Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
24 Haziran 2019 Pazartesi TSİ 20:57:22
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  NAMIK KEMAL VE MUSTAFA KEMAL’İN RUHLARI ŞAD OLDU
24.06.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  İNANANLARIN AÇMAZLARI...
24.06.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  GERÇEKLER 
  SSCB ve Sosyalist-Komünist ideolojiye takılıp kalmış olanlar…! (1)
12.06.2019
 
  Adnan PELVANLAR 
 
 
  İNSANCA 
  EKONOMİ- YATIRIM: ‘TÜRKİYE HİÇ BU KADAR CAZİP OLMADI’
16.02.2019
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Bu kavganın kazananı olmaz.
13.06.2019
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  YİĞİTLİĞİM İÇİN HÜZÜNDÜR,ZÜLDÜR
13.05.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  EĞTİM SİSTEMİMİZDE MATEMATİĞİN SOSYAL BİLİMLERLE DANSI, Lütfiye KADER
21.05.2019
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Bütün Yarışmacıların Kazandığı Bir Spor Dalı: DAĞCILIK
24.03.2019
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Aziz Nesin Nasıl Kurtuldu?
24.04.2019
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Döneklerin şifreleri, Nevzat DAĞLI
20.06.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Türkiye’nin dört bir yanından ‘İklim için ses ver!’ çığlığı yükseldi
 
11-09-2018İklim İçin Ses Ver / Rise For Climate adlı 8 Eylül Küresel İklim Eylem Günü’nde Türkiye’nin birçok noktasında iklim değişikliğine dikkat çekmek ve yaşanmakta olan iklim krizi hakkında çözümler üretmeleri için yerel yönetimlere çağrıda bulunan çeşitli etkinlikler düzenlendi. Küresel iklim hareketi gönülleri, dünyada da, Antartika dahil olmak üzere 95 ülkede, 900’den fazla etkinlikle, eş zamanlı olarak meydanlardaydı.

YEŞİL GAZETE

İstanbul, İzmir, Bursa, Düzce, Antalya, Eskişehir, Kastamonu, Çanakkale, Balıkesir, Adana, Kırklareli’nde kent meydanları, parklar ve sahillerde bir araya gelen çok sayıda gönüllü, gün boyunca paneller ve forumlarda iklim değişikliği hakkında bilgilendirici konuşmalar ve tartışmalar yaptı.

Sağanak halinde yağan yağmur Kadıköy İklim Elçileri’nin düzenlediği Kadıköy Kalamış’ta düzenlenen etkinlik planlarını aksatsa da, Bisiklet Platformu gönüllüleri Kalamış Parkı’ndan başlayarak Kadıköy civarında iklim değişikliğine dikkat çekmek için 2 saatlik bir bisiklet turu yaptı. Devamında beden perküsyonu atölyesi, çocuklar için rüzgar gülü atölyesi ve iklim adaleti atölyesi gerçekleştirildi.

Kadıköy Belediye Başkanı’ndan Paris İklim Anlaşması Vurgusu

Kalamış

Kadıköy Kalamış Parkı’ndaki organizasyonun gerçekleşmesi için destek veren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da etkinliğin sonunda bir konuşma yaptı. İklim değişikliğiyle bağlantılı sorunların çözümü için model ve yönetim anlayışını değiştirmemiz gerektiğini söyleyen Nuhoğlu, yerel yönetimlerin STKlar, meslek örgütleri ve bireylerle birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi. Nuhoğlu konuşmasını şöyle bitirdi: “Çevre ile ilgili sorunların bir ilçe ya da ülke ölçeğinde çözülme şansı yok. Ne kadar gayret edersek edelim, bunun evrensel ölçekte olmasını sağlamak zorundayız. Bir kirlilik yarattığınızda bu diğer ülkelerin havasını, suyunu etkiliyor. Bu nedenle bireysel anlamda, mahalle ölçeğinde yapılan eylemler dahi çok önemli. Paris İklim Zirvesi gibi evrensel ölçekteki anlaşmaların dünyaya yayılması gerekiyor. Biz de siyasetin görevinin bu olduğunu düşünüyoruz. Siyaset halkın ihtiyaçlarını, sorunlarını çözecek imkanları insanlara sunmak zorunda.”

Akçakoca

Kalamış’ta gün, kıyıya botlarıyla yaklaşan gönüllülerin kayalıklara bağladıkları pankartı açmasıyla sona erdi. Karada bulunan gönüllülerin ‘İklim İçin Ses Ver’ pankartını denizde açılan “Yaşanabilir kentler, fosilsiz bir gelecek için İstanbul’dan haykırıyoruz!” pankartına sloganlarla yaklaştırmasının ardından Kadıköy’deki etkinlik sona erdi.

“Bu mücadelenin öncüsü yerel yönetimler olmalı”

İzmir Seferihisar’da, Belediye Başkanı Tunç Soyer, gönüllülerle birlikte sabahın erken saatlerinde semt sokaklarını temizledi. Etkinlik sonrası iklim değişikliği ile ilgili konuşma yapan Soyer, iklim mücadelesinin öncülüğünü yerel yönetimler üstlenmeli mesajı verdi ve “Bir hayalimiz var, Seferihisar’ın tükettiği enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmek. Yani güneşten, rüzgardan hatta deniz dalgasından bu enerjiyi üretmek istiyoruz. Bu hayal imkansız değil, gerçekleşeceğini bildiğimiz bir hayal ve biz yavaş yavaş oraya doğru yol alıyoruz.” dedi. Bu konuda attıkları somut adımlardan biri olarak kurdukları güneş enerjisi kooperatifinden bahsetti.

Odunpazarı Belediye Başkanı: “Termik Santraller kurulmamalı”

Odunpazarı Belediyesi ve Odunpazarı Kent Konseyi, iklim değişikliğine ve Alpu’da yapılmak istenen kömürlü termik santrale dikkat çekmek için #İklimİçinSesVer bisiklet turu düzenledi.

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, “Eskişehir’e yapılması istenen ve iklim değişikliklerine sebeplerin başını çeken kömürlü termik santrallerin şehrimize ve ülkemizin hiçbir yerine yapılmaması adına karşı olduğumuzu ve istemediğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz” dedi. Bisiklet turuna katılan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise, “Buradaki amacımız çevreyi korumak. Eskişehir’de termik santral bu işi (iklim değişikliği) tetikleyecek unsurlardan en büyüğüdür. Termik santralin kurulmaması gerektiğini düşünüyorum. Ekonomik değil. Yapılan tüm işler hukuka aykırı” dedi.

Buket Uzuner’den iklim hareketine destek

Kaş

Antalya Kaş Merkez’de buluşan iklim hareketi gönüllüleri yazar Buket Uzuner’in de katılımıyla bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada küresel iklim krizinin etkilerine vurgu yapılırken, “Bunun nedenlerinin başında tabii ki fosil yakıtlara bağımlılık, enerji kaynağı olarak fosil yakıtlarının öncelikli kullanılması var. Kömür, petrol gibi fosil yakıtları terk ederek güneş, rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek zorundayız” denildi. Uzuner, açıklamanın yanında Hava romanından “Dünyanın Nefesi Hava” metnini seslendirdi.

Balıkesir’de iklim için helva kavruldu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Kent Konseyi üyeleri tarafından iklim değişikliğine dikkat çekmek için helva kavrulup dağıtıldı. Bisiklet sürüşü ile temiz hava gerekliliğine, helva kavurarak insan kaynaklı kirlilikle dünyanın geri dönülmez şekilde zarar gördüğüne dikkat çekildi.

Ayvalık

Ayvalık İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde, Türkiye’nin ilk Slow Food Uluslararası Konsey üyesi, Fikir Sahibi Damaklar kurucusu Defne Koryürek’in konuk olarak katıldığı söyleşi ve forum düzenledi. Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli, insan kaynaklı iklim değişikliğiyle karşı karşıya olunduğuna dikkat çekti. Karayelli, konuşmasında şöyle dedi: ”Türkiye’de ise 2018 yılı, ilk 7 aylık verilere göre, son 47 yılın en sıcak yılı olarak geçti. Sanayi Devrimi’nden bu yana gezegenimiz bir dereceden fazla ısındı. Atmosfere bıraktığımız karbonun, limit olan 350 ppm’i aşmasının karşılığı bir ısınma bu. Küresel bir krizle karşı karşıyayız, zira bu insan kaynaklı karbon salımı son iki yüzyılda hiç azalmadı, arttı ve artmakta. Kıtlık, kuraklıklar, savaşlar, seller ve yangınlar silsilesinin ilk dalgasını idrak ettiğimiz son on yıl, bizlere, bir sonraki on yılın nasıl bir hayatta kalma mücadelesiyle geçeceğinin göstergesi. Bu konuda bir şeyler yapabilecek son nesil de bizleriz.”

“İklim meselesi ikincil olamaz”

Ömer Madra, Can Tonbil ve Ümit Şahin, 2. Kilyos Çevre ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen İklim Forumu’nda

İstanbul’da Sarıyer 2. Kum Sanat Festivali kapsamında Kilyos sahilinde yapılan devasa bir güneş heykeli ile iklim krizini yenecek çözümlerin varlığına dikkat çekti. Birçok atölye ve etkinliğin yanında düzenlenen forumda konuşan Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra konuşmasında Fransa Çevre Bakanı’nın çağrı metninde yer alan “Gezegenin kurtarılmasını hâlâ birinci hedefi haline getirmemiş olan ve bunu zorunlu saymayan bir hükümetin artık tarafımızdan ciddiye alınmayacağını ilan ediyoruz. Siyasi – ve lobilerden uzak – seçenekler ve bu seçimlerin sonucunda potansiyel olarak halk nezdinde hiç de popüler olmayacak önlemler öneriyoruz. Bu bir ölüm kalım meselesi. Özü itibariyle, ikincil bir mesele olarak ele alınamaz.“ sözlerini hatırlattı.

Bursa / Nilüfer

Madra’dan sonra konuşan Açık Radyo Programcısı Doktor Ümit Şahin, “Yerel ve küresel düzeyde iklim değişikliğiyle mücadele bir bütündür. Kimi yerel ve merkezi yönetimlerin bir yandan farkındalık artırma çalışmaları yapıp iklim eylem planları yazarken bir yandan da yeşil alanları imara açması, betonlaşmayı artırması, İstanbul’un kuzey ormanlarını yok eden projelerde olduğu gibi doğal yeşil alanları veya Yedikule Bostanları gibi tarihi bostanları korumaması iklim değişikliğiyle mücadelede ciddi ve samimi olmadıklarını gösteriyor.” dedi.

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği ve Temiz Hava Hakkı Platformu Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Çağlayan, “İklim değişikliği sağlığı doğrudan ve dolaylı olarak etkilemektedir. Doğrudan sağlık etkileri arasında sıcak dalgalarına bağlı ölümler, su ve gıdayla bulaşan enfeksiyon hastalıkları sayılabilir.  Dolaylı etkileri arasında tropikal iklim koşullarında görülen birçok hastalığın daha geniş coğrafyalarda görülmesi vektörle bulaşan hastalıkların sıklığında artışlar ve su kıtlığı, kuraklik gibi nedenlere bağlı beslenme yetersizlikleri bulunmaktadır. Iklim değişikliği sağlık etkileri öncelikli ve acildir.” diye konuştu.

Kastamonu

Kastamonu Ilgaz Milli Parkı’nda bir araya gelen 100’e yakın TEMA Vakfı gönüllüsü pankartlarıyla Küresel İklim Günü’ne ve iklim krizine dikkat çekti.

Adana

Adana’da Abidin Dino Parkı’nda bir araya gelen ekolojistlerin etkinliği basın bildirisi ile başladı. Bir saat süren etkinlik gönüllülerinin bir araya gelerek oluşturduğu müzik ve niyet çemberi ile tamamlandı.

Arhavi

Antalya Alakır Vadisi’nde gerçekleşen etkinlilerde iklim değişikliğinin gıda kaynaklarını nasıl etkilediği üzerinde duruldu; Türkiye sebze ihtiyacının büyük çoğunluğunu karşılayan Antalya Kumluca’da, belediyenin bu konuda net çalışmalar yapması gerektiğinin altı çizildi.

Tepebaşı

Yeşil Artvin Derneği de gün içinde yaptığı açıklamada, derneğin 25 senedir doğa savunuculuğu yaparak iklim için ses verdiğinin altını çizdi. Açıklamada, daha geç olmadan ormansızlaşmanın engellenmesi ve iklim için harekete geçilmesi gerektiğini söyleyen Yeşil Artvin Derneği, “İklimi biraz olsun olumlu yöne değiştirmek için son noktaya gelmeden son hamleleri yapalım, ses verelim ses alalım, elbirliği ile son kavşağa gelmeden döndürelim bu katarı.” dedi.

Çanakkale’de İDA Derneği, Altınoluk’ta Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Bursa’da Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Akçakoca’da Dohaydan Derneği, Kırklareli’de Doğaya Dönüş Derneği, Artvin’de Arhavi Doğa Koruma Platformu, Ankara’da ise Birim Mor’un bireysel çağrısı ile düzenlenen çeşitli etkinliklerle iklim değişikliğine karşı yerel yönetimlerin bir an harekete geçmesi için bir araya geldi, çeşitli konuşmalar, atölyeler ve müzik dinletileri gerçekleştirdi. Günün son mesajı Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nden geldi. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu kapsamında gerçekleşen dans gösterisi sırasında sahneden “Yaşanabilir kentler, fosilsiz bir gelecek için Eskişehir’den haykırıyoruz!” pankartı açıldı.

Küresel İklim Eylem Günü

İnsan kaynaklı iklim krizi; kontrol edilemeyen yangınlarla, sıcak hava dalgalarıyla, ani hava değişimleriyle her geçen gün etkilerini daha fazla hissettiriyor. Bir yandan fosil yakıt kullanımı, diğer yandan enerji tüketiminin %70’inden sorumlu kentler, bu krizi derinleştiren etmenler olarak öne çıkıyor. Bu sebeple, dünyanın Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşması için yerel ve bölgesel yönetimler ile özel sektör mensuplarını iklim taahhütlerinde bulunmaya davet edecek Küresel İklim Eylem Zirvesi, 12 – 14 Eylül’de Kaliforniya’da gerçekleşecek. Zirveden hemen önce, 8 Eylül’de dünyanın dört bir yanında çeşitli STKlar, demokratik kitle örgütleri ve yerel toplulukların öncülüğünde, yerel yönetimleri bir an önce iklim krizine karşı harekete geçmeye çağıracak etkinlikler düzenledi. İklim İçin Ses Ver / Rise For Climate adlı 8 Eylül Küresel Etkinlik Günü’nde 95 ülkede 900’ün üzerinde etkinlik gerçekleşti.

(Yeşil Gazete)Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış
 
Son Haber
İSİG: Yılın ilk dört ayında 545 işçi iş ...
Avustralya’da kedi soykırımı...
Sri Lanka’daki saldırıları IŞİD üstlendi...
'ABD uçakları Türkiye'yi tehdit etmezse,...
Adnan PELVANLAR yazılarıyla GENEL HABERL...
 
Gündem
Rusya parlamentosundan 19 Mayıs mesajı...
Her şey çok güzel olacak – Leyla Alp...
Türkiye yazarı Özışık: Bizim mahallenin ...
Gazetecilere bir yılda 256 yıl hapis, 17...
Ve İstanbul T.C'ye kavuştu...
 
Sağlık
DERGİ - Günde ne kadar su içeceğimize na...
Kongo’daki Ebola salgınında ölü sayısı b...
ABD’de 44 eyaletten ortak dava: İlaç şir...
Sıcaklık kaynaklı kalp krizi riski artıy...
Restoran şefi: Dışarıda döner, köfte, la...
 
Teknoloji
Rus uzman: ABD, Türkiye'nin aldığı F-35'...
Kuzey Denizi'ndeki istiridye ve diğer ca...
Gazeteler satmıyor, televizyonlardan hab...
ABD medyası Rus, Çin ve Amerikan hiperso...
Bitkilerin birbiriyle ‘konuştuğu’ bilims...
 
Asayiş
ABD, DSG'ye (YPG) yardımlarını sürdürüyo...
Emniyet'in 'gizli' FETÖ raporundan: TSK'...
Kıbrıs RUM KESİMİ'nde seri kadın cinayet...
Polis otosunda tecavüze ‘iyi hal’ indiri...
Küçükçekmece’de bir çocuğa istismar dava...
 
Siyaset
Siyasi bir özne olarak YSK rejim müteahh...
Dilipak: Reisin yakınındakiler reisi köt...
Yeni Şafak yazarı Öztürk: AK Partili Yen...
İmamoğlu: Madem sayıyı bu kadar az görüy...
İstanbul’da 17 ilçede oylar sayılıyor...
 
Eğitim
Bornova GÜZELCAN KARDEŞLER ORTAOKULU’nda...
Kadıköy'de gözaltına alınan lise öğrenci...
Fransa Meclisi’nden 15 yaş altı öğrencil...
Eylem yaptıkları için gözaltına alınan l...
'Çevremizde Neler Oluyor?' konulu kompoz...
 
Çevre
Bursalı avukat, iki geyiği avlanmaktan k...
Ne çöp üretiyorsanız, O’sunuz…...
Ağaçlar, tavuklar ve biz: Kolektif bağış...
Karbon tarımı CO2 emisyonlarını azaltabi...
Çevre alanında çalışan hukukçular kaygıl...
 
Kültür / Sanat
Ömer Hayyam 971 Yıl Önce Bugün Doğmuştu...
‘Yasaklı Wikipedia’ iki yaşında!...
Bir kişi şikayetçi oldu, resim sergisi k...
Selçuk Demirel’den yeni bir kitap: PSİ –...
Mehmet Aslantuğ: Muhalif partili değilim...
 
Spor
Can Bartu: Fenerbahçe’nin ve Türk futbol...
Para atletler Esra Bayrak ve Zübeyde Süp...
Emirhan Toper, Fransa’dan çiftler şampiy...
Arda; şişeden çıkan cin ...
Japonya'nın ilk tenis şampiyonu Naomi Os...
 
Yerel
Bartın halkı doğasını savundu...
Türkiye’nin en büyük 11. tatlı su kaynağ...
Elazığ Belediye Başkanı: Suriyelilere gi...
Karaman’da stat adı tartışması son buldu...
Küresel iklim değişikliği: Rize’yi 2. ke...
 
Dünya
Güney Afrika kabinesinde cinsiyet eşitli...
ABD’yi 12 günde 300’den fazla hortum vur...
Alman medyası: Yeşiller Greta dalgasıyla...
İdlib’ten kaçanların sayısı 200 bine day...
Norveç karasularında bir ‘ajan balina’...
 
Çocuk
‘Sevgi Evleri’nde 26 çocuğa işkence yapı...
Türkiye çocuk istismarında üçüncü sırada...
HSK Rabia Naz dosyası için müfettiş göre...
Yemen: Yemek alabilmek için kız çocuklar...
Dünya üzerindeki 155 milyon çocuk yeters...
 
Sosyal
İki kadın, iki cinayet: Kızgındım, kıska...
Prof. Dr. Bayram Göçmen vefat etti...
Avedis Cebeciyan’ın 'Bir Ermeni Subayın ...
Ayşen Gruda hayatını kaybetti...
27 yıldır yaşadığı Atatürk Havalimanı'n...