Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
16 Şubat 2019 Cumartesi TSİ 01:50:03
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Plastik Poşet Felaketi ve İngiltere’den Plastik Çöp İthali
11.02.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  MÜLK MAYMUNU KOMPRADORLAR...
15.02.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  KRİZ ÇIKMADI, DEDİĞİMİZ ÇIKTI
04.12.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Seçim pazarlıklar sürerken…
14.12.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  KÜRESEL HECKER TEHDİDİ ŞANTAJI
19.01.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  STEPNE!.. Hilmi ÇAKIR
08.02.2019
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  OFİS SAYISI KAÇ?
10.10.2018
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  SİYASET MANZARALARI, Nevzat DAĞLI
28.01.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Tarikatın doğasında devlete sızmak var
 
23-07-2018


AYDINLIK

23.7.2018 02:00

Adnan Oktar, Furkan Vakfı gibi gruplara yapılan operasyonlardan sonra tüm tarikatlarla mücadele gündeme geldi. Tarikat ve cemaatlerin doğası gereği devlete alternatif yapılanmalar olduğunu vurgulayan Şahin Filiz ‘Tarikatın yerlisi millisi olmaz’ dedi

  

Son dönemde tarikat ve cemaatlere yönelik üst üste yapılan operasyonlar, diğer tarikat mensuplarını da telaşlandırdı. Yerli ve milli olduklarını, devlete sadakatle bağlı bulunduklarını iddia eden kimi tarikatlar, operasyonların yalnızca yabancı istihbarat örgütleriyle bağlantılı, milli güvenliği tehdit eden cemaatlerle sınırlı kalması gerektiğini söylüyorlar. Hükümet içinde de tarikatların ıslah edilerek varlığını koruması fikrini savunanlar bulunurken, uzmanlar, mensupları için tarikat hukukunun daima devlet hukukundan önce geldiğini, dolayısıyla bu yapılanmaların milli devlete uyumlu hale getirilmesinin mümkün olmadığı görüşünde.

Devlet içindeki tarikat cemaat yapılarını, yapılması gereken mücadeleyi, bu yapıların ıslah edilip edilmeyeceğini eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç ve Prof. Dr. Şahin Filiz ile konuştuk.

‘ISLAH OLMAZLAR’

Tarikat ve cemaatlerin doğasında devlete alternatif olmak, topluma, kültüre karşı yapılanmalar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şahin Filiz, tarikat ve cemaat yapılarının ıslahının mümkün olmadığını söyledi. Bu yapıların İslam’ın doğasına da uygun olmadığını belirten Filiz, ne kadar iyi başlarsalar başlasınlar alternatif devletçik, ve alternatif din adacığı oluşturacaklarına dikkat çekti. Filiz şöyle devam etti:

“Tarikatın yerlisi millisi olmaz. FET֒yle ilgili de ilk zamanlar yerli ve milli deniliyordu. Cemaat ve tarikatlar kısa veya uzun vadede her an dış güçler tarafından kullanılabilecek yapıda birer örgütlenme biçimidirler. Dinin örgütlenmesi olmaz. Örgütlenme tamamen seküler ve ulusal bir yapıdır. Bunu dine uygularsanız bu ortaya çıkan örgütlenme biçimi tamamen ulus devlete tehdit haline gelir. FETÖ dışındakiler henüz darbe yapmaya teşebbüs etmedilerse yeterli güce ulaşmadıklarından dolayıdır. Yoksa temiz veya iyi olduklarından dolayı değil. Bunlarla mücadele sadece polisiye tedbirlerle değil aynı zamanda eğitim öğretim açısından da olmalı. Atatürk ilke ve devrimlerini referans alarak mücadele etmeli ki Doğu Perinçek de bunu söyledi.”

‘TERÖR ÖRGÜTÜ GİBİ MÜCADELE EDİLMELİ’

Tarikat ve cemaatlerin hukuken gayrımeşru olduğunu vurgulayan İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç, devletin bu yapıları muhatap alamayacağını söyledi. Bu yapıların faaliyetlerini dernek, vakıf adı altında devam ettirdiklerini belirten Kılıç, devletin bunları denetlemesini, kanuna aykırı faaliyetlerde bulunanları kanuni çizgiye çekmesi ya da kapatması gerektiğini söyledi. Devletin içinde FET֒den sonra örgütlenmeye çalışan tarikatların olduğunu belirten Kılıç, şöyle konuştu:

Reklamdan sonra devam ediyor

“Devletin ağzı sütten yandı, yoğurdu üfleyerek yiyecektir kanaatindeyim. Dini referanslı bir siyasi iktidar olsa da devletin bir tarikata, cemaate bırakılmayacağını anlayacak devlet kültürüne sahiplerdir diye düşünüyorum. Bir devlet memuru için en önemli şey devlete sadakattir. Devletin emirlerini/buyruklarını yerine getirmektir, devlete bağlılıktır. Asla devletin önüne geçemez hiçbir cemaat ve hiçbir tarikat. Ayrıca dini açıdan cemaat ve tarikat gibi yapılanmalar, Kuran’dan onay alan yapılanmalar değildir. Hazreti peygamberin sünnetine de uygun değildir. Hükümetin cemaat ve tarikatlara karşı operasyonunu olumlu görüyorum. Bunlarla tıpkı terör örgütleriyle mücadele edildiği gibi edilmesi lazım. Nasıl PKK ile FETÖ ile mücadele ediliyorsa bu cemaat ve tarikatlarla da aynı şekilde mücadele edilmesi gereklidir. Adnan Oktar gibi diğer yapılara da operasyon yapılmalı, çok sıkı bir denetim yapılmalı. Ben devleti destekliyorum.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da denetimden geçmesi gerektiğini vurgulayan Kılıç, İhsan Şenocak’ın ve Fetullah Gülen’in de Diyanet’te çalışıp cemaatler kurduklarına dikkat çekti.

BU YAPILARI KİM NEDEN DESTEKLİYOR?

İç ve dış destekler olmadan tarikat ve cemaatlerin bu kadar büyüyemeyeceğini, holdingleşecek duruma gelemeyeceklerini belirten eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan da şu soruları ortaya attı: “Bu cemaatleri kim neden kurduruyor, kim neden destekliyor? Bu cemaatler kimin lehine hareket ediyor? Bu soruların cevaplandırılması gerekiyor.”

LİYAKAT ÖNE ÇIKMALI

Şu anda FETÖ gibi devletin içinde örgütlenen bir yapı olmadığını savunan Hanefi Avcı, bu konuda verilecek tavizlerin devletin zararına olduğunu belirtti. Devletin tarikatları takip etmesi gerektiğini belirten Avcı, görevlendirmelerde liyakatın öne çıkartılması vurgusu yaptı. Avcı şunları söyledi:

“Devlet içinde makamlara atamalar, terfiler, tayinler, bir takım cemaat mensubu olmayı öncelemezse sorun yoktur. Devlet bunları takip etmeli ve kanuna aykırı bir durum gördüğünde müdahil olmalı, onları devlet içine karıştırmamalı. Devletin yasalarına bağlı kaldıkları müddetçe bir sıkıntı yok. Devletin görevlerini kendileri üstlenmeye kalkmadıkça devletin müdahale etmesinin de çok fazla anlamı yok.”Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış