Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
18 Ağustos 2018 Cumartesi TSİ 00:21:19
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  ABD’nin Ekonomik Saldırısında Katar Nerede?
16.08.2018
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  AÇIK MEKTUP...25...
09.08.2018
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  OYUN İÇİNDE OYUN
01.05.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  Kadınlar, Yaşlanmaktan Korkmayın, Çünkü Hayat Daha Tatlı Hale Geliyor!
11.07.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Bir geziden akılda kalanlar…
08.08.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  ŞEHİDİ OLMAYAN SAVAŞ
14.08.2018
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  BAYRAM SOFRASI ÖZLEMİ!.. Hilmi ÇAKIR
12.06.2018
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Uygun Sayıları Bulabilir Misiniz?
08.09.2017
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Trump’a Mektup 2, Nevzat DAĞLI
15.08.2018
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
İYİ Parti: Hedeflerine ne kadar ulaştı? Bundan sonra siyaseti nasıl etkileyebilir?
 
28-06-2018


BBC TÜRKÇE


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener yüzde 7.29 oranında oy alırken, partisi ise milletvekili genel seçimlerinde yüzde 9.96'lık oy oranına ulaştı.

Kurulduktan sekiz ay sonra seçimlere giren İYİ Parti, bu sonuçlarla hedeflerinin gerisinde kaldı.

BBC Türkçe'ye konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan ise "baskılar, engellemeler, partinin yeni olması ve devletten yardım almadığı düşünüldüğünde, ortadaki sonucun ciddi bir başarı olduğunu" savunuyor.

Sonuçlarla ilgili hangi yorum yapılırsa yapılsın şurası açık ki, İYİ Parti, Türk siyasetinde uzun yıllardır merkez sağda AKP dışında bir güç oluşturmayı başarmış görünüyor.

İYİ Parti hangi partinin seçmenlerinden oy aldı?

İYİ Parti'ye oyların nereden geldiğini net olarak tespit etmek ancak yeni saha araştırmalarıyla mümkün olsa da, geçmiş seçimlerle karşılaştırmalı veriler, oyların hem MHP, hem AKP hem de CHP'den geldiğini gösteriyor.

Telif hakkı Getty Images

Farklı kentler bu açıdan farklı örnekler sunuyor:

 • Trabzon'da AKP'nin milletvekili sayısı beşten dörde düşerken İYİ Parti kentte bir milletvekili çıkardı.
 • Bursa'da, tüm partiler 1 Kasım'daki milletvekili sayısını korurken bu seçimde eklenen iki milletvekilliğinin ikisi de İYİ Parti'ye gitti,
 • Yine İzmir'de de eklenen iki milletvekilliğini İYİ Parti kazandı.
 • Denizli'de CHP, milletvekili sayısını ikiden üçe çıkardı, MHP elindeki bir milletvekilini kaybetti, İYİ Parti ise bir milletvekili kazandı.
 • Milletvekili sayısı artan Konya'da AKP'nin milletvekili sayısı 12'den 10'a düştü, MHP'ninki birden ikiye yükseldi, yine CHP'ninki birden ikiye çıktı, İYİ Parti de bir milletvekili çıkardı.
 • Gaziantep'teki iki yeni milletvekilliği MHP ve İYİ Parti arasında paylaşıldı.
 • Samsun'da 1 Kasım'da altı milletvekili çıkaran AKP'nin vekil sayısı bir düştü, İYİ Parti bir milletvekili çıkardı.
 • Erzurum'da da AKP'nin milletvekili sayısı bire düşerken İYİ Parti bir vekil çıkardı.
 • Milletvekili sayısı bir artan Adana'da AKP'nin vekili sayısı altıdan beşe düştü, CHP'ninki dörtte sabit kaldı, MHP'ninki üçten ikiye düştü, HDP'ninki birden ikiye çıktı. İYİ Parti ise iki milletvekilli çıkardı.
 • Milletvekili sayısı iki artan Antalya'da, AKP'nin vekil sayısı yediden beşe, MHP'ninki ikiden bire düştü, CHP beş sayısını korudu, HDP bir, İYİ Parti üç milletvekili çıkardı.
 • Isparta 1 Kasım'da meclise iki AKP'li, bir CHP'li, bir MHP'li vekil gönderirken bu seçimde AKP üç, İYİ Parti bir milletvekili kazandı.
 • Toplam milletvekili sayısının iki arttığı Mersin'de de AKP'nin ve MHP vekil sayıları sabit kaldı (dört ve iki), CHP'nin dörtten üçe düştü, HDP'nin birden ikiye çıktı ve İYİ Parti de iki milletvekili çıkardı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan, kendilerine en fazla AKP'den oy geldiğini, CHP'den yüzde 1'i bile geçmeyen bir oy kaydığını öne sürüyor:

"1 Kasım'la karşılaştırdığımda Cumhuriyet Halk Partisi'nden çok az, yüzde 1'i geçmeyen bir oranda oy almışız. Üç, dört puan MHP'den, beş puan civarında da AK Parti'den almışız. Bizim MHP'den aldığımız oyu da MHP AK Parti'den tahsil etmiş. En fazla AK Parti'den oy aldık."

Akşener ve İnce'nin oyları arasında neden fark var?

Aslında kamuoyu anketleri, Akşener'in ilk cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladığı günlerde kendisine çok daha büyük bir destek olduğunu gösteriyordu.

Ancak CHP'nin Muharrem İnce'yi aday olarak belirlemesi ve İnce'nin performansıyla Akşener rüzgarı kısa sürede dindiği yorumları yapılıyor.

Varyans Araştırma Genel Müdürü Recep Sazkaya bu durumu şu sözlerle yorumluyor:

"Meral Hanım'ın cumhurbaşkanı adaylığında ısrarcı olmasının akabinde bir yükseliş ivmesi yakaladığını tespit ettik. Ama CHP'nin adayı olarak Muharrem Bey'in ortaya çıkması ve belirgin bir başarı ortaya koymasıyla, onun cumhurbaşkanlığı adaylığında Tayyip Bey'e daha yakın olduğunu düşünen seçmen İnce'ye yöneldi o yüzden arada makas oluştu."

Ancak İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan, İYİ Parti'ye oy verenlerin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İnce'ye oy verdiği yönündeki yaygın kanıya katılmıyor:

"Adalet ve Kalkınma Partisi'nden bize oy verenlerin bir kısmı tekrar Tayyip Bey'e oy verdi. Yani partisine kırgın, kızıyor, vermiyor gidiyor ama Tayyip Bey'le devam etmek istiyor. Parti olarak MHP'ye ve bize veriyor ama cumhurbaşkanlığında Tayyip Bey'e veriyor."

Milletvekili seçimlerinde hedeflere neden ulaşılamadı?

Partinin milletvekili seçimlerinde hedeflerine ulaşamamasıyla ilgiliyse farklı yorumlar yapılıyor.

Yeniçağ gazetesi yazarı Arslan Bulut, partinin Türkiye için bir strateji belirlemede eksik kaldığı görüşünde:

"İYİ Parti, milletvekili aday listelerinin açıklanmasından sonra maalesef iyi, etkili bir söylem kullanamadı. Ufak tefek tartışmalarla meşhur oldu. Türkiye için nasıl bir strateji düşündüğünü ortaya koyamadı.

"Partinin Türkiye ve dünyaya bakışı belirlenip ona göre bir politika takip edilseydi daha güven veren bir parti ve lider profili çizebilirlerdi. Ama bence çizemediler. O yüzden beklendiği kadar oy alamadı."

Telif hakkı Getty Images

Doç. Dr. Kürşat Zorlu, İYİ Parti'nin seçim listelerinin, MHP'den beklenen kayışı engellediğini savunuyor:

"MHP'den oy kayışı özellikle İyi Partinin aday listelerinin açıklanmasıyla birlikte neredeyse durma noktasına geldi. Ve gerek aday sıralamaları, gerekse ideolojik beklentinin uygu ölçülerde karşılanamayışı MHP tabanındaki toparlanmayı hızlandırdı. Bir de MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin son TV konuşmalarının bir kısım ülkücü seçmende geri dönüş eğilimi yarattığı kanaatindeyim."

Anadolu'daki İYİ Partililerin Facebook paylaşımlarına bakıldığında, en fazla konuşulan konulardan birinin listeler olduğu görülüyor. Bazı İYİ Parti destekçilerine göre "doğru adaylar oyları artırırken, yanlış adaylar oyları düşürdü".

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan ise seçimlerde baskı ve engellemelerle karşılaşmalarına, yeni bir pati olmalarına ve Hazine'den yardım almamalarına dikkat çekiyor:

"Bir parti düşünün ki kurucuları tehdide varan engellemelerle karşılaşıyor, daha sonra kuruluşunun tescilinde bile Yargıtay'da engel çıkartılıyor. Herhangi bir Hazine yardımı almıyorsunuz. Bir anda size seçime sokmamak için baskın seçim yapılıyor. Genel başkanınızı her gün tehdit ediyorlar; ilçe, il örgütleri kuruyorsunuz, kurucu yaptığınız arkadaşlarınız ertesi gün istifa etmesi tehdit ediliyor, işçiyse işten çıkarılıyor.

"Seçime girerken adaylık teklif ettikleriniz aynı tehdit ve engelle karşılaşıyor. 'Seçime giremez bunlar' diye bir taraftan engeller koyuluyor. Seçime giriyorsunuz, ofisleriniz basılıyor, partilileriniz bıçaklanıyor, ilçe başkanınız öldürülüyor.

"Bu arada bütün bunlarla beraber Türkiye'de yüzde 10 barajını aşmışsınız. Türk siyasi hayatında bu kadar engele rağmen, baskıya rağmen bu şekilde başarılı olmuş ikinci bir örnek yok. Parasız olduğunu da ekleyin. Bu parti sekiz aylık prematüre bebek gibi."

'Selçuklu coğrafyası' hedefi neden tutmadı?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kampanya döneminde yaptığı bir açıklamada "İç Anadolu'da Selçuklu coğrafyası dediğimiz alanda şaşırtıcı sonuçlarımız var. Selçuklu coğrafyasında her şehirden milletvekili çıkacak" demişti.

Gözlemciler de, İYİ Parti'nin İç Anadolu'da sıçrama yapmasının AKP ve MHP'nin oylarını çok ciddi oranda düşüreceği tespitini yapmıştı.

Ancak parti, en yüksek oy oranlarına İç Anadolu'da değil ağırlıklı olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinde ulaştı.

İYİ Parti'ye en yüksek oy, yüzde 19,93 ile Burdur'dan çıktı. Burdur'u yüzde 18,39 ile Isparta izledi ki burada İYİ Parti sandıktan ikinci parti çıktı. Bunları yüzde 16,90 ile Antalya, yüzde 16,76 ile Çanakkale, yüzde 16,48 ile Muğla ve yüzde 16,46 ile Denizli takip etti.

Parti, İç Anadolu kentlerinde ortalama yüzde 10 civarında oy aldı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan, bu konuda CHP'yi eleştiriyor:

"İç Anadolu coğrafyasında, gelen oylarda önemli bir geri dönüş oldu. Orada milliyetçi, muhafazakar bir damar var. Basının 'CHP geliyor' feveranı, olmayan yükseklikteki ilanları, oradaki milliyetçi muhafazakar tabanı tekrar geriye çevirdi. Orada bir CHP alerjisi var. İYİ Parti'ye gelmesi muhtemel oyların çok büyük bir kısmı 'Aman CHP geliyor' korkusuyla geri döndü.

"CHP'nin 'Geldik, geliyoruz' gibi aşırı, abartılı ifadeleri oradaki seçmenleri geriye çevirdi. 'İlk turda seçiliyoruz' demeye başladılar. Abartılı yapınca o muhafazakar seçmendeki CHP alerjisi tekrar hortladı. 'Yine bu CHP'lilere kalacağız' deyip geri döndüler."

Merkez sağda yeni bir güç olarak siyaseti şekillendirebilir

İYİ Parti'nin en büyük başarısının merkez sağda uzun yıllar sonra yeni bir güç odağı oluşturmayı başarması olarak değerlendiriliyor.

Meral Akşener de seçimlerle ilgili basın toplantısında "Türk siyasetinin uzun zamandır hissettiği merkez parti eksikliğini, hem de girdiği ilk seçimde giderdiğini" söyledi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan, bundan sonra nasıl bir muhalefet çizgisi izleyeceklerini şöyle anlatıyor:

"Biz asla yıkıcı bir muhalefet yapmayacağız. Muhalefet olsun diye sadece bağıran, çağıran, yıkan, döken bir muhalefet değil, yapıcı, ülkenin hayrına bir muhalefet yapacağız. Her eleştirdiğimizi, karşısına bir teklif koyarak eleştireceğiz. Böylece merkez siyaseti, bütün oylarına talip olduğumuz insanlarımıza anlatacağız ki meclis grubuna bu konuda büyük görevler düşüyor."

Türkkan millet ittifakındaki partilerin işbirliğinin mecliste sürüp sürmeyeceğine ilişkin ise "Biz seçim ittifakı yaptık koalisyon kurmadık, koalisyon şartları oluşturmadık" diyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi, 2002'den bu yana merkez sağdaki güçlenme girişimlerini, bu girişimlerde bulunanların bir bölümünü kendi içine katarak etkisizleştirmeyi başarmıştı. Ancak İYİ Parti bu aşamada bunun dışına çıkmış görünüyor.

TBMM'de grubu, 43 milletvekili bulunan, Türkiye'nin her kentinde örgütlenmesini tamamlamış İYİ Parti'nin önümüzdeki dönemde Türk siyasetinde etkin bir güç olması olasılığı yüksek gibi duruyor.Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış
 
Son Haber
Tekirdağ'daki tren kazasında hayatını ka...
Nepal sel ve heyelana teslim: 17 ölü...
İsrail-Gazze sınırındaki 'Büyük Geri Dön...
Avrupa Birliği’nden mülteciler konusunda...
İtalya mülteci gemisinin limanına yanaşm...
 
Gündem
Selvi: Brunson’ı havada görmemizin önünd...
ABD’den Türkiye’ye açık tehdit: Papaz Br...
ABD’li general Münbiç’te PKK’lıyla böyle...
Dün Srebrenitsa Soykırımı’nın 23. yıl dö...
Suriye’den vatandaşlarına ‘geri dön’ çağ...
 
Sağlık
Monsanto (Bayer) glifosat-kanser davasın...
Sinop Belediye Başkanı’ndan nükleer sant...
Dünyanın en sağlıklı 89 kenti arasında İ...
İngiltere’de tek kullanımlık plastik poş...
Deneylerde kullanılan hayvanların yaşadı...
 
Teknoloji
Rus uzman: ABD, Türkiye'nin aldığı F-35'...
Kuzey Denizi'ndeki istiridye ve diğer ca...
Gazeteler satmıyor, televizyonlardan hab...
ABD medyası Rus, Çin ve Amerikan hiperso...
Bitkilerin birbiriyle ‘konuştuğu’ bilims...
 
Asayiş
'ABD, Suriye'de sonsuza dek kalamaz; DSG...
Bianet’in erkek şiddeti araştırması: Erk...
CHP'den iktidara İdlib uyarısı: Cihatçı ...
Atina yakınlarındaki orman yangınlarında...
Yatağan Termik Santrali’nde göçük altınd...
 
Siyaset
AA: Akşener, 'Başarısızlıkları üstüme al...
Saadet Partili Karaduman: Ülkedeki adale...
Donald Trump Rusya’nın ABD seçimlerine m...
Bomba iddia! 'Türkiye ile aramızı bozmak...
İYİ Parti: Hedeflerine ne kadar ulaştı? ...
 
Eğitim
Kadıköy'de gözaltına alınan lise öğrenci...
Fransa Meclisi’nden 15 yaş altı öğrencil...
Eylem yaptıkları için gözaltına alınan l...
'Çevremizde Neler Oluyor?' konulu kompoz...
Avrupa İstatistik Kurumu: Türkiye’de kit...
 
Kültür / Sanat
MAKAL...
Müzeyyen Senar 100 yaşında...
Homeros’un Odysseia destanını yazdığı ta...
7 kültürel mirasımız daha UNESCO Dünya M...
ABD'li ünlü tarihçi hayatını kaybetti...
 
Spor
Genç tenisçi Yankı Erel Wimbledon’da şam...
Pussy Riot, Fransa-Hırvatistan maçındaki...
Dünya Kupası 2018: İngiltere'yi eleyen H...
Wimbledon Tenis Turnuvası'nda son 50 yıl...
Uruguay, Portekiz'i eledi: Messi'nin ard...
 
Yerel
Küresel iklim değişikliği: Rize’yi 2. ke...
İklim değişikliği Ordu’da 500 bin kişiyi...
Rize Valisi’nden çarpık yapılaşma itiraf...
İklim değişikliği Afyonkarahisar ve Ordu...
İzmir ve Aydın için planlanan Kirazlı RE...
 
Dünya
Sıcaklık: Bir sonraki eşitsizlik konusu...
Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri açık...
İdlib kördüğümü: Türkiye'nin önündeki zo...
İklim değişikliği Fransa’da aşırı yağışl...
Küresel iklim değişikliği Ren Nehri’nde ...
 
Çocuk
Sudan’da 24 çocuk okula giderken boğuldu...
Yemen'de Suudi hava saldırısında çocukla...
Türkiye çocuklarını koruyamıyor mu?...
Vahşetin izleri silinmedi: '7 yaşında sa...
Malezya'da 11 yaşındaki çocuğun evlendir...
 
Sosyal
Tarikatın doğasında devlete sızmak var...
Hindistan'da WhatsApp'tan yayılan çocuk ...
Facebook-Teyit.org işbirliği ile asılsız...
Beyazay İZMİR: GÖREN GÖZ CİHAZI DAĞITILM...
Beyazay İZMİR: Kamuoyu Desteği...
 
Ekonomi
Takvim Gazetesi: Katar Türkiye'ye yapıla...
Katar, ABD'nin ekonomik yaptırımlarına k...
Trump 'F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye...
Bu hafta altın ve dolar kazandırdı...
Döviz piyasaları verkurtul devrinin bitt...