Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
20 Mayıs 2019 Pazartesi TSİ 20:03:18
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
  Rusya parlamentosundan 19 Mayıs mesajı
 
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  İZMİR’DE/TEKSAS’TA SANDIKLILI OLMAK
20.05.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  BÜYÜK YANILGI VE KARANLIĞIN KUYUSU...7...
20.05.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  GERÇEKLER 
  Kürtlerden şu, bu Yahudi’dir…! Kürtler, Yahudilerle akrabadır yalanlarından sonra…!
16.05.2019
 
  Adnan PELVANLAR 
 
 
  İNSANCA 
  EKONOMİ- YATIRIM: ‘TÜRKİYE HİÇ BU KADAR CAZİP OLMADI’
16.02.2019
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Kul hakkının vebali ağır olur.
18.05.2019
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  YİĞİTLİĞİM İÇİN HÜZÜNDÜR,ZÜLDÜR
13.05.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  ÖĞRETMEN, Lütfiye KADER
11.05.2019
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Bütün Yarışmacıların Kazandığı Bir Spor Dalı: DAĞCILIK
24.03.2019
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Aziz Nesin Nasıl Kurtuldu?
24.04.2019
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Madenlerdeki kader üstüne... Nevzat DAĞLI
14.05.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
CHP'den iktidara İdlib uyarısı: Cihatçı unsurların kaçabileceği tek yer Türkiye
 
08-08-2018


SPUTNİK

© AA / Burak Milli
Yurdagül Şimşek
172

CHP'li Öztürk Yılmaz, terörist ve cihatçı grupların İdlib'de olduğunu ifade ederek, Suriye yönetiminin Rusya'yla birlikte operasyon düzenlemesi halinde cihatçı unsurların kaçabileceği tek yerin Türkiye olduğunu söyledi. Yılmaz, Türkiye'nin Rusya ve Suriye yönetimiyle hareket ederek İdlib'deki terör unsurlarını temizlemesi gerektiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, TBMM'de yaptığı açıklamada ABD'nin İran'a yaptırımlarının yeniden başlamasını ve olası İdlib operasyonunu değerlendirdi.

ABD'nin İran'a yaptırım kararının tek taraflı olduğunu, uluslararası toplumun genel duruşuna aykırı bir durum teşkil ettiğini ifade eden CHP'li Yılmaz, "Dolayısıyla kabul edilemez olduğunu belirtmek istiyoruz. ABD'nin sürekli komşularımızı ve uluslararası toplumun diğer aktörlerini tek taraflı yaptırım kararlarıyla cezalandırmasının esasen uluslararası barış ve güvenliğe hizmet etmediğini de belirtmek istiyoruz" dedi.

'TRUMP YÖNETİMİ İSRAL'İN REHİNESİ HALİNE DÖNÜŞTÜ'

ABD'deki şu anki Trump yönetiminin siyaseten İsrail'in rehinesi haline dönüştüğünü savunan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Washington dünya politikalarını belirliyor ama Washington'u Tel Aviv belirliyor. Çünkü Ortadoğu'da ABD'nin atmış olduğu adımlar İsrail'in güvenliğini güçlendirmek ve ABD'nin çıkarlarını takip etmek amacı taşıyor. Ama öncelikli olarak İsrail'in gözüyle dünyaya bakış, Ortadoğu'ya, komşularımıza bakış buradaki istikrarsızlığın ana sebeplerinden birini teşkil ediyor."

'YAPTIRIMLAR ABD'NİN ELİNİ GÜÇLENDİRMİYOR'

Yılmaz, bundan önce Rusya, İran, Kuzey Kore ve diğer ülkelere uygulanan yaptırımların da bir sonuç vermediğini, ABD'nin elini de güçlendirmediğini söyledi. Yılmaz, "Ama bu yaptırımlar hem bu ülkelerdeki halkın ABD'ye olan nefretini iyice artırmış hem de küresel gerginliklere yol açmış ve tabi ülkemiz de bundan etkilenmiştir" dedi.


Hükümetin çok açıkça bu konularla ilgili ciddi tedbirler alması gerektiğini ifade eden Yılmaz, bu yaptırımları içeriğinin Türkiye ekonomisini de doğrudan etkileyeceğini kaydetti.

Yılmaz, özellikle İran'ın petrol ihracatını dolayısıyla Türkiye'nin de ithalatını, Türkiye'nin ticaretini etkileyeceğini, İran ile iş yapan firmaları etkileyeceğini vurguladı. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz tekrar Zarrab, Halkbankası, Hakan Atilla ve Zencani'lerin olmasını istemiyoruz. Onun için hükümetin ciddi manada bu işlerin tedbirini alması önem ve öncelik taşıyor. İran ile ilgili bu yaptırım kararının bir süre sonra Türkiye ekonomisini de ciddi manada etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Bu konuda tahminlerin yapıldığını biliyoruz. Ama şunu açıkça altının çizilmesi lazım. ABD ne Suriye'de ne Irak'ta ne Yemen'de ne Suudi Arabistan ile ilişkilerde ne de İran'la olan ilişkilerde artık yapıcı bir aktör olmaktan çıkmıştır. Adeta bölgedeki var olan bozuk düzeni de iyice darmadağın edip istikrasızlaştırmaya çalışıyor. Tekrar altını çizmek istiyorum. Washington'un politikaları İsrail tarafından belirleniyor ve Trump bugün Yahudi lobisinin kuklası haline dönüşmüştür. Bir süre sonra Trump'a da Yahudi Cesaret Ödülü'nün verilmesi bizim için sürpriz teşkil etmeyecektir. Maalesef İsril'in gözüyle Ortadoğu'ya bakma anlayışı ve bizim bölgemiz ve Türkiye için de olumsuzluklar ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığımızın ve ihracat bölümlerimizin ciddi bir çalışma yapması önem taşıyor."

'SINIRIMIZ GÜVENLİ DEĞİL, TERÖRİST UNSURLAR TÜRKİYE'YE KAÇARSA GÜVENLİĞİMİZ ALLAK BULLAK OLUR'

Yılmaz, İdlib konusunda da iktidara bir uyarıda bulunmak istediğini ifade ederek, artık Suriye'de ne kadar terörist, katil ve cihatçı unsur varsa İdlib'e doluşmuş durumda olduğunu söyledi. Suriye ordusunun Rusya ile birlikte Türkiye'nin ABD ile gerginlik yaşadığı bir dönemde İdlib'e yönelik bir operasyon düzenlemesi halinde buradaki cihatçı unsurların kaçabileceği tek yerin Türkiye olduğu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Sınırımız güvenli değil. Eğer bu terörist unsurlar Türkiye'ye kaçarsa güvenliğimiz iyice allak bullak olacaktır. Türkiye'nin İdlib ile ilgili ciddi manada bu terör gruplarından uzak durması gerekir. Nusracılar ve diğer El Kaide bağlantılı grupların bölgede aktif olduğunu sağır sultan bile biliyor. Siz gerçeğin üstünü örtemezsiniz. Oraya yapılacak bir müdahalede sizin karşı koymanız terörü himaye ediyor görüntüsü ortaya çıkaracaktır. Bu da yanlıştır. Bu yanlışa düşmemek gerekir. Türkiye'nin İdlib ile ilgili stratejisini yeniden gözden geçirmesi bu bölgedeki terör unsurlarıyla, Suriye yönetimi ve Rusya ile ortak mücadeleye girişmesi ve kendi çıkarlarını en azından koruyacak bir noktaya gelmesi gerekiyor."

'İDLİB'DE TÜRKİYE, SURİYE VE RUSYA İLE KOORDİNE OLUNMALI'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad
© REUTERS / SANA
CHP'li Yılmaz, Türkiye'nin İdlib konusunda ne yapması gerektiğine ilişkin soru üzerine de, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bu bölgeye karasal bir operasyon başlatması halinde bunu tek başına yapmayacağını, Rusya ile koordinasyon kuracağını söyledi.

Yılmaz, "Şu anda yapılması gereken Esad ile bunun koordinasyonunu yapmak. Bu terör unsurları Türkiye'ye de zarar verecektir, bunlar dünyanın başına bela olacaklardır, her ülkenin başına bela olduğu gibi. Bu koordinasyonu Rusya ve Suriye yönetimi ile birlikte yapılması lazım" dedi.

Yılmaz, Türkiye'nin Rusya ve Suriye yönetimi ile birlikte hareket ederek İdlib'teki terör unsurlarını birlikte temizlemesi gerektiğini vurgulayarak, "Yani bizim arazide iş yaptığımız unsurları eğer Rusya ve Suriye terör unsurları olarak görüyorsa burada bir sıkıntı vardır ki öyledir, bunun ciddiye alınması ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Yaz döneminde şu anda Dera'dan ve aşağıdaki ceplerden Suriye ordusu önemli ölçüde ülkenin güvenliğini kontrol noktasına gelmiştir. Hatta şunu söyleyelim o bölgede PKK'nın bile Suriye tarafından kullanılması söz konusu olabilecektir. Türkiye'nin acilen bu konuda bir adım atması lazım" diye konuştu.Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış