Yerli Medya   |    Yabancı Medya   |    Faydalı Linkler
16 Şubat 2019 Cumartesi TSİ 02:41:26
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN  
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?'  
YARATICI GÜÇ KAVRAMI  
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET  
Dürüst Muhabirlere Bir Haber 
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU 
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR  
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı!  
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Plastik Poşet Felaketi ve İngiltere’den Plastik Çöp İthali
11.02.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  MÜLK MAYMUNU KOMPRADORLAR...
15.02.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  KRİZ ÇIKMADI, DEDİĞİMİZ ÇIKTI
04.12.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Seçim pazarlıklar sürerken…
14.12.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  KÜRESEL HECKER TEHDİDİ ŞANTAJI
19.01.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  STEPNE!.. Hilmi ÇAKIR
08.02.2019
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  OFİS SAYISI KAÇ?
10.10.2018
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  SİYASET MANZARALARI, Nevzat DAĞLI
28.01.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Köşe Yazıları
Musluklardan tuzlu su akarken…
  Hüseyin ŞİNASİ
  08.10.2018 
   
     

 

                            

Ülkemizde bazı il ve ilçeler çeşitli özellikleri ile tanınır. Hatta bu özellikler bilgi yarışmalarında soru olarak karşımıza çıkar. Muz, ülkemizin birçok yerinde üretilmesine rağmen Anamur akla gelir. Coğrafi olarak Anamur, Türkiye’nin en güney ucunda yer alır. Ulaşım bakımından il merkezine en uzak ilçe Anamur’dur. Mersin merkeze 220 km, Antalya’ya 265 km uzaklıktadır. Anamur’un, Bozyazı’nın bir başka özelliği de ulaşım güçlüğüdür. Ulaşım Mersin-Antalya yolu ile karşılanır. Anamur’u Karaman’a, Konya’ya bağlayan Anamur-Ermenek yolu kış aylarında sorunludur ve pek fazla tercih edilmez. Ancak Aydıncık, Gülnar, Mut yolu kullanılarak Karaman ve Konya’ya ulaşılır.

 

Anamur ve Bozyazı su kaynakları bakımından nispeten zengindir. Anamur Ovasını Dragon Çayı/Kocaçay, Bozyazı Ovasını Sini Çayı/Bakırçay sular. Anamur Ovası besleyen diğer kaynak yazın kuru bir dere yatağı haline gelen Sultan suyu/Sultan çayıdır.

 

Anamur Dragon Çayı/Koca çay gün yüzüne çıktığı Sugözü yakınlarından denize döküldüğü yere kadar 45 km’lik çoğu akarsuya göre kısa sayılabilecek bir uzunluğa sahiptir. Ancak dik yamaçlar arasından, derin vadilerden, kanyonlardan süzülüp giden Dragon Çayı üzerinde faaliyet gösteren Alaköprü Barajı, sulama regülâtörü ve altı adet hidroelektrik santrali, çok sayıda alabalık çiftliği ve içme suyu bağlantıları, Anamur için candır, kandır, hayattır.

 

 

Dragon Çayı/Kocaçay, Anamur’un Sugözü Köyü yakınlarında dağlık bir araziden çıkıp, derin vadilerden kendine yol bularak ovaya ulaşıp, Çarıklar ve Bozdoğan Köyleri yakınlarında denize dökülür. Yağışların bol olduğu dönemlerde suların çoğalması ve kabarmasıyla; yatağına sığmaz, sağında, solunda ne varsa sürükleyip götürür. Yaylalardan, dağlık yamaçlardan kopup gelen taş, toprak, bitki atıkları, ağaç ne varsa çevreye yayılır. Bu durum yüzyıllar boyu devam eder ve Anamur ovası oluşur.

 

DSİ tarafından yapılan çalışmalar ile Sultan suyu ve Dragon Çayının sel ve taşkın tehlikesi en aza indirilmiş, muhtemel zarar ve ziyan ortadan kaldırılmıştır. Dragon Çayı/Koca çay üzerinde tarihi Alaköprü yakınlarında inşa edilen Alaköprü Barajından, denizaltına döşenen borularla KKTC’ye su götürülmüş, hayaller gerçeğe dönmüştür. Artık Kıbrıs için su, gerçeğin kendisidir. Girne yakınlarındaki Geçitkale Barajında toplanan su, içme suyu ve tarımsal sulamada kullanılmaktadır. Ancak içme suyu ve tarımsal sulama şebekelerinin tamamlanmaması nedeniyle biriken suyun denize akmaya devam ettiği söylenmektedir. Alaköprü Barajının bir başka önemi de Anamur ve Bozyazı Ovalarını sulayacak kapalı devre sulama sistemine sahip olmasıdır. Anamur ve Bozyazı Kapalı devre sulama sisteminin 1/3’ünün tamamlandığı, yapım çalışmalarının devam ettiği ifade ediliyor. Anamur-Bozyazı Kapalı devre sulama sistemi ve yeni yapılacak göletler daha geniş arazilerin sulu tarıma açılması, daha çok üretim ve daha çok kişinin iş, güç sahibi olması demektir. Kapalı sistemin bir başka faydası da, yeraltı sularını kullanmaya gerek kalmamasıdır. Bu da önemli bir enerji tasarrufu demektir.

 

Bundan önceki yazılarımızda sözünü etmiştik. Dragon çayına ve Sultan Suyuna kanalizasyon atıkları karışmakta, çevre ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Alaköprü Barajı tabanında biriken dip çamurları, baraj kapakları zaman zaman açılarak Alaköprüden itibaren Dragon Çayına karışmakta, içme ve sulama suyunu kirletmektedir.  Dragon Çayından ve Sultan Suyundan beslenen yer altı içme suyu kuyuları tehdit altındadır. Anamur’un bazı bölge ve mahallelerinde içme suyuna deniz suyu karışmakta, çeşitli salgın hastalıklara neden olmaktadır.

 

Bozyazı içme suyu sorununu yıllar önce Kara Manastır kaynağından su getirmek suretiyle çözmüş, rahatlamış, çevre beldelere de ulaştırmıştır. Anamur’un içme suyu sorununu çözmek için yıllardır Sugözü İçme Suyu üzerinde duruluyor. Ancak bu konuda bir adım ileri gidilebilmiş değildir. Belediye ile çeşitli kurumlar arasında yazışmalar, gidip gelmeler devam ediyor. Kimse sorumluluğu üzerine almıyor. Kurumlar arasında yaşanan görüş ve düşünce farkının cezasını bir anlamda halk çekiyor. Musluklardan acı ve tuzlu akar, çeşitli salgın hastalıklar yayılırken, bu duyarsızlık, neme lazımcılık, siyasi rant düşüncesi ayıptır, günahtır, Yapmayın bunları…

  


 
 
     
  Makaleye Yapılan Yorumlar
Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamış  
 
Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
» Güne Bakış