Yerli Medya   |    Yabancı Medya   |    Faydalı Linkler
22 Ocak 2019 Salı TSİ 02:45:23
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN  
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?'  
YARATICI GÜÇ KAVRAMI  
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET  
Dürüst Muhabirlere Bir Haber 
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU 
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR  
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı!  
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  ‘Kimliğinden Kurtulma Arzusu ve Kimliğini Herkese Gösterme Arzusu’
05.01.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  VARİSLER...18...
20.01.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  KRİZ ÇIKMADI, DEDİĞİMİZ ÇIKTI
04.12.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Seçim pazarlıklar sürerken…
14.12.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  KÜRESEL HECKER TEHDİDİ ŞANTAJI
19.01.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  İNADINA SEVGİ! Hilmi ÇAKIR
24.11.2018
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  OFİS SAYISI KAÇ?
10.10.2018
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Ne yapmalı? Nevzat DAĞLI
19.01.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Köşe Yazıları
Anamur’a doğalgaz gerek…
  Hüseyin ŞİNASİ
  07.02.2018 
   
     

 

                                 Anamur’a doğalgaz gerek…

 

Şubat ayı başlarında, kış mevsiminin sonlarındayız. Ve hava günlük güneşlik. Şubatın yirmisinde ilk cemre düşüyor. Martta üçüncü cemrenin düşmesiyle bahar gelmiştir artık. Ama eskilerin meşhur bir deyimi daha var, “mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır. O nedenle şu günlerdeki yalancı bahar havasına pek aldanmamak tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

 

Ülkenin pek çok yerinde bir hafta on gündür, gündüzleri sıcaklık 15-22 derecelere kadar çıkabiliyor. Antalya sahillerinde deniz manzaraları yaşanmaya başlanmış bile. Bademler çiçek açmış, meyveye oturmak üzere. Bazı ağaçlar tomurcuklarını göstermeye başlamış. Erkenci dutlar manav tezgâhlarında yerini almış bile.

 

İnsanlar mal ve can güvenliğine, beslenme ve barınma sorununa her zaman büyük bir önem vermiş, bazı çözümler bulmuş durumu kurtarmış. Ancak bir süre sonra bulunan ve kullanılan çözüm yollarının yeterli olmadığı, hatta başka sorunların ortaya çıkmasına neden olduğunu görülmüş.

 

Kış aylarında, doğal olarak ilk akla gelen şey kar, yağmur, çamur, dolu ve fırtınadır. Bu günlerde güneşi görmek insana, huzur ve neşe verir. Ancak geçmişte olduğu gibi günümüzde de güvenlik, beslenme, barınma ve ısınma önemli bir sorundur.

 

Isınma konusunu ele alalım.

 

İnsanlık ateşi bulmuş. Ateşi çeşitli amaçlar için kullanmayı öğrenmiş. Ateş kimi zaman insanları korumuş, kimi zaman yaralamış veya öldürmüş.

 

Günümüzde ısınma konusunda tercihler farklı olmakla beraber, odun, kömür, petrol ürünleri ve elektrik kullanılıyor. Hepsinin iyi tarafları olduğu gibi kötü yanları da var. Mesela, ısınmada odun ve kömür kullansanız çevre kirliliğine neden oluyorsunuz. Fueloil ve motorin gibi petrol ürünlerinde de benzeri durumlar söz konusu.  Belki elektrik kullanmak en kolayı ve temizi. Ama o da pahalı bir tercih.

 

Anamur ve çevresinde ısınmak için elektrikli klimalar, odun ve kömür sobaları ve kat kaloriferleri kullanılıyor. Kış aylarında elektrik kullanımı rekor üstüne rekor kırıyor. Kırsal kesimde odun ve kömür sobaları yaygın olarak kullanılıyor. Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi bölgemizde de Başbakanlık tarafından kaymakamlıklar aracılığı ile kömür dağıtılıyor. Ancak dağıtılan bu kömürlerin ısı kalitesi düşük, duman ve is oranı çok yüksek. Bazı aileler ısı kalitesi yüksek ve nispeten temiz ithal kömür kullanıyor. Öbür taraftan katı yakıt veya motorin ile çalışan kat kaloriferi kullananlar da var. Yeni inşa edilen sitelerde merkezi ısıtma sistemleri bulunuyor. Ancak kömürle çalışan bu merkezi ısıtma sistemlerinden havaya çok yoğun olarak duman ve is yayılıyor.

 

Ülkemizin pek çok yerinde doğalgaz kullanılmaya başlandı. Kullananlar genelde memnun. Geçmiş yıllarda Anamur’da doğalgaz kullanımı için bazı girişimler olmuşsa da ilgi görmedi. Ancak bölgemize yakın ilçelerde doğalgaz kullanımının başlaması nedeniyle yine bir kıpırdanma söz konusu. Ermenek ilçe merkezi doğalgazı kullanmaya başladı. Mut doğalgaza ulaşmak için yoğun bir çaba içinde. Mersin ve Tarsus çoktan beri doğalgazı kullanıyor.

 

"Anamur'da Doğal gaz Gelecek..!"Geçtiğimiz yıl "Anamur'a Doğalgaz Gelecek" şeklinde söylentiler çıkmış, hatta Doğalgaz abonesi olmak isteyenlerin Anamur'da bulunan bir banka şubesine belli bir miktar abone bedeli para yatırmaları gerektiği gündeme gelmiş, yakın çevremizden de yatıranların olduğunu duymuştuk. Ancak belli bir sayıya ulaşmadığından mıdır? nedir? söylentiler sadece lafta kaldı. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Anamur nüfusunun yarısı kadar nüfusa sahip ilçeler bile Doğalgaz kullanmaya başladı.

 

Anamur ve Bozyazı’nın da doğalgazı kullanması için önünde bir engel yok. 28 Nisan 2013’de resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulunun 2013/4347 sayılı kararı gereğince doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması hedeflendiğinden, nüfusu 10.000 ve fazla olan ilçelere doğalgaz ulaştırılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Buna göre ilçedeki elektrik abone sayısının %60’nın istekli olması ve belli bir miktar bağlantı bedelinin peşin olarak yatırılması gerekiyor.

 

Bu konuda STK’ların, Belediyenin, Kaymakamlığın ve siyasi partilerin sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri gerekiyor. Abone başına yatırılacak ücret ödenemeyecek bir miktar değil. Önemli olan birilerinin bu konuda önerlik yapmasıdır.

 

Uzatmayalım.

 

Anamur’a doğalgaz gerek.

 

 

 

  


 
 
     
  Makaleye Yapılan Yorumlar
Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamış  
 
Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
» Güne Bakış