Yerli Medya   |    Yabancı Medya   |    Faydalı Linkler
19 Ekim 2019 Cumartesi TSİ 20:06:30
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN  
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?'  
YARATICI GÜÇ KAVRAMI  
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET  
Dürüst Muhabirlere Bir Haber 
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU 
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR  
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı!  
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  KİRLİ HAVA, CÜZDANLAR VE VİCDANLAR
12.10.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  ELLERİMİZİN ÜRÜNÜ...
17.10.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  GERÇEKLER 
  SSCB ve Sosyalist-Komünist ideolojiye takılıp kalmış olanlar…! (1)
12.06.2019
 
  Adnan PELVANLAR 
 
 
  İNSANCA 
  EKONOMİ- YATIRIM: ‘TÜRKİYE HİÇ BU KADAR CAZİP OLMADI’
16.02.2019
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Bir başarı öyküsü…
22.09.2019
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  YİĞİTLİĞİM İÇİN HÜZÜNDÜR,ZÜLDÜR
13.05.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  EĞTİM SİSTEMİMİZDE MATEMATİĞİN SOSYAL BİLİMLERLE DANSI, Lütfiye KADER
21.05.2019
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Bütün Yarışmacıların Kazandığı Bir Spor Dalı: DAĞCILIK
24.03.2019
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Aziz Nesin Nasıl Kurtuldu?
24.04.2019
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Sendika Soruları, Nevzat DAĞLI
19.08.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Köşe Yazıları
ACİL CEVAP...
  Özgür DENİZ
  10.07.2019 
   
     

Sayın Devletim! Yine sana mektubum var. Ama bu mektubum aciliyeti olan ve acil cevap bekleyen bir mektup. Daha öncekilerin ulaşıp ulaşmadığını bilemem ama yine de her ihtimale binaen yazıyorum, belki dahası da olacak. Her mektubumu mutlak doğallıkla, olanca samimiyetimle, derin bir hüzünle ve yüreğim kanayarak yazdığımı bil. Bendeniz senin acayip bir vatandaşınım ve bendenizi böylece hoşgör. Geçelim! Bu mektubumu acil koduyla gönderiyor ve acil cevap bekliyorum. Belki de ruhumu huzura kavuşturmak için böyle yapıyorum. Zira ruhumda bir gram huzur yok. Çünkü hep bir tereddüt, hep bir belirsizlik egemen dünyama. Böylesi bir şeyinde cehennemden farkı yok. Bu mektubumdan belki bugün, belki yarın haberin olur, belki de hiç olmaz. Fakat bu mektup bendenizden çıktıktan sonra sen sorumlusun bendeniz değilim. Ama bu mektubuma bir cevabın olmasını ve cevap verme zorunluluğunun bulunduğunu bilmelisin. Bendenizin devletimsen bana saygı duymak zorundasın ama hayatımın tüm boyutlarıyla. Bendenizin Tanrım değilsin ve olmadığını da defaatle ifade ettim. Şunu da unutma; hiçbir zaman bendenizin Tanrım olmayacaksın. Ne senin kulunum, ne de kölenim. Özgür bir vatandaşınım ve bademada böyle olacak, böyle kalacak. Aksini ne sen düşün ne de bendeniz asla düşünmeyeceğim. Binaenaleyh birazcık özgür ve rahat konuşuyorum, eh artık bunu da tolere edebilirsin. Nihayetinde ömrünü sana adamış bir vatandaşın var karşında. İkimizde birbirimize karşı haddimizi bilmek zorundayız. Ki, bendeniz istesem de istemesem de zaten bilmek zorundayım ve bilirim de ve hiçbir zaman bilmemezlik etmedim de ama sen de bizahmet bunu gönüllü olarak yap. Ben bilmediğimde sen kuşkusuz bildirirsin ama ya sen bilmezsen kim bildirecek? İşte bu yüzden gönüllü bilmeni istirham ediyorum. Sana son nefesime kadar önereceğim tek bir şey var: Allah’ı, Yüce ve Kadim İnsanlık Umdelerini sakın ama sakın ola ki unutma! Bildiğine eminim; bir şey ne kadar yükselirse, düşüşü o derecede sert olur. Vatandaşlarının gövdelerine hükmettiğin için onlara gerçekten hükmettiğini düşünme. Zira bedene zincir vurulabilir ama ruhlar zincirlenemez. Sen, sen ol ruhlarda egemenlik kurmaya çalış. Kalenin içine giremedikten sonra etrafını kuşatmış olmak hiçbir anlam ifade etmez. O kaleyi yıkıp yok edersen de devlet olmanın anlamı kalmaz. Zaten aposteriori bir mevcudiyetsin, öyleyse ruhlara in ki payidar olabilesin. Söyleyeceğim başka şeyler olsa da ilk evvelden konunun özüne girmek ve esas durumu yansıtmak istiyorum. Geçelim!

 

Sayın Devletim! İstiyorum ki; bugün terörist olarak gördüğün kişileri, kurumları, yapıları, örgütleri, teşekkülleri ve yarın herhangi bir sebeple terörist ilan edeceğin kişileri, kurumları, yapıları, örgütleri, teşekkülleri bana şimdiden bildir ki onlardan uzak durayım, onlarla ilişki kurmayayım ve iletişime geçmeyeyim. Hatta sen de yol verme onlara asla ve kata, hiçbir şartta ve koşulda. Çünkü bu bendeniz vatandaşında aldanma yaratabilir ve o vakit bendenizi itham edemezsin, edebilirsin ama etmemelisin. Hatta ne yiyeceğimi, ne giyeceğimi, ne dinleyeceğimi, nereleri gezeceğimi, nasıl konuşacağımı, nasıl ağlayıp güleceğimi, kimlerle oturup kalkacağımı, hülasa; nasıl yaşamam gerektiğini de bildir ki, ona göre adımlarımı atayım hayat yolunda. Belki böyle bir talebi daha önce de iletmiş olabilirim ama bu sefer daha sarih olarak ifade ediyorum. Bu yüzden de acil kodlu mektup olarak yazıyorum bunu. Açık açık söyle, iş işten geçtikten sonra söyleme. Bilakis bugün bunları yapmaz da yarınlarda böyle bir şey yaparsan bunun ne telafisi olur ne de affı. Bunu yap ki, bendeniz vatandaşın bir ömür adadığı, ter, yaş, kan akıtarak hak ettiği, emek vererek kazandığı haklarından ve en temel yaşamsal gereksinim olan ekmeğinden olmasın. Ki, insançocuklarını Allah bile açlığa mahkûm etmiyor ki, sen asla ve kata edemezsin, etmemelisin. Allah’ın kulları olarak hep şöyle dua ederiz bilirsin; ‘’Allah kimseyi açlıkla imtihan etmesin!’’ Daha önemlisi huzur içinde yaşayabileyim, hep bir tereddüt, hep bir belirsizlik egemen olmasın hayatıma ve mütemadiyen diken üstünde yaşamayayım, beynim daralmasın, ruhum kanamasın. Birazcık merhamet diyorum yani. Aksi takdirde benim devletim olamazsın. Burada da kusura bakamazsın. Yoksa verdiğim ömrü gram gram geri isterim, elbette veremezsin ama istemenin de günahı olmaz ve istemek ihanet değildir, hele de istediğimi devletimden istiyorsam. Ki, insan denilen de birazda istemek değil midir? Ha gücüm mü var, yapabileceğim bir şey mi var madden? Hayır, senin karşında tabir caizse bir böcek gibiyim. İstediğin zaman, istediğin şekilde, istediğin bahaneyle bir böcek gibi ezmeye kudretin kifayet eder. Ama bendeniz insanım unutma ve münhasıran gövdeden müteşekkil değilim! Her fiziğin bir metafiziği olduğunu bilirsin. Metafiziği attığın zaman fiziğin varolması muhaldir. Çünkü huzur içinde yaşamam ve bu topraklar da yaşamaktan ve dahası senin vatandaşın olmaktan gurur duymam buna bağlı yani beni tuzağa düşürmemelisin. Çünkü devlet vatandaşına tuzak kurmaz. Yanlış mı düşünüyorum? Bendeniz masumiyetimin cezasını çekmemeliyim. Zira bendeniz senin zihnini okuyamam ki ama sen bendenizi her şeyimle bilirsin, ta ki ruhum istisna.

 

Sayın Devletim! Yazık değil mi bu toprakların çocuklarına, vatandaşlarına? Sindire sindire, hazzede hazzede yaşasak olmaz mı? Niye acının toprakları olur bu topraklar? Bu toprağın çocukları olmak, burada doğmuş ve burada yaşıyor olmak suç mu? Umudun toprakları olamaz mı, yapılamaz mı bu topraklar? Niye hep hiçbir anlam ifade etmeyen, enerjilerimizi berhava eden, hiçbir kimseye bir şey katmayan ama aksine sürekli bir şeyler alan, tedricen ileri değil ama geri götüren işler olur burada? Niye üretmeyiz de hep tüketiriz? Niye vatandaşların olarak acılar denizinde yüzeriz mütemadiyen? Şöyle ağız dolusu gülsek, ağlamalarımızda bile bir anlam olsa, kardeşçe yaşasak olmaz mı? Dört mevsimi hissede hissede niye yaşayamayız burada? Senin görevin nedir Allah aşkına? Böyle şeyler bizlerinde hakkı değil mi? Niye olmasın, niye olmuyor? Niye kendimizin hatalarımızı, günahlarımızı sarf-ı nazar eyliyoruz da, daima başkalarına hamlediyoruz tüm günahları, suçları? Bugün mektup mahiyetinde bir yazı okudum içim yandı, kavruldu, küle döndü. Tabi ki de daha önceden yazılmış, kuvvetle muhtemel birkaç günlük ve duygu yoğunluklu bir paylaşım. İnsanlar burada yaşamaktan niye mutsuz olurlar? Kimdir mutsuz eden ve niyedir mutsuz edilirler? Bu dünyaya haksız acılar çekmeye mi geldik? Hayır, böyle bir sonuçla karşılaşmak için gelmedik. Bu dünyaya köle doğmadık, yaşarken köle olamayacağız, köle olarakta ölmeyeceğiz. Bu dünyaya yaşamaya geldik ve yaşayacağız inadına, yaşamı seçeceğiz herkese rağmen, insanca, namusluca, kendimiz olarak. Doğal acılara eyvallahım olmaz. Doğal sevinçleri tatmaya geldim. Yaşamak, hayatın doğal akışına bırakmak istiyorum kendimi ama zincirlere vurulmuş hissediyorum kendimi ve bu hissiyattan kurtaracak olan da sensin beni. Ha bunu niye söylüyorum? Çünkü böylesi durumlarda bitevi sana atıfta bulunuyorlar da ondan böyle söylüyorum. Yani bizlerin gözüne çok garip eylemler olarak yansıyan şeyleri yapan senmişsin gibi söylüyorlar ya o yüzden böyle söylüyorum. Yani acayip şeylerde hep seni öne sürüyorlar ya ve sen de böyle yapıldığını çok iyi biliyorsun ya. Zira kapalı değil, direkt olarak açıkça sana atıfta bulunuyorlar. Eğer gerçek buysa, böylesi bir şeyi niye yaptığını da çözemiyorum. Şayet payidar olman içinse, şahsi fikrimce doğru olduğunu düşünmüyorum bu yolun. Zira böylesi bir şey payidarlığı temin etmez ama tedrici olarak inhitatı ve türabı çabuklaştırabilir. Çünkü böylesi bir şey azim adaletsizliktir fakat devletler adaletle vardırlar, yaşarlar. Oğul babasının baba oğlunun suçunu yüklenemez. Başka bir devlet senin vatandaşın olduğum için beni terörize edebilir mi? Bil ve unutma ki, senin yasalarının üzerinde de bir yasa vardır ve sen nasıl bizim kaderimize dokunuşlarda bulunuyorsan, senin de kaderine dokunuşlarda bulunan bir BİR vardır! Bizler insançocukları olarak nasıl düşünmekle mükellefsek ve düşünmeden edemiyorsak, birazcıkta sen denesen düşünmeyi, nasıl olur? Bir düşün bakalım, iyiliğini mi istiyorum, kötülüğünü mü yahut bendenizin istediğim kadar sen kendi iyiliğini istiyor ve kendini düşünüyor musun? Eylem yoksa, nutuklar öldürücüdür! 


 
 
     
  Makaleye Yapılan Yorumlar
Ekleyen: Özgür DENİZ | Tarih: 10.07.2019 | Saat: 10:22  /td>

Sayın Devletim! Yine sana mektubum var. Ama bu mektubum aciliyeti olan bir mektup. Daha öncekilerin ulaşıp ulaşmadığını bilemem ama yine de her ihtimale binaen yazıyorum, belki dahası da olacak. Her mektubumu mutlak doğallıkla, olanca samimiyetimle, derin bir hüzünle ve yüreğim kanayarak yazdığımı bil. Bendeniz senin acayip bir vatandaşınım ve bendenizi böylece hoşgör. Doğallık, sahtelikten muteberdir. Geçelim! Bu mektubumu acil koduyla gönderiyor ve acil cevap bekliyorum. Belki de ruhumu huzura kavuşturmak için böyle yapıyorum. Zira ruhumda bir gram huzur yok. Çünkü hep bir tereddüt, hep bir belirsizlik egemen dünyama. Böylesi bir şeyinde cehennemden farkı yok. Zira hiçbir şeyde insicam yok, ciddiyet yok, neyin ne zaman olacağı belli değil. Her an her şey olabilir düşüncesi maalesef hayatımızı duvarsız zindana döndürüyor. Bu mektubumdan belki bugün, belki yarın haberin olur, belki de hiç olmaz. Fakat bu mektup bendenizden çıktıktan sonra sen sorumlusun bendeniz değil. Ama bu mektubuma bir cevabın olmasını ve cevap verme zorunluluğunun bulunduğunu bilmelisin. Bendenizin devletimsen bana saygı duymak zorundasın ama hayatımın tüm boyutlarıyla. Senin ödevin, bendeniz vatandaşını her türlü tehlikeli durumlara karşı korumaktır, ansızın yasaların ve kanunların gücüyle hayatıma çökmek değildir. Bendenizin Tanrım değilsin ve olmadığını da defaatle ifade ettim. Şunu da unutma; hiçbir zaman bendenizin Tanrım olmayacaksın. Ne senin kulunum, ne de kölenim. Özgür bir vatandaşınım ve bademada böyle olacak, böyle kalacak. Aksini ne sen düşün ne de bendeniz asla düşünmeyeceğim. Binaenaleyh birazcık özgür ve rahat konuşuyorum, eh artık bunu da tolere edebilirsin. Nihayetinde ömrünü sana adamış bir vatandaşın var karşında. Yalansa buyur söyle ve bendenizi acımasızca tecziye et. Yani varlığım bile varlığın için artı bir değerdir, çünkü bendeniz gibilerin varlığıyla varsın. İkimizde birbirimize karşı haddimizi bilmek zorundayız. Ki, bendeniz istesem de istemesem de zaten bilmek zorundayım ve bilirim de ve hiçbir zaman bilmemezlik etmedim de ama sen de bizahmet bunu gönüllü olarak yap. Ben bilmediğimde sen kuşkusuz bildirirsin, zira yasaların, kanunların var ve dilediğince kullanıyorsun ama ya sen haddini bilmezsen kim bildirecek? İşte bu yüzden gönüllü bilmeni istirham ediyorum. Sana son nefesime kadar önereceğim tek bir şey var: Allah’ı, Yüce ve Kadim İnsanlık Umdelerini sakın ama sakın ola ki unutma! Bildiğine eminim; bir şey ne kadar yükselirse, düşüşü o derecede sert olur. Ve neyin, ne zaman, nereye, ne kadar, nereden yükseleceğini ve yükselen şeyin nasıl, ne zaman ve nereye düşeceğini asla bilemezsin. Vatandaşlarının gövdelerine hükmettiğin için onlara gerçekten hükmettiğini düşünme. Zira bedene zincir vurulabilir ama ruhlar zincirlenemez. Sen, sen ol ruhlarda egemenlik kurmaya çalış. Kalenin içine giremedikten sonra etrafını kuşatmış olmak hiçbir anlam ifade etmez. O kaleyi yıkıp yok edersen de devlet olmanın anlamı kalmaz. Zaten aposteriori bir mevcudiyetsin, öyleyse ruhlara in ki payidar olabilesin. Söyleyeceğim başka şeyler olsa da ilk evvelden konunun özüne girmek ve esas durumu yansıtmak istiyorum. Geçelim!

Sayın Devletim! İstiyorum ki; bugün terörist olarak gördüğün kişileri, kurumları, yapıları, örgütleri, teşekkülleri ve yarın herhangi bir sebeple terörist ilan edeceğin kişileri, kurumları, yapıları, örgütleri, teşekkülleri bana şimdiden bildir ki onlardan uzak durayım, onlarla ilişki kurmayayım ve iletişime geçmeyeyim. Hatta sen de yol verme onlara asla ve kata, hiçbir şartta ve koşulda. Sen yol veripte ben yola girdiğimde bendenizi suçlama. Çünkü bu durum bendeniz vatandaşında aldanma yaratabilir ve o vakit bendenizi itham edemezsin, edebilirsin ama etmemelisin. Hatta ne yiyeceğimi, ne giyeceğimi, ne dinleyeceğimi, nereleri gezeceğimi, nasıl konuşacağımı, nasıl ağlayıp güleceğimi, kimlerle oturup kalkacağımı, hülasa; nasıl yaşamam gerektiğini de bildir ki, ona göre adımlarımı atayım hayat yolunda. Allah, günahları bildiriyor ki, adaleti de ona göre oluyor. Günahları bilmeseydim ve işleseydim suçlu olup tecziye edilebilir miydim? Bilmeden günah işlersek ama işlemeden önce günah olmayan şey işledikten sonra günahlaşırsa nasıl suçlu olunabilir ki? Öyleyse neyin günah neyin günah olmadığını bendeniz vatandaşına söyle ki, ona göre yolumu bulayım. Devlet yani sen bizimsen, bizde vatandaşsak ve her türlü sorumluluklarımızı eksiksiz ifa ediyorsak hakkımızı da isteyelim değil mi? Ansızın çökertilmeyelim. Ya da tuzağa düşmeyelim yani. Güçsüz olduğumuz için ölmeyelim. Suçlu güçlüler gülmesinler her zaman hem de aynı suçtan. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Günahların ne olduğunu bilmezsek kendimizi nasıl koruruz ki? Belki böyle bir talebi daha önce de iletmiş olabilirim ama bu sefer daha sarih olarak ifade ediyorum. Bu yüzden de acil kodlu mektup olarak yazıyorum bunu. Açık açık söyle, iş işten geçtikten sonra söyleme. Bilakis bugün bunları yapmaz da yarınlarda böyle bir şey yaparsan bunun ne telafisi olur ne de affı. Bunu yap ki, bendeniz vatandaşın bir ömür adadığı, ter, yaş, kan akıtarak hak ettiği, emek vererek kazandığı haklarından ve en temel yaşamsal gereksinim olan ekmeğinden olmasın. Ki, insançocuklarını Allah bile açlığa mahkûm etmiyor ki, sen asla ve kata edemezsin, etmemelisin. Allah’ın kulları olarak hep şöyle dua ederiz bilirsin; ‘’Allah kimseyi açlıkla imtihan etmesin!’’ Daha önemlisi huzur içinde yaşayabileyim, hep bir tereddüt, hep bir belirsizlik egemen olmasın hayatıma ve mütemadiyen diken üstünde yaşamayayım, beynim daralmasın, ruhum kanamasın. Birazcık merhamet ama sonsuz adalet diyorum yani. Aksi takdirde benim devletim olamazsın. Burada da kusura bakamazsın. Yoksa verdiğim ömrü gram gram geri isterim, elbette veremezsin ama istemenin de günahı olmaz ve istemek ihanet değildir, hele de istediğimi devletimden istiyorsam. Ki, insan denilen de birazda istemek değil midir? Ha gücüm mü var, yapabileceğim bir şey mi var madden? Hayır, senin karşında tabir caizse bir böcek gibiyim. İstediğin zaman, istediğin şekilde, istediğin bahaneyle bir böcek gibi ezmeye kudretin kifayet eder. Ama bendeniz insanım unutma ve münhasıran gövdeden müteşekkil değilim! Her fiziğin bir metafiziği olduğunu bilirsin. Metafiziği attığın zaman fiziğin varolması muhaldir. Çünkü huzur içinde yaşamam ve bu topraklar da yaşamaktan ve dahası senin vatandaşın olmaktan gurur duymam buna bağlı yani beni tuzağa düşürmemelisin. Çünkü devlet vatandaşına tuzak kurmaz. Yanlış mı düşünüyorum? Bendeniz masumiyetimin cezasını çekmemeliyim. Zira bendeniz senin zihnini okuyamam ki ama sen bendenizi her şeyimle bilirsin, ta ki ruhum istisna.

Sayın Devletim! Yazık değil mi bu toprakların çocuklarına, vatandaşlarına? Sindire sindire, hazzede hazzede yaşasak olmaz mı? Niye acının toprakları olur bu topraklar? Bu toprağın çocukları olmak, burada doğmuş ve burada yaşıyor olmak suç mu? Varlığımızı son nefesimize kadar sana hasrediyoruz, yanlış mu yapıyoruz yoksa? Umudun toprakları olamaz mı, yapılamaz mı bu topraklar? Niye hep hiçbir anlam ifade etmeyen, enerjilerimizi berhava eden, hiçbir kimseye bir şey katmayan ama aksine sürekli bir şeyler alan, tedricen ileri değil ama geri götüren işler olur burada? Niye üretmeyiz de hep tüketiriz? Niye vatandaşların olarak acılar denizinde yüzeriz mütemadiyen? Şöyle ağız dolusu gülsek, ağlamalarımızda bile bir anlam olsa, senin babalığının gölgesinde kardeşçe yaşasak olmaz mı? Dört mevsimi hissede hissede niye yaşayamayız burada? Senin görevin nedir Allah aşkına? Böyle şeyler bizlerinde hakkı değil mi? Sen münhasıran güçlülerin devleti misin ki hep güçlüler suçsuz oluyorlar ve gülüyorlar? Niye olmasın güzel şeyler, niye olmuyor? Niye kendimizin hatalarımızı, günahlarımızı sarf-ı nazar eyliyoruz da, daima başkalarına hamlediyoruz tüm günahları, suçları? Oysa ilk evvelde suçluyu suça yönlendirenin yüreğine bakmalı değil mi? Bugün mektup mahiyetinde bir yazı okudum içim yandı, kavruldu, küle döndü. Tabi ki de daha önceden yazılmış, kuvvetle muhtemel birkaç günlük ve duygu yoğunluklu bir paylaşım. İnsanlar burada yaşamaktan niye mutsuz olurlar? Niye terk etmek isterler doğdukları toprakları? Kimdir mutsuz eden ve niyedir mutsuz edilirler? Bu dünyaya haksız acılar çekmeye mi geldik? Hayır, böyle bir sonuçla karşılaşmak için gelmedik. Bu dünyaya köle doğmadık, yaşarken köle olamayacağız, köle olarakta ölmeyeceğiz. Bu dünyaya yaşamaya geldik ve yaşayacağız inadına, yaşamı seçeceğiz herkese rağmen, insanca, namusluca, kendimiz olarak. Doğal acılara eyvallahımız olmaz. Doğal sevinçleri tatmaya geldik. Yaşamak, hayatın doğal akışına bırakmak istiyoruz kendimizi ama zincirlere vurulmuş hissediyoruz aynı zamanda kendimizi ve bu hissiyattan kurtaracak olan da sensin bizi. Ha bunu niye söylüyorum? Çünkü böylesi durumlarda bitevi sana atıfta bulunuyorlar da ondan böyle söylüyorum. Yani bizlerin gözüne çok garip eylemler olarak yansıyan şeyleri yapan senmişsin gibi söylüyorlar ya o yüzden böyle söylüyorum. Yani acayip şeylerde hep seni öne sürüyorlar ya ve sen de böyle yapıldığını çok iyi biliyorsun ya. Zira kapalı değil, direkt olarak açıkça sana atıfta bulunuyorlar. Eğer gerçek buysa, böylesi bir şeyi niye yaptığını da çözemiyorum. Şayet payidar olman içinse, şahsi fikrimce doğru olduğunu düşünmüyorum bu yolun. Zira böylesi bir şey payidarlığı temin etmez ama tedrici olarak inhitatı ve türabı çabuklaştırabilir. Çünkü böylesi bir şey azim adaletsizliktir fakat devletler adaletle vardırlar, yaşarlar. Oğul babasının baba oğlunun suçunu yüklenemez. Ve yol açılmışsa, açılan yola girenler tecziye edilemezler, bilakis sen niye varsın sorgulanırsın o zaman. Başka bir devlet senin vatandaşın olduğum için beni terörize edebilir mi? Bil ve unutma ki, senin yasalarının üzerinde de bir yasa vardır ve sen nasıl bizim kaderimize dokunuşlarda bulunuyorsan, senin de kaderine dokunuşlarda bulunan bir BİR vardır! Bizler insançocukları olarak nasıl düşünmekle mükellefsek ve düşünmeden edemiyorsak, birazcıkta sen denesen düşünmeyi, nasıl olur? Bir düşün bakalım, iyiliğini mi istiyorum, kötülüğünü mü yahut bendenizin istediğim kadar sen kendi iyiliğini istiyor ve kendini düşünüyor musun? Eylem yoksa, nutuklar öldürücüdür!
............................................................................................
 
 
 
Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
» Güne Bakış
 
Son Haber
İSİG: Yılın ilk dört ayında 545 işçi iş ...
Avustralya’da kedi soykırımı...
Sri Lanka’daki saldırıları IŞİD üstlendi...
'ABD uçakları Türkiye'yi tehdit etmezse,...
Adnan PELVANLAR yazılarıyla GENEL HABERL...
 
Gündem
Rusya parlamentosundan 19 Mayıs mesajı...
Her şey çok güzel olacak – Leyla Alp...
Türkiye yazarı Özışık: Bizim mahallenin ...
Gazetecilere bir yılda 256 yıl hapis, 17...
Ve İstanbul T.C'ye kavuştu...
 
Sağlık
DERGİ - Günde ne kadar su içeceğimize na...
Kongo’daki Ebola salgınında ölü sayısı b...
ABD’de 44 eyaletten ortak dava: İlaç şir...
Sıcaklık kaynaklı kalp krizi riski artıy...
Restoran şefi: Dışarıda döner, köfte, la...
 
Teknoloji
Rus uzman: ABD, Türkiye'nin aldığı F-35'...
Kuzey Denizi'ndeki istiridye ve diğer ca...
Gazeteler satmıyor, televizyonlardan hab...
ABD medyası Rus, Çin ve Amerikan hiperso...
Bitkilerin birbiriyle ‘konuştuğu’ bilims...
 
Asayiş
ABD, DSG'ye (YPG) yardımlarını sürdürüyo...
Emniyet'in 'gizli' FETÖ raporundan: TSK'...
Kıbrıs RUM KESİMİ'nde seri kadın cinayet...
Polis otosunda tecavüze ‘iyi hal’ indiri...
Küçükçekmece’de bir çocuğa istismar dava...
 
Siyaset
Siyasi bir özne olarak YSK rejim müteahh...
Dilipak: Reisin yakınındakiler reisi köt...
Yeni Şafak yazarı Öztürk: AK Partili Yen...
İmamoğlu: Madem sayıyı bu kadar az görüy...
İstanbul’da 17 ilçede oylar sayılıyor...
 
Eğitim
Bornova GÜZELCAN KARDEŞLER ORTAOKULU’nda...
Kadıköy'de gözaltına alınan lise öğrenci...
Fransa Meclisi’nden 15 yaş altı öğrencil...
Eylem yaptıkları için gözaltına alınan l...
'Çevremizde Neler Oluyor?' konulu kompoz...
 
Ekonomi
Gelinen yer çok endişe verici: Tarım hab...
Gelecek nasıl bir turizmde? Fatma Denizc...
Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayacak çiftç...
ABD’den yeni ambargo: İran demir, çelik,...
‘Türkiye, ekonomik kriz senaryolarıyla k...
 
Sosyal
İki kadın, iki cinayet: Kızgındım, kıska...
Prof. Dr. Bayram Göçmen vefat etti...
Avedis Cebeciyan’ın 'Bir Ermeni Subayın ...
Ayşen Gruda hayatını kaybetti...
27 yıldır yaşadığı Atatürk Havalimanı'n...
 
Çocuk
‘Sevgi Evleri’nde 26 çocuğa işkence yapı...
Türkiye çocuk istismarında üçüncü sırada...
HSK Rabia Naz dosyası için müfettiş göre...
Yemen: Yemek alabilmek için kız çocuklar...
Dünya üzerindeki 155 milyon çocuk yeters...
 
Dünya
Güney Afrika kabinesinde cinsiyet eşitli...
ABD’yi 12 günde 300’den fazla hortum vur...
Alman medyası: Yeşiller Greta dalgasıyla...
İdlib’ten kaçanların sayısı 200 bine day...
Norveç karasularında bir ‘ajan balina’...
 
Yerel
Bartın halkı doğasını savundu...
Türkiye’nin en büyük 11. tatlı su kaynağ...
Elazığ Belediye Başkanı: Suriyelilere gi...
Karaman’da stat adı tartışması son buldu...
Küresel iklim değişikliği: Rize’yi 2. ke...
 
Spor
Can Bartu: Fenerbahçe’nin ve Türk futbol...
Para atletler Esra Bayrak ve Zübeyde Süp...
Emirhan Toper, Fransa’dan çiftler şampiy...
Arda; şişeden çıkan cin ...
Japonya'nın ilk tenis şampiyonu Naomi Os...
 
Kültür / Sanat
Ömer Hayyam 971 Yıl Önce Bugün Doğmuştu...
‘Yasaklı Wikipedia’ iki yaşında!...
Bir kişi şikayetçi oldu, resim sergisi k...
Selçuk Demirel’den yeni bir kitap: PSİ –...
Mehmet Aslantuğ: Muhalif partili değilim...
 
Çevre
Bursalı avukat, iki geyiği avlanmaktan k...
Ne çöp üretiyorsanız, O’sunuz…...
Ağaçlar, tavuklar ve biz: Kolektif bağış...
Karbon tarımı CO2 emisyonlarını azaltabi...
Çevre alanında çalışan hukukçular kaygıl...
 
Son Haber
İSİG: Yılın ilk dört ayında 545 işçi iş ...
Avustralya’da kedi soykırımı...
Sri Lanka’daki saldırıları IŞİD üstlendi...
'ABD uçakları Türkiye'yi tehdit etmezse,...
Adnan PELVANLAR yazılarıyla GENEL HABERL...
 
Gündem
Rusya parlamentosundan 19 Mayıs mesajı...
Her şey çok güzel olacak – Leyla Alp...
Türkiye yazarı Özışık: Bizim mahallenin ...
Gazetecilere bir yılda 256 yıl hapis, 17...
Ve İstanbul T.C'ye kavuştu...
 
Sağlık
DERGİ - Günde ne kadar su içeceğimize na...
Kongo’daki Ebola salgınında ölü sayısı b...
ABD’de 44 eyaletten ortak dava: İlaç şir...
Sıcaklık kaynaklı kalp krizi riski artıy...
Restoran şefi: Dışarıda döner, köfte, la...
 
Teknoloji
Rus uzman: ABD, Türkiye'nin aldığı F-35'...
Kuzey Denizi'ndeki istiridye ve diğer ca...
Gazeteler satmıyor, televizyonlardan hab...
ABD medyası Rus, Çin ve Amerikan hiperso...
Bitkilerin birbiriyle ‘konuştuğu’ bilims...
 
Asayiş
ABD, DSG'ye (YPG) yardımlarını sürdürüyo...
Emniyet'in 'gizli' FETÖ raporundan: TSK'...
Kıbrıs RUM KESİMİ'nde seri kadın cinayet...
Polis otosunda tecavüze ‘iyi hal’ indiri...
Küçükçekmece’de bir çocuğa istismar dava...
 
Siyaset
Siyasi bir özne olarak YSK rejim müteahh...
Dilipak: Reisin yakınındakiler reisi köt...
Yeni Şafak yazarı Öztürk: AK Partili Yen...
İmamoğlu: Madem sayıyı bu kadar az görüy...
İstanbul’da 17 ilçede oylar sayılıyor...
 
Eğitim
Bornova GÜZELCAN KARDEŞLER ORTAOKULU’nda...
Kadıköy'de gözaltına alınan lise öğrenci...
Fransa Meclisi’nden 15 yaş altı öğrencil...
Eylem yaptıkları için gözaltına alınan l...
'Çevremizde Neler Oluyor?' konulu kompoz...
 
Ekonomi
Gelinen yer çok endişe verici: Tarım hab...
Gelecek nasıl bir turizmde? Fatma Denizc...
Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayacak çiftç...
ABD’den yeni ambargo: İran demir, çelik,...
‘Türkiye, ekonomik kriz senaryolarıyla k...
 
Sosyal
İki kadın, iki cinayet: Kızgındım, kıska...
Prof. Dr. Bayram Göçmen vefat etti...
Avedis Cebeciyan’ın 'Bir Ermeni Subayın ...
Ayşen Gruda hayatını kaybetti...
27 yıldır yaşadığı Atatürk Havalimanı'n...
 
Çocuk
‘Sevgi Evleri’nde 26 çocuğa işkence yapı...
Türkiye çocuk istismarında üçüncü sırada...
HSK Rabia Naz dosyası için müfettiş göre...
Yemen: Yemek alabilmek için kız çocuklar...
Dünya üzerindeki 155 milyon çocuk yeters...
 
Dünya
Güney Afrika kabinesinde cinsiyet eşitli...
ABD’yi 12 günde 300’den fazla hortum vur...
Alman medyası: Yeşiller Greta dalgasıyla...
İdlib’ten kaçanların sayısı 200 bine day...
Norveç karasularında bir ‘ajan balina’...
 
Yerel
Bartın halkı doğasını savundu...
Türkiye’nin en büyük 11. tatlı su kaynağ...
Elazığ Belediye Başkanı: Suriyelilere gi...
Karaman’da stat adı tartışması son buldu...
Küresel iklim değişikliği: Rize’yi 2. ke...
 
Spor
Can Bartu: Fenerbahçe’nin ve Türk futbol...
Para atletler Esra Bayrak ve Zübeyde Süp...
Emirhan Toper, Fransa’dan çiftler şampiy...
Arda; şişeden çıkan cin ...
Japonya'nın ilk tenis şampiyonu Naomi Os...
 
Kültür / Sanat
Ömer Hayyam 971 Yıl Önce Bugün Doğmuştu...
‘Yasaklı Wikipedia’ iki yaşında!...
Bir kişi şikayetçi oldu, resim sergisi k...
Selçuk Demirel’den yeni bir kitap: PSİ –...
Mehmet Aslantuğ: Muhalif partili değilim...
 
Çevre
Bursalı avukat, iki geyiği avlanmaktan k...
Ne çöp üretiyorsanız, O’sunuz…...
Ağaçlar, tavuklar ve biz: Kolektif bağış...
Karbon tarımı CO2 emisyonlarını azaltabi...
Çevre alanında çalışan hukukçular kaygıl...