyledim; 12 seçim yönetmiş bir siyasi deneyimim var kendi sahamda. Bunu İstanbul'a, bütün arkadaşlarımla, örgütümüzle, gönüllülerimizle, halkımızla yansıtmanın gururunu yaşıyoruz. İyi ki bu deneyimle bu sahip çıkma karakterimizle sürecin her anında var olmuşuz. Aksi takdirde olacakları tahmin bile etmek istemiyorum. Zira o gece en başta devletin ajansı olmak üzere nasıl bir oyun kurgulandığını bize hissettirdiler. Ama fazla buna fırsat vermedik. belki havaları bir saat falan sürdü. Onun dışında 3 bin oyla havalandıklarını gördük. Ama biz 15 bin oyla havalanmıyoruz, 16 milyon oyla havalanıyoruz. 16 milyon insanın oyuyla havalanıyoruz. Çünkü 16 milyon insanla kazandık, 16 milyon insanla yöneteceğiz."

'OYLARIMIZA SAHİP ÇIKTIK'

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'örgütlü bir suç' olduğu yönünde değerlendirme yaptığının hatırlatılması üzerine, "Örgütlü suç tarifini bilemem ama örgütlü çalışmayı bilirim ama. Biz partimizin üyelerine örgüt deriz. Örgütlü çalışmayı iyi biliriz" dedi.

Şu anda bile binlerce insanın çuvalların başında beklediğini anlatan İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Yine örgütlü bir biçimde bekliyorlar. En ufak bir sıkıntı gelmemesi adına bekliyorlar. Bir oya sıkıntı çıkmaması adına bekliyorlar. Hepsine minnettarım. Onlar bu sürecin, demokrasi sürecinin kahramanları. Bu bakıdan biz bunu biliyoruz ama başka bir örgütlülükten sandık kurulu başkanları vs. bunu biz bilmeyiz. Devletin bunu nasıl atadığı belli. Kaymakamları var, ilçe seçim kurulları var. Bunu araştırsınlar. Kaymakamı kim atamış, kaymakam kimi atamış o bizim işimiz değil.

Biz söz verdik, sandıkta oya sahip çıkacağız dedik ve çıktık. Sandıkta sahip çıktıktan sonra süreçte çıktık. Bugün gelinen noktada demokrasiye sahip çıkmanın sorumluluğunu üstlenmiş durumdayız. Onu da sonuna kadar sağlayacağız. Bu çalışmamız Türkiye'ye örnek olmuştur. Türkiye'yi ferahlatmıştır. 'Evet ya oluyor, sahip çıkınca oluyormuş' dedirttik. Seçimle ilgili bu kadar kaygı duydukları süreç yani sadece İstanbul'da mı? Kazandıkları hiçbir şehirde böyle bir kaygıları yok mu acaba diye bir de kendilerine sorsunlar."

'YUHALAMAK SİZİN O GÜZEL YÜREĞİNİZE YAKIŞMIYOR'


Daha sonra düzenlediği mitingde konuşan İmamoğlu, seçim gecesine dair "O akşam başımıza Anadolu Ajansı diye bir komedi geldi" dedi. Mitingdekilerin Anadolu Ajansı'nı yuhalaması üzerine İmamoğlu şunları söyledi:

"Ben size bir şey tavsiye edeyim mi? Buradan herkese söylüyorum. Yuhalamak aklınıza geldiğinde gülün. Bak ne kadar güzel, bak vallahi gülün. Yuhalamak sizin o güzel yüreğinize yakışmıyor. Onun için ben Anadolu Ajansı dedim mi atın kahkahayı kardeşim, atın kahkahayı, bu kadar basit."

'AA'NIN TRAFOSUNA KEDİ GİRDİ'

İmamoğlu, ayrıca eski Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart 2014'te yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili söylediği "Espri yapmıyorum trafoya kedi girdi" açıklamasına atıfla da şunları söyledi:

"Ben size bir şey söyleyeyim: Akıllarını başlarından aldık. Doğru mu? Dediler ki 'Biz bu süreci kontrol ederiz.' Tıkır tıkır verileri vermeye başladılar. Çıkıp sizlerin emeğini, sizlerin yüreğini açıkladığımda arkadaşların trafosuna kedi girdi. Daha önce bizim trafolara giriyordu, biliyorsunuz. Bu sefer Ankara'da Anadolu Ajansı'nın trafosuna kedi girdi. Tık diye şalter attı, tam 11 saat veri veremediler.

'ANITKABİR'DE BENİM YAZDIĞIM SAYFAYI ARAMIŞ'

Hepimizin cebindeki paralarla maaş alan Anadolu Ajansı'nda yönetici olduklarını düşünenleri şiddetle tekrar kınıyorum. Ben olsam utancımdan o görevi terk ederdim. Ama arkadaşımız gitmiş, AA'nın kuruluş yıldönümünde Anıtkabir'de benim yazdığım sayfayı aramış, ne yazdı diye. Herhalde kopya çekecek, aklının tutulduğunu düşünüyorum, yazacak bir şey yok zihninde.

Üzülüyorum, devletin 100 yıllık kurumunun bir siyasi partiye değil, bir bireye değil milletine hizmet etmesi gerektiğinin bilincinde olmayan zavallılara böyle koltuklar teslim edersen başına gelecek budur. Ben sadece zavallı diyorum. Allah'a şükür yürekli yol arkadaşlarımla beraber biz o geceyi çok iyi yönettik. Hala da çok iyi yönetiyoruz."

'BEN BURADA İSTANBUL İTTİFAKI'NI GÖRÜYORUM'

İmamoğlu, devamında oy oranlarındaki son duruma dair şu bilgileri verdi:

"Dediler ki süreci biz tanımlayınca, "24 bin oy, maddi hatalarla 21 bine indi. Şu anda yüzde 95'lere kadar sayımlar bitti. 15 bin 600 kadar bir fark var. Neymiş efendim, 15 bin oyla kazanılan seçimi şaibeli olarak tanımlamaya çalışıyorlar. 3 bin oyla seçimi kazanmaktan çekinmediniz. Hem de yalan. Şimdi 15 bin oyu küçümsüyorsunuz. Gülüyorum hallerine. Size Sayın Bahçeli'nin sözünü hatırlatayım. 1 oyla bile seçim kazanılır. 15 bin oyu küçümseyenler, AK Partili dostlarımın da ruhunu incitiyorlar. Ben bütün kollarımla sizi kucaklamaya hazır olduğumu bütün AK Partili hemşehrilerime duyuruyorum.

İstanbul'u sımsıkı kucaklamaya geliyorum, barış için, özgürlük için, ahlak için, vicdan için, normalleşmek için. Şu anda ben burada 'İstanbul İttifakı'nı görüyorum. Siyasi anlayışı ne olursa olsun bu şehri korumak isteyen, insanca yaşamak isteyen, mutlu ve huzurlu olmak isteyen insanları görüyorum."

'MEDYA HALKI BİLGİLENDİRMEK ZORUNDADIR'

İmamoğlu, medyaya da eleştiriler yöneltti. Medyanın adil olmadığını belirten ve buna Anadolu Ajansı'nın da (AA) dahil edilebileceğini söyleyen İmamoğlu, "Bazı iş insanları var. Onların patronluk yaptıkları kanallarda sesimin kısılmasını, babaları adına, bu ülke için çalışmış insanlar adına üzüntüyle izliyorum.  Şahenk ailesine ait NTV'yi, Demirören ailesine ait CNN Türk'ü, Ciner ailesine ait Habertürk'ü uyarıyorum. Ailelerinin bu ülkeye yaptıkları katkılara saygı duyduğum için uyarıyorum. Bu mesele Ekrem İmamoğlu değil memleket meselesidir. Rakibim adına 10 kişi konuşuyor. Hepsine söz hakkı veriyorlar. Ya kardeşim, benim de cevaplarım var. Bana yer vermiyorlar. Mesela rakibimin bana cevabını yayınlıyorlar, ama benim söylediklerimi yayınlamıyorlar" diye konuştu.

İMAMOĞLU: 'GOL YEDİM' DİYEN KALECİYDİM

İmamoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “1 oyla bile seçim kazanılır” sözünü hatırlattığı konuşmasına şöyle devam etti: “AK Parti’ye oy vermiş seçmenlere söyleyeyim, sizi mahcup ediyorlar görüyorum. Ben Ekrem İmamoğlu olarak kollarımı açtım, tüm maneviyatınızla, tüm değerlerinizle sizi kucaklamaya hazır olduğumu bütün AK Partili hemşerilerime duyuruyorum. Germeyin bu toplumu. Ben bilmem hileden hurdadan. Kalecilik yaparken gol yediğimde hakem golü vermemişse 'Gol yedim' diyen kaleciyim. Dürüstlük kadar güzel bir şey yok.

'KAZANDIN HER ŞEY GÜZEL, KAYBETTİN TU KAKA HER ŞEY, OLMAZ'

“Bu mesele Ekrem İmamoğlu meselesi değil memleket meselesidir. Bizi daha fazla dünyaya rezil etmeyin. Bir seçimden dolayı demokrasi mücadelesinde mahcup etmeyin. Kardeşim 1994'te seçildiğinizde, SHP-Doğru Yol hükümeti size eliyle teslim etti makamı, bir şey mi oldu Allah aşkına? Kazandın her şey güzel, kaybettin tu kaka her şey, olmaz."

Tarih: 08-04-2019 Okunma: 777