Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
20 Nisan 2019 Cumartesi TSİ 06:05:18
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Pilav Pişirdim Yavan, İçine Kıyamadım Soğan
15.04.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  ÜRPERMEYEN KALPTEN ALLAH’A SIĞINIRIM...
18.04.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  GERÇEKLER 
  Dokuz yıldır Halkımızı aldatmaya çalışan Kılıçdaroğlu ile ancak bu kadar…!
02.04.2019
 
  Adnan PELVANLAR 
 
 
  İNSANCA 
  EKONOMİ- YATIRIM: ‘TÜRKİYE HİÇ BU KADAR CAZİP OLMADI’
16.02.2019
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Seçim sonuçları üzerine bir değerlendirme
12.04.2019
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  ÇANAKKALE'Yİ ANDIK
18.03.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  AKLIMA GELEN DELİ FİKİRLER, Lütfiye KADER
19.04.2019
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Bütün Yarışmacıların Kazandığı Bir Spor Dalı: DAĞCILIK
24.03.2019
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  OFİS SAYISI KAÇ?
10.10.2018
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Dinciye Öğütname, Nevzat DAĞLI
14.04.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Himalaya tuzunu bilmeyiz ama Himalaya buzu bitiyor: Sonuçları korkunç olacak!
 
08-02-2019


YEŞİL GAZETE – Ömer Madra

Bu yazı acikradyo.com.tr/ den alınmıştır

Vakanüvisiniz hakir, iklim aktivisti Grevci Greta’nın, hakkında tedavüle sokulan binbir rivayete, telaffuz edilen bunca kin ve nefret sözlerine karşı kaleme aldığı açık mektubu tercüme ederek yürüttüğü mütercimlik çalışmalarına bir ara verip ‘aslına rücu’ ediyor ve yeniden yeni defterleri karıştırmaya koyuluyor – bıraktığı yerden!

Vakayinamelerimiz birbiri ardından gelen araştırma sonuçlarından çıkan felaket uyarılarıyla dolup taşmakta. Kuzey ve Güney kutuplarındaki buz örtülerinin erime oranlarının tahmin edilenin kat be kat üstünde çıktığını dile getirmiştik

Kuzey kutbuna yakın Grönland’dakilerin de öyle – maalesef! Buz örtüsünün devrilme noktasına hızla yaklaştığını hep birlikte izlemekteyiz! Grönland’ı yaktık, seyrine baktık yani! Etkileri silip herşeyi eskiye döndürmek artık imkânsız – maalesef! Ancak yeni duruma uyum sağlayabilir, ısınmanın artmasını engellemek için çalışabiliriz

Güney kutbunda da aynen öyle! Türkiye’den büyük bir bilim heyetinin Antarktika’da bir bilim üssü kurmak için büyük bir keşif seferine çıkmak üzere âlâ-i vâlâ ile uğurlandığı günlerde, NASA’nın keşif heyeti de şaşırtıcı yeni bulguları içeren karanlık araştırmasının ürkütücü bulgularını açıklıyordu:

Antarktika’nın dev buzullarından birinin alt kısmında 300 metre çapında muazzam bir mağara açılmıştı. Hızla büyümekte olan kara boşluk, Manhattan adasının üçte ikisi iriliğindeydi ve erimeden önce yaklaşık 14 milyar ton buz içermekteydi. Büyük kısmı yalnızca son 3 yıl içinde erimiş olan buz kütlesi, adeta ‘infilak etmekte’ idi

ABD’nin Montana eyaletindeki ünlü Buzul Parkı’nın adını aldığı buzulların durumunu inceleyen bilimciler de aynı metaforu, yani ‘infilak’ benzetmesini kullanıyorlar zaten. Yazar, aktivist Dahr Jamail, yeni yayımlanan ‘The End of Ice’ (Buzun Sonu) kitabında konunun önde gelen uzmanlarından birine “Durum nedir?” diye soruyor. Dan Fagre adlı ünlü buzulbilimci de gayet net bir cevap veriyor: “Bu bir infilak. Jeolojik değişimde bir nükleer patlama … Aracı aşırı hız vitesine taktık, ellerimizi de direksiyondan çektik.” (Dahr Jamail, The End of Ice: Bearing Witness and Finding Meaning in the Path of Climate Disruption, The New Press, 2019, s. 40)

Konu buzullar ve dağlar: Yukarıda adı anılan kitaba göre, dağ ekosistemlerinin iklim yıkımına karşı hayli hassas olduğu kuşku götürmez. İşte bu ekosistemler de insanların ihtiyaç duyduğu tüm suyun yüzde 85’ini sağlıyorlar. Tabii burada diğer tüm canlıların ihtiyacından bahsetmiyoruz bile. Dünya çapında buzullar gezegendeki tüm temiz suyun yüzde 69’unu barındırıyor. Ve evet, memleketimizden buzul manzaraları konusunda da bir fikre sahibi olmak istiyorsak, NASA’nın 2015 yılındaki araştırmasının sonuçlarına bakabiliriz. Buna göre, Türkiye’nin dağlık bölgelerindeki tüm buz örtüsünün yüzde ellisi –yani yarısı!– 1970’lerden bu yana – yani sadece 50 yıl içinde – yokolup gitmiş! (age, s.45-46)

En Kuzey’den en Güney’e dünyanın her tarafındaki buzullarda alarm durumu olduğunu ortaya koyan bu araştırmaların ardından daha iki gün önce yayınlanan bir araştırmadan söz edelim son olarak: Dünyanın çatısını oluşturduğu da söylenen Hindu Kuş ve Himalaya Sıradağları bölgesinde ilk kez yapılan, 22 ülkeden 350 araştırmacı ve uzmanla 185 kuruluşun 5 yıl uğraşarak ortaya koyduğu bu kapsamlı araştırma, karbon salımlarımızı hemen kessek bile Himalaya buzunun üçte birini erimekten kurtaramayacağımızı ortaya koyuyor! “İşte bu da, şimdiye kadar hiç duymadığınız iklim krizi… Bizler için bu bulgular, şoke ediciydi!…”


Araştırmanın başı Philippus Wester, sonuçları böyle açıklıyor ve karbon salımları kökten azaltılsa bile Himalaya’larda buz örtüsünün tümünü kurtarmanın artık imkânsız olduğunu, bu dağ ekosistemlerinden ve buzulların suyundan hayat bulan 2 milyar insanın – yani dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinin varlığının büyük tehlikeye düşeceğini söylüyor!

Vakayinamemizi açlık, susuzluk, şiddet, çocukken evlendirilen kızlar, çatışma, göç ve savaş gibi felaketlerin ta içine düşmesinden korkulan insanların yaşadığı ülkelerin adlarını alfabetik olarak sıralayarak bitirelim isterseniz: Afganistan, Bangladeş, Bhutan, Çin, Hindistan, Myanmar, Nepal ve Pakistan…

Himalaya tuzunu bilemeyiz ama Himalaya buzu bitiyor besbelli ve bunun tüm yeryüzü için sonuçları korkunç olacak.

Vakanüvisiniz hakir der ki, Grevci Greta doğru söylüyor: Krizi kriz olarak ele almadığımız sürece mahvolmaktan kurtulmamız imkânsız görünüyor.

Bu yazı acikradyo.com.tr/ den alınmıştır

Ömer Madra

Vakanüvis ÖMYorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış