Ardanuç’ta köylüler kazandı, ÇED iptal Greta Thunberg İtalyan Senatosu’nda konuştu: Geleceğimizi çaldınız El Beşir cezaevine gönderildi Avrupa Konseyi’nden YSK’ya eleştiri Rabia Naz için polislere soruşturma açıldı Tuz Gölü’nü yok ettik, sıra Van Gölü’nde mi? Hava kirliliğini ölçmeyerek ‘çözüyorlarmış’ İklim değişikliği: Londra'da aktivistler kendilerini metro trenlerine yapıştıracak İstanbul’un en eski sakinleri: Anıt ağaçlar Üsküdar’da iyi şeyler oluyor! 100 metre yol için 1000 zeytin ağacı kesiliyor HSK Rabia Naz dosyası için müfettiş görevlendirdi Sudan’da halk darbecilerin yasaklarına uymuyor Ömer el Beşir kimdir?: Sudan'ın darbeyle gelip darbeyle giden 30 yıllık devlet başkanı Can Bartu: Fenerbahçe’nin ve Türk futbolunun hayatını kaybeden efsane ‘Sinyor’u Oy sayım krizi ve ekonomik reform İthalatla, tanzim satışla, Hal Yasası ile gıda enflasyonu düşmez Eski ÖSYM Başkanı gözaltına alındı İmamoğlu: Madem sayıyı bu kadar az görüyorlar, kendileri neden '3 bin oyla kazandık' diye açıklama yaptı? İdlib'de El Nusra'nın başını çektiği HTŞ, sivilleri kurşuna dizerek öldürdü Guardian: Suudi Arabistan’ın ilk nükleer reaktörü tamamlanma aşamasında BM Raporu: Milyonlar açlıkla boğuşuyor 1389 başkanın sadece 37’si kadın İstanbul’da 17 ilçede oylar sayılıyor Yavaş’tan ilk icraat: Makam araçları azaltılıyor Kadına ve çocuğa şiddetten hüküm giyenler Avustralya’ya giremeyecek İYİ Parti Kadıköy adayı Kınay, seçimi üçüncü bitirdi Türkiye'nin ilk engelli belediye başkanı Turan Hançerli kimdir? Bayer: Seçmen siyasete ayar verdi, seçimin galibi MHP Rusya: Fransa ve Belçika istihbaratı, kimyasal provokasyon için İdlib'de Borsa İstanbul son 3 yılın en büyük kaybını yaşadı Cemile Bayraktar: Oy verdikçe, kırgınlıklarımızı yuttukça hataları telafi etmeyecekler Prof. Dr. Bayram Göçmen vefat etti Çin’de ‘518 milyon yıllık’ binlerce fosil bulundu Kadıköy, sera gazı azaltım hedefini ikiye katladı Türkiye ekonomisi: Yavaşlama içinde resesyon Sıcaklık kaynaklı kalp krizi riski artıyor Yeni Zelanda saldırı sonrası bireysel silahlanmayı kısıtladı Yeni Zelanda lafta bırakmadı: Saldırılardan sadece altı gün sonra silah yasaları değişti 40 kg plastik yutan yavru balina yaşamını yitirdi Afrika’nın güneydoğusunu tropikal kasırga vurdu: Can kaybı 1000’i aşabilir Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev istifa etti Jandarmadan Çanakkale Zaferi videosu Tasarım ve ekoloji bağlamında, tasarımcı sorumlulukları ve dönüşüm fırsatları İşsizlik yüzde 13,5’e yükseldi Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı: 49 kişi öldü 11 yaşındaki İklim Aktivisti Atlas Sarrafoğlu: Evimizi biz çocuklar yakmadık. Ama hepimiz aynı evdeyiz. Ömer Madra: Asıl beka sorunu küresel iklim krizi Yükselen iklim hareketleri 15 Mart Cuma akşamı Yeşil Ev’de konuşulacak Tarım ilacı 3 bin kovan arıyı öldürdü!
     
Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler
20 Nisan 2019 Cumartesi TSİ 06:04:53
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  GERÇEKLER 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Adnan PELVANLAR 
 
 
  İNSANCA 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Köşe Yazıları
YEMİNİM YEMİNİNİZ OLMALI
  Osman YILDIZ
  04.10.2007 
   
     

Çok hızlı başlayan karar sürecinden sonra bu yazı 2. yazım. Ve ben bu yazımda yine bir ilki gerçekleştirerek kendimi, yazacağım satırları bağlamak, sınırlarımı belirlemek istiyorum.
Çok basit aletlerin bile anlaşılamayan en küçük yönü varsa kullanma kılavuzları olur. Bende benim bir nevi kullanma kılavuzum olacak yazımı öncelikle yazacağım.
Evet aşağıdaki yazı benim Dünya ile Vatanımla ve Milletimle yaptığım sözleşmemdir. Yeminimdir.

Vatandaşlık Sözleşmem, YEMİNİM
1- Bayrak
Alı
al, Hilali hilal bayrağımın ilelebet bulunduğum her ortamda gönderde olmasıyla gurur duyuyorum. Hayatımın devam ettiği her noktasında bayrağımın dalgalanmasını engelleyecek her tür davranışın karşısında olmaya yemin ediyorum. Bayrağım uğrunda başta kendi canım olmak üzere tüm varlığımı her noktada feda etmeye her zaman hazırım.
2- Vatan
Kapı
kule'den Silopi'ye, Sarpt'tan Cilvegözü'ne Sinop burnundan Anamur'a kadar vatanımın her noktasının değeri, içinde yaşadığım dar mekanlar kadardır. Bastığım topraklarla çizilen sınırımızdaki her nokta aynı değerdedir. Ve vatanımın hiç bir noktasının diğer hiç bir noktasına üstünlüğü yoktur. Olmasını da istemem.
3-Kı
brıs ve Türk'lerin yoğun yaşadığı yerler.
Mümkün olursa buralarda da Bayrağı
mın dalgalanmasını isterim. Bayrağımın dalgalandığı her noktanın ilelebet değişmesini istemem. Kıbrıs'ta ve Kardeş Türk Devletlerinde şu anda bayrağım kardeş devletlerle beraber dalgalanmaktadır. Dalgalanmaya da devam etmelidir.
4-Millet
Büyük dahi Atatürk'ün dediğ
i gibi "Ne mutlu Türk'üm diyene" diyebilen herkesi milletim olarak kabul ediyorum. Türk'üm diyen bir kişinin dini, dili ve ırkı önemli değildir. Ama Türk'lüğün sembolü Türkçe'mle konuşan insanlarla daha rahat anlaşabileceğimi biliyorum. Türkçe konuşup ben Türk'üm diyen herkesi milletim olarak kabul ediyorum.
5-Din ve laiklik
İnancımın ne olduğuna bakmaksızın, Ben Türk'üm veya insanım diyen herkesin inancı ne olursa olsun inancına saygı duyacağıma bayrağım ve vatanım üzerine yemin ediyorum. Hiç bir şekilde kişileri inancından dolayı kınamayacağıma, onları hor görmeyeceğime yemin ediyorum.
İstersem mümkün olan ortamlar da bana inançlarını anlatmaya çalışacak kişileri dinleyeceğimi, kendimce gördüğüm farklı noktaları anlatacak kişilerle paylaşacağımı ve ne olursa olsun objektifliğimi kaybetmeyeceğime de yemin ediyorum.
6- Devlet
Devletim Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Devletimin yönetim
şekli demokrasidir. Demokrasinin gereği olan seçimler yapıldığı müddetçe, kabul edilen yasalar ne olursa olsun demokratik sınırlar içinde kalacağımı, hak ve hukuk kavramlarını kişisel düşüncelerimle değil objektif olarak değerlendireceğimi taahhüt ediyorum. Bu durumun karşısında fikir geliştirecek kişiler kim olursa olsun onlara bu durumu hatırlatacağıma da yemin ediyorum.
7-Hukuk
Devletimin adalet dağı
tım sistemi hukuk iledir. Yargı bağımsızdır.
Yargı
kararlarını verirken; tarafların dinine, diline, ırkına, ünvanına, cüzdanına ve cinsiyetine bakamaz. Yargı önünde herkes eşittir. Hiç bir şart altında bu eşitliğin bozulmasını kabul edemem. Sadece İnsanlığı ile önder olmuş olan kişilerin, davalarında milletimin üstün tutulması hoşgörü sınırlarım içinde kalır.
Milletimin ezilmesine sebep olacak davalar ise her zaman tepki koyacağı
m davalar olacaktır.
Milletimin her zaman insan olma erdemi içerisinde hukuk kar
şısında da eşit olmasına taraftar olacağıma da yemin ediyorum.
8-Birey
Vatanı
mda veya Dünyanın neresinde olursa olsun yaşayan her bireyin insanca yaşama hakkı vardır. Yine din, dil, ırk ve cinsiyet dikkate alınmadan her birey insanca yaşama hakkını elde edebilmek için çalışma, sahip olma ve önemsenmeye çalışma hakkına sahiptir. Bireylerin bu çalışma haklarını kullanma noktalarında ne konumda olursam olayım hiç bir bireyin çalışma hakkının engellenmesine taraf olmayacağıma tam aksine herhangi bir noktada bireyin insanca yaşama ve çalışma hakkına engel olmaya kalkanlarla kim olursa olsunlar mücadele edeceğime de yemin ediyorum.
9- Akı
l
Bulunduğum her noktada gözlemlerimi kendi aklımla değerlendireceğimi, aklımla çelişen noktaları ne olursa olsun dillendireceğimi ve aklımla çelişen noktaların sebeplerini ortaya çıkarmak için mücadele edeceğimi beyan ediyorum. Akıl noktasında dünyanın iletişimdeki gelişmiş teknolojisinin sağladığı mümkün olan tüm imkanları kullanarak gerçeği yansıtmadığı halde 2 yüzlülükle insanları aldatmak için kullanılan her tür argümanı adı ne olursa olsun deşifre etmeye çalışmaya da yemiğn ediyorum.
10-Eşitlik
Kendim için uygun bulduğum, istediğim her şeyi 2.ve3. kişiler içinde uygun bulup onlar içinde isteyeceğime,
Kendim için uygun bulmayıp istemeyeceğim her şeyi de 2.ve3. kişilerin de istemeyebileceğini düşünüp onlar içinde istemeyeceğime, Kısaca
Kendime yapılmasını kabul edemeyeceğim hiçbir davranışı, olguyu başka kişilere yapamayacağıma da namusum ve şerefim üzerine yemin ediyorum.

İşbu yukarıdaki 10 maddeyi vatanı
mın ve milletimin birlik ve dirliği için kaleme aldığımı beyan ederek altına hür irademle imzamı atıyorum.
Ve yazacağı
m her yazının genel çerçevesinin bu sözleşmem de yer verdiğim maddelerin bakış açısıyla olacağını yazacağım satırları okuyan herkese taahhüt ediyorum. Ola ki her hangi bir yazımda yanılgıyla sözleşmeme ters düşen satırlar kaleme alırsam ve bu satırlarımın yanlış olduğu, sözleşmeme uymadığı bana bildirilirse bir sonraki yazımda derhal konuyu yazıma alarak yaptığım hatayı göremeyenlerle de paylaşmayı taahhüt ediyorum.
Köşemde DÜNYAYA ADALET İSTİYORUM. Yazılarımı okuyan herkesten de ÖNCE KENDİ GÜVENDİ?İ KAYNAKLARI KULLANARAK ARAŞTIRMAK KAYDIYLA kendi aklına ve gözüne inanmasını talep ediyorum.

Saygılarımla 
Bu Yazı 43470 defa okunmuştur

 
 
     
  Makaleye Yapılan Yorumlar
Ekleyen: özgür deniz | Tarih: 19.04.2008 | Saat: 13:15 

Osman üstadağabey düşüncelerinize katılıyorum.zira bu düşünceler bütün hassasiyetli ve haysiyetli insanların düşünceleri olmalı.bu değerler zaten varoluş değerleri.bunlarsız insanlık olmaz.hayat anlamsız kalır.VATAN diyor AHMET CEVDET PAŞA galiba''dinimi yaşadığım yerdir.'' Osman abi adaletin ve özgürlüğün olmadığı yeri insanlara vatan olarak kabul ettirmek biraz zor gibi.insanın esas hedefi AHİRET SAADETİDİR. zira esas yurt orasıdır .tabi inanan için.bu dünya fanidir.ama belli değerleride vardır mutlaka.yaşamak için insanca.laiklik e gelince bilemiyorum.zira din hayatın her yönüne en ince noktasına kadar karışır.
............................................................................................
 
Ekleyen: İ.Hakkı Cengiz | Tarih: 21.08.2008 | Saat: 13:23 

Osman Bey, Yazılarıma başlarken, bu yemininizi görmüş ve katıldığımı bildirmiştim. Şimdi tekrar ediyorum. Not: Anasayfadaki video linki bir kaç gün daha kalırsa sesli olarak dinleme imkanı bulabileceğim. İnternet kafeden sesli olarak izleyemedim. Gerçi, canlı yayında seyrettim ama bir kere daha görmek ve düşüncelerimi size bildirmek istiyorum. Selâmlar...
............................................................................................
 
Ekleyen: VATAN SEMALARINDA | Tarih: 08.07.2009 | Saat: 13:28 

VATAN SEMALARINDA vatan semalarında çarpan , şehitlerin kanıyla yıkanan TÜRKÜN BAYRAGIYIM ben sakın ha, sakın ha dokunmayın. haince dokunanlar, şehit kanıyla yıkanan rengime bakarak, ürpersinler hilalim, rengim TÜRKÜN GÜCÜDÜR sakın ha sakın ha dokunmayın. Zeynep AYDINLIOGLU 03.03.2005
............................................................................................
 
 
 
Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
» Güne Bakış