Yerli Medya   |    Yabancı Medya   |    Faydalı Linkler
20 Mayıs 2019 Pazartesi TSİ 19:40:28
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
  Rusya parlamentosundan 19 Mayıs mesajı
 
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN  
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?'  
YARATICI GÜÇ KAVRAMI  
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET  
Dürüst Muhabirlere Bir Haber 
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU 
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR  
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı!  
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  İZMİR’DE/TEKSAS’TA SANDIKLILI OLMAK
20.05.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  BÜYÜK YANILGI VE KARANLIĞIN KUYUSU...7...
20.05.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  GERÇEKLER 
  Kürtlerden şu, bu Yahudi’dir…! Kürtler, Yahudilerle akrabadır yalanlarından sonra…!
16.05.2019
 
  Adnan PELVANLAR 
 
 
  İNSANCA 
  EKONOMİ- YATIRIM: ‘TÜRKİYE HİÇ BU KADAR CAZİP OLMADI’
16.02.2019
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Kul hakkının vebali ağır olur.
18.05.2019
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  YİĞİTLİĞİM İÇİN HÜZÜNDÜR,ZÜLDÜR
13.05.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  ÖĞRETMEN, Lütfiye KADER
11.05.2019
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Bütün Yarışmacıların Kazandığı Bir Spor Dalı: DAĞCILIK
24.03.2019
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Aziz Nesin Nasıl Kurtuldu?
24.04.2019
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Madenlerdeki kader üstüne... Nevzat DAĞLI
14.05.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Köşe Yazıları
Bir geziden akılda kalanlar…
  Hüseyin ŞİNASİ
  08.08.2018 
   
     

 

                  

 

Sevgi, saygı, dostluk ve arkadaşlık insanlar arasındaki en güzel, en yüce duygu ve düşüncelerdir. Dostluk, arkadaşlık başlangıçta toprağa düşen bir tohum gibidir. Tohum yuvasında yeşermek, filizlenmek, fidan olup, kocaman bir ağaç olmak,  zamana meydan okumak ister. Öyle zamanlar olur ki, ağaç, gölgesine sığınanları sıcaktan, soğuktan, yağmurdan çamurdan kollayıp, korur. İnsanların, kuşların, kurtların, böceklerin meyvelerinden yemesini, içmesini bekler, bundan mutlu olur.

 

Toprağın, güneşin, suyun durumuna göre, bitkiler de nihayet her canlı gibi doğar, büyür, gelişir, yaşlanır, kurur, çürür ve toprak olur. Toprağın yeşil örtüsü otların, ömrü üç beş aylıktır. Ama ağaçlar daha çok yaşar. Hele bazı ağaçlar, asırlara meydan okur.

 

Acılar, keder ve üzüntüler paylaştıkça azalır, sevinç ve mutluluklar paylaştıkça çoğalırmış.  

 

Nazilli Öğretmen Okulundan 1976, 1977 ve 1978 yıllarında mezun olan bir grup, çeşitli tarihlerde vefat eden arkadaşlarının mezarlarını ziyaret edip, dua ve niyazlarda bulundular.

 

Okuldan mezun olduktan sonra, ülkenin dört bir tarafına dağılan, birbirinden haber alamayan, görüşemeyen grup, aradan kırk yıl geçtikten sonra bir araya gelmeye, arkadaşlarını arayıp sormaya, ne yaptıklarını öğrenmeye çalıştılar. Aradan geçen zaman içinde, bazı arkadaşları vefat etmiş, bazıları rahatsızlanmıştı. Bu nedenle vefat etmiş arkadaşlarının mezarlarını ziyaret ederek yakınlarına başsağlığı dilemek amacıyla yollara düştüler.

 

Yılar sonra bile olsa, arkadaşlarını unutmayan, böyle büyük ve anlamlı bir etkinliğe imza atanları yazmamak olmaz.

 

27 Temmuz günü, Tarsus’tan Şeref Mümtaz Kır, Çamlıyayla’da arkadaşımız Ethem Aydos’un mezarını ziyaret edip, grup ile buluşmak üzere yola çıktı.

 

Silifke’den Durhasan Şen (Hacı) bir trafik kazasında hayatını kaybeden Mehmet Oğuz’un (Aşık) mezarını ziyaret edip yola koyuldu.

 

Fethiye’den Salih Tonbul ve Reşat Tunç, ani bir kal krizi sonucu hayatını kaybeden Nail Gürkan’ın mezarını ziyaret edip, buluşma noktasına ulaşmak için yola çıktılar.

 

İstanbul’dan Fethi Yeşilkaya Tekirdağ-Çorlu’da yine bir kalp krizi sonucu kaybettiğimiz Hayati Hamzalıoğlu’nu ziyaret edip, Bursa’da Necati Özer ve Kütahya-Tavşanlı’da Hüseyin Oruç ile buluşup Denizli hareket ettiler.

 

Bodrum’dan Ahmet Kuloğlu, Ortaca’dan Mehmet Keza Kundakçı, Muğla’dan Suat Kıvrak bir araya gelerek yol boyunca vefat eden arkadaşlarını ziyaret ederek, Denizli-Kızılcabölük’e ulaştılar.

 

Anamur’dan Hüseyin Osma, Gazipaşa’dan Hüseyin Rahmi Kurt Antalya’da Ahmet Öz ile birleşerek Denizli-Kızılcabölük’te İsmail Gülbahçe ile buluşmak üzere yola çıktılar.

 

Kızılcabölük’te buluşan grup, kısa bir sohbet ve hasret gidermenin ardından birkaç sene önce vefat eden Derviş Cen’in mezarını ziyaret edip, duada bulundular.

 

Konvoyun bundan sonraki durağı Denizli’ idi. Denizli’deki akşam yemeğine Necdet Gözlükaya, İsmail Gözlükaya, Osman Yücebaş, Şevket Bor, İhsan Ermiş, Mustafa Ok, Oral Çelikten, Ali Bartın, Tahsin Kaya, Mehmet Sarıkaya ve Muzaffer Özarslan da katıldı.

 

Nazilli Öğretmen Okulundan 1976,1977, 1978 yıllarında mezun olduktan sonra, çeşitli nedenlerle vefat ederek aramızdan ayrılan, Mehmet Türkavcı, Oktay İnce, Mehmet Göçmen, Nail Gürkan, Sebahattin Çetin, İzzet Erişen, İbrahim Özkan, Memduh Demirtaş, Derviş Cen, Mustafa Turan, Hayri Hamzalıoğlu, Ethem Aydos, Mehmet Oğuz, Mahmut Sürmen, Salih Kanal, Hüsnü Enginalp ve Halil Boz’a Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

 

Denizli buluşmasının ardından grup, Kütahya-Simav’da rahmetli Mehmet Türkavcı'nın annesini ziyaret edip elini öpmek ve mezarı başında Kuran okutup dua etmek üzere yola çıktı.  

 

Arkadaşımız Mehmet Türkavcı, çiçeği burnunda bir öğretmen iken 29 Temmuz 1979 tarihinde, siyasi bir tartışma sonucu kalbinden bıçaklanarak hayatını kaybetmişti. Ülkü Ocakları üyesi de olan arkadaşımız, ölümünden sonra her yıl mezarı başında düzenli olarak anılıyormuş.

 

Rahmetlinin Nazilli Öğretmen Okulundan arkadaşları olarak bizler de, onu anmak, ailesini ziyaret edip evinin önünde lokma dağıttırıp Kuran okutmak istedik. Simav’daki programımızda Öğretmen Süleyman Kulat, Mustafa Şahinkaya, İsmail Birgül, İsmail Dallı arkadaşlarımız da katkıda bulundular.

 

Hisarardı mahallesinde rahmetlinin annesi Naciye Teyzeyi ziyaret ettik. Yenimahalle mezarlığında Mehmet Türkavcı’nın mezarı başında Yasin-i şerif okutup, vefat eden arkadaşlarımıza rahmet, geride kalanlara sağlık ve esenlikler dileyip dualar ettik. Programın tamamlanmasının ardından vedalaşıp dönüş için yola çıktık. Uzun ve yorucu bir programdı. Ama böyle bir etkinliğin bir parçası olmaktan memnunuz.

 

Böyle bir etkinliğin yapılması gerektiği düşüncesini ortaya atan Hüseyin Rahmi Kurt’a, programın organizasyonunu yapan Salih Tonbul’a, konaklama sorununu halleden Reşat Tunç’a, Denizli’de bizlere evini açan Muzaffer Özarslan’a ve yurdun dört bir tarafından kalkıp gelen arkadaşlarımıza teşekkür ederim. İyi ki varsınız...

  


 
 
     
  Makaleye Yapılan Yorumlar
Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamış  
 
Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
» Güne Bakış