Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
04 Nisan 2020 Cumartesi TSİ 01:27:28
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Üç Yabancı Tarihçi Gözüyle 1915 Ermeni Hadiseleri
04.11.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  ARINMA VAKTİ...
03.04.2020
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  GERÇEKLER 
  SSCB ve Sosyalist-Komünist ideolojiye takılıp kalmış olanlar…! (1)
12.06.2019
 
  Adnan PELVANLAR 
 
 
  İNSANCA 
  EKONOMİ- YATIRIM: ‘TÜRKİYE HİÇ BU KADAR CAZİP OLMADI’
16.02.2019
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Bu savaşı kazanacağız…
26.03.2020
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  YİĞİTLİĞİM İÇİN HÜZÜNDÜR,ZÜLDÜR
13.05.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  EĞTİM SİSTEMİMİZDE MATEMATİĞİN SOSYAL BİLİMLERLE DANSI, Lütfiye KADER
21.05.2019
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Bütün Yarışmacıların Kazandığı Bir Spor Dalı: DAĞCILIK
24.03.2019
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Aziz Nesin Nasıl Kurtuldu?
24.04.2019
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Sendika Soruları, Nevzat DAĞLI
19.08.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Çevre alanında çalışan hukukçular kaygılı: Ayinesi iştir kişinin…
 
01-06-2019


YEŞİL GAZETE

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan , çevre, imar ve enerji alanlarında yeni ihtisas mahkemeleri kurulmasın ilişkin ‘hedef’e ilişkin alanda çalışan uzman hukukçular güvensiz:  Şimdiye dek gördüğümüz uygulamalar, yenilerine ışık tutuyor. İdarenin elini rahatlatacak bir yargı yaratma niyeti görüyoruz.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün, Beştepe’de açıkladığı ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan ‘yeni ihtisas mahkemeleri’, çevre ve ekoloji alanında çalışan hukukçularda endişe yarattı. Erdoğan’ın ifade özgürlüğünün güçlendirilmesi, hak ve özgürlüklerin genişletilmesi ve adalet sisteminin iyileştirilmesi’ amaçlarıyla hazırlandığını söylediği belgede, yeni ihtisas (uzmanlık) mahkemelerinin kurulmasına ilişkin bir paragraf da yer alıyor:

HEDEF 4.3

İhtisas mahkemelerine ve uzmanlaşmaya yönelik uygulamalar artırılacaktır.

FAALİYETLER

  1. Hâkimlerin meslek hayatları boyunca ceza ve hukuk hâkimi olarak ayrışmaları ve bu yönde ihtisaslaşmaları sağlanacaktır.

  2. b) İhtisas gerektiren çevre, imar ve enerji gibi alanlarda özel mahkemeler kurulacaktır.

  3. c) Bazı davaların (ticari davalar, fikrî ve sınai haklardan kaynaklanan davalar gibi) il merkezlerindeki ihtisas mahkemelerinde görülebilmesine yönelik çalışma yapılacaktır.

  4. d) Bazı ihtisas mahkemelerinde görev yapan hâkimlerin bu mahkemelerde görev almadan önce ya da gerektiğinde görevleri süresince eğitim almaları sağlanacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü konuşmasında çevre, imar ve enerji gibi alanlarda kurulacak özel mahkemelerin, davaların daha hızlı ve etkin yürütülmesini sağlamak amacını taşıdığı belirtildi.

‘Yaşananlar, yaşanacakları gösteriyor’


Çevre ve ekoloji alanında çalışan hukukçulara göreyse, şimdiye dek gerçekleştirilen uygulamalar, bundan sonra olabilecekler konusunda iyi bir referans vermiyor. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Zaman zaman İzmir Limanı’nın yapımının 2 yıldan fazla sürdüğü, yatırımcının beklediği ve zarara uğradığı yönünde açıklamalar duyuyoruz. Yargının ayak bağı olduğu, idareyi engellediği cümlelerini defalarca işittik. Burada da adı ihtisas mahkemesi olan, çevre davalarında idarenin elini rahatlatacak bir yargı istediklerini endişesini taşıyoruz” dedi. Şimdiye dek her alanda bunun örneklerinin görüldüğünü anlatan Yücel, “Sadece ceza davaları, tutuklamalar vs. konularında değil, mahkemelerde uzun süren bütün yargılama süreçlerini ortadan kaldırma yoluna gitmek istiyor olabilirler. Bizim de temennimiz adil yargı, ama ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” dişe konuştu.

Özkan Yücel, yargı süreçlerinin hızlandırılmasına teorik olarak karşı çıkmanın mümkün olamayacağına vurgu yaptı; ancak çevre davaları söz konusu olduğunda, şimdiye dek yaşanan pratikler ışığında bunun halkın ve doğanın yararına olmayacağı inancını taşıdığını belirtti:  “Amaç idarenin fütursuzca gerçekleştirdiği eylemleri çabucak karara bağlamak ve yargının engellemelerini bertaraf etmek ise, buna sonuna kadar karşı çıkmak gerekir. Satır aralarındaki mesajları okuyabiliyoruz. Çevre Bakanlığı’nca verilen ÇED olumlu raporlarına karşı açtığımız davalarda şimdiye dek hep şunu yaşadık: Yürütmenin durdurulması, alınan iptal kararı, ardından idarenin yeni işlem ihdası. Sonra yeni baştan. Şimdi anlaşılan o ki, idarenin yeni işlem tesis etmek suretiyle yargıyı aşma çabasına da gerek kalmayacak ve mahkemeler eliyle istenilen kararları çıkarma niyeti var.  ”

‘Yargı hızlandırılmayacak, olay yargıdan kaçırılacak’

Antalya Barosu Çevre, İmar İzleme Kurulu ve Çevre ve Ekoloji Hareketleri avukatlarından Tuncay Koç da taslağı incelediğini ve söylemden ibaret gördüğünü belirtti. Türkiye’de yargı sisteminde özelleşmiş bir mahkeme uygulaması olmadığını, bazen mahkemelerin kendi aralarında iş bölümü yaptığını ancak bunun ihtisaslaşma anlamına gelmediğini anlatan Koç, getirilmek istenen sistemin neyi amaçladığının önemine dikkat çekti:

“ Burada asıl olarak amaç nedir, ona bakmak gerekiyor. Son 10 yılda yapılan bütün Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) değişikliklerinin hepsi sermayenin lehine, çevre ve çevrecilerin aleyhine oldu. Türkiye’de hiç bir şeyin uygulamasını görmek için beklemeye gerek yok. Önümüzde çok fazla geriye dönük örnek var. 2014’te yapılan ÇED değişikliğinde, ÇED süreçleri ve özelleştirmeler, ‘hızlandırılmış yargılamaya’ya tabi tutuldu. ÇED’de artık istinafa gidilmemesi, yürütmeyi durdurmaya itiraz edilememesi ve ikinci dilekçe safhası olmaması hükme bağlandı. Ancak dava açma süresi de 60 günden 30 güne indirildi. Bu, çevre avukatlarının işini çok zorlaştırdı. Belgeleri bile tamamen toplayamadık. Niyetleri, bir an önce bu davaları hızlandırarak, kaybedilse bile hemen bakanlıktan yeni bir rapor çıkararak, sermayenin işini kolaylaştırmaktı. Öyle de oldu.“

Bu anlayışla yargının hızlandırılmayacağını, ancak olayın yargıdan kaçırılacağını belirten Koç, “İhtisas Mahkemesi var, dosyalar daha hızlı görülecek demenin bir anlamı yok. Şimdiye dek yapılanlara bakılarak, çevre ve ekoloji dosyalarına enerji açısından bakılacağından hiç şüpheniz yok. Kurulacak mahkemeler ‘enerji mahkemesi’ olacaktır” dedi.

Koç, hızlandırma anlayışının içinde, ayrıntılı görüşme, sindirme, tartışma olmadığına vurgu yaparak, “Yargıda hızlandırma iyidir, ama özellikle bir konuyu mercek altına alıp onu hızlandıracağız deniyorsa, bu problemdir” diye konuştu.

‘Türkiye’de yargı çürüdü’

Türkiye’nin en temel sorunlarından birinini yargının bağımsızlığı olduğunu kaydeden Koç, açıklanan strateji belgesini, söylemsel bir teşebbüsten ibaret gördüğünü belirtti: “Türkiye’de yargı çürümüştür. Bu belgede ne yargı bağımsızlığı ne HSK’ye ilişkin bir çözüm önerisi yok. Sadece hakim teminatı var, o da belli bir kıdemin üzerindeki yargıçlar için. Türkiye’de yaşamasaydık, bu temenniler için ‘yapsınlar görelim’ derdik. Ancak fiiliyatta şimdiye dek yaşadıklarımız, bundan sonra olacaklara da ışık tutuyor. İfade özgürlüğü davaları, cezaevlerindeki gazeteciler, avukatlar ve pek çok kişi için hiç bir şey söylemiyor. Bu, çürümüşlüğü aklamaya çalışan bir söylemdir.”

‘Kaygılarımız var’

‘Yargıda Reform Strateji Belgesi’ndeki ihtisas mahkemelerine ilişkin mantığın doğru olduğunu, uzmanlık geliştirilmesi gerektiğini söyleyen, Çevre ve Ekoloji Hareketleri Avukat Grubu ve Kent ve Çevre avukatlarından Yakup Okumuşoğlu da Türkiye’deki uygulamalara bakıldığında, bunun çevre aleyhine gelişebilecek bir durum olabileceğini öngördüklerini belirtti:

“Hukuk gelişiyor, buna uygun olarak da teknik ve uzmanlık gerektiren alanların belirlenmesi, kendi başına kötü değil ancak uygulama çok önemli. Örneği, değişik mahkemelerden aldığımız birbirinden farklı kararlar yerine, şimdi bir örnek, birbirini kopyalayan kararlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu da çevre ve ekoloji alanında mücadele edenlerin aleyhine bir durum oluşturur.”

Taslağın hayata geçme aşamasında ancak hukukun bağımsız, kendi mecrası içinde yürümesine izin verilmesi halinde, uzmanlık mahkemelerinin olumlu bir rol oynayabileceğini kaydeden Okumuşoğlu, “O mahkemelerin kuruluşuna bakacağız. Uzmanlıklarla ilgili eğitim nasıl verilecek, kim verecek, nasıl bir uygulama şablonu ortaya çıkacak, bunları izleyeceğiz. Kaygılarımız ve endişelerimiz çok, ama yönetmelikleri beklememiz gerek” dedi.Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış
 
Son Haber
İSİG: Yılın ilk dört ayında 545 işçi iş ...
Avustralya’da kedi soykırımı...
Sri Lanka’daki saldırıları IŞİD üstlendi...
'ABD uçakları Türkiye'yi tehdit etmezse,...
Adnan PELVANLAR yazılarıyla GENEL HABERL...
 
Gündem
Rusya parlamentosundan 19 Mayıs mesajı...
Her şey çok güzel olacak – Leyla Alp...
Türkiye yazarı Özışık: Bizim mahallenin ...
Gazetecilere bir yılda 256 yıl hapis, 17...
Ve İstanbul T.C'ye kavuştu...
 
Sağlık
DERGİ - Günde ne kadar su içeceğimize na...
Kongo’daki Ebola salgınında ölü sayısı b...
ABD’de 44 eyaletten ortak dava: İlaç şir...
Sıcaklık kaynaklı kalp krizi riski artıy...
Restoran şefi: Dışarıda döner, köfte, la...
 
Teknoloji
Rus uzman: ABD, Türkiye'nin aldığı F-35'...
Kuzey Denizi'ndeki istiridye ve diğer ca...
Gazeteler satmıyor, televizyonlardan hab...
ABD medyası Rus, Çin ve Amerikan hiperso...
Bitkilerin birbiriyle ‘konuştuğu’ bilims...
 
Asayiş
ABD, DSG'ye (YPG) yardımlarını sürdürüyo...
Emniyet'in 'gizli' FETÖ raporundan: TSK'...
Kıbrıs RUM KESİMİ'nde seri kadın cinayet...
Polis otosunda tecavüze ‘iyi hal’ indiri...
Küçükçekmece’de bir çocuğa istismar dava...
 
Siyaset
Siyasi bir özne olarak YSK rejim müteahh...
Dilipak: Reisin yakınındakiler reisi köt...
Yeni Şafak yazarı Öztürk: AK Partili Yen...
İmamoğlu: Madem sayıyı bu kadar az görüy...
İstanbul’da 17 ilçede oylar sayılıyor...
 
Eğitim
Bornova GÜZELCAN KARDEŞLER ORTAOKULU’nda...
Kadıköy'de gözaltına alınan lise öğrenci...
Fransa Meclisi’nden 15 yaş altı öğrencil...
Eylem yaptıkları için gözaltına alınan l...
'Çevremizde Neler Oluyor?' konulu kompoz...
 
Çevre
Bursalı avukat, iki geyiği avlanmaktan k...
Ne çöp üretiyorsanız, O’sunuz…...
Ağaçlar, tavuklar ve biz: Kolektif bağış...
Karbon tarımı CO2 emisyonlarını azaltabi...
Çevre alanında çalışan hukukçular kaygıl...
 
Kültür / Sanat
Ömer Hayyam 971 Yıl Önce Bugün Doğmuştu...
‘Yasaklı Wikipedia’ iki yaşında!...
Bir kişi şikayetçi oldu, resim sergisi k...
Selçuk Demirel’den yeni bir kitap: PSİ –...
Mehmet Aslantuğ: Muhalif partili değilim...
 
Spor
Can Bartu: Fenerbahçe’nin ve Türk futbol...
Para atletler Esra Bayrak ve Zübeyde Süp...
Emirhan Toper, Fransa’dan çiftler şampiy...
Arda; şişeden çıkan cin ...
Japonya'nın ilk tenis şampiyonu Naomi Os...
 
Yerel
Bartın halkı doğasını savundu...
Türkiye’nin en büyük 11. tatlı su kaynağ...
Elazığ Belediye Başkanı: Suriyelilere gi...
Karaman’da stat adı tartışması son buldu...
Küresel iklim değişikliği: Rize’yi 2. ke...
 
Dünya
Güney Afrika kabinesinde cinsiyet eşitli...
ABD’yi 12 günde 300’den fazla hortum vur...
Alman medyası: Yeşiller Greta dalgasıyla...
İdlib’ten kaçanların sayısı 200 bine day...
Norveç karasularında bir ‘ajan balina’...
 
Çocuk
‘Sevgi Evleri’nde 26 çocuğa işkence yapı...
Türkiye çocuk istismarında üçüncü sırada...
HSK Rabia Naz dosyası için müfettiş göre...
Yemen: Yemek alabilmek için kız çocuklar...
Dünya üzerindeki 155 milyon çocuk yeters...
 
Sosyal
İki kadın, iki cinayet: Kızgındım, kıska...
Prof. Dr. Bayram Göçmen vefat etti...
Avedis Cebeciyan’ın 'Bir Ermeni Subayın ...
Ayşen Gruda hayatını kaybetti...
27 yıldır yaşadığı Atatürk Havalimanı'n...