Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
16 Ağustos 2018 Perşembe TSİ 19:00:24
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
  Sudan’da 24 çocuk okula giderken boğuldu
 
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  ABD’nin Ekonomik Saldırısında Katar Nerede?
16.08.2018
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  AÇIK MEKTUP...25...
09.08.2018
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  OYUN İÇİNDE OYUN
01.05.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  Kadınlar, Yaşlanmaktan Korkmayın, Çünkü Hayat Daha Tatlı Hale Geliyor!
11.07.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Bir geziden akılda kalanlar…
08.08.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  ŞEHİDİ OLMAYAN SAVAŞ
14.08.2018
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  BAYRAM SOFRASI ÖZLEMİ!.. Hilmi ÇAKIR
12.06.2018
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Uygun Sayıları Bulabilir Misiniz?
08.09.2017
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Trump’a Mektup 2, Nevzat DAĞLI
15.08.2018
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Kanal İstanbul güzergâhındaki Küçükçekmece Lagünü’nde balıklar boğularak öldü
 
26-05-2018


YEŞİL GAZETE

2011 Nisan ayından bugüne dek ülke gündemini Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında gösterilerek “Çılgın Proje” adıyla meşgul eden Kanal İstanbul’un önemli güzergâhlarından Küçükçekmece Lagünü toplu balık ölümleriyle bir kez daha gündemde…

Eskiden balık tutulan gölde fabrika atıkları yüzünden doğal yaşam can çekişiyor.

İstanbul’un yüzölçümü en büyük ikinci ilçesi olan Küçükçekmece’de yaşanan olay Bakırköy Kent Savunması‘ndan İlknur Türkoğlu tarafından görüntülendi.

Kaynak: Bakırköy Kent Savunması

“İnsan ölüsü geçse kimse dönüp bakmayacak”

Hafta başında Küçükçekmece Lagünü’nde balık ölülerinin suyun yüzeyini kapladığına tanık olan Türkoğlu, balık ölülerinin belediyenin temizlik işçileri tarafından yok edildiğini anlattı.

“Hafta başında gölden geçerken binlerce balık ölüsü vardı. Dün geçtiğimde (23 Mayıs) suyun üzerinde göremedim ama tüm balık ölüleri suyun tabanına çökmüştü. Olayı olabildiğince duyurmaya çalıştım. İstanbul gazetesinden Sibel Gülersöyler arkadaşımıza da yolladım. Geçen sene de böyle bir olay yaşandığını söyledi. O zaman belediye “biz buraya arıtma tesisi yapacağız” diye söz vermiş. Ama yapılan bir şey olmadı. Bir değişiklik yok. Hatta bugün (24 Mayıs) suyun çok kirli aktığını gördüm. İnsanlar artık her şeyi o kadar kanıksamışlar ki oradan insan ölüsü geçse kimse dönüp bakmayacak. Orada çok sayıda ters dönmüş kıyıya vurmuş yavru balık vardı, ikinci gün de büyük balıklar vardı. İki temizlik işçisi kimse görmesin diye ikinci gün balıkları yok etmeye çalışıyorlardı.”

Küçükçekmece dünyanın sayılı lagün göllerinden birisi niteliğinde. Diğer lagünlerde olduğu gibi deniz bağlantılı yarı tuzlu suya sahip. Nakkaşdere, Sazlıdere, Eşkinoz Deresi ve yeraltı akışları ile tatlı suyla besleniyor. Küçükçekmece Lagünü ve lagünü besleyen dereler deniz canlılarının üreme alanlarından olarak da biliniyor. Ancak insan kaynaklı kirlilik canlıların yaşamını tehdit ediyor.

“Bu kirlilik insan kaynaklı”

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’ndan Sedat Durel, balık ölümlerinin bölgede sıklıkla görüldüğünü, bu ölümlerin önüne geçebilmek ve ekosistemi koruyabilmek için yapılması gerekenleri anlattı.

“Küçükçekmece’de bu dönemler balık ölümleri sıklıkla görülen bir şey. Bu doğal olmadığı, ‘bir şey olmaz’ anlamına gelmiyor. Buraya bir şekilde hala kirlilik akıyor. Biz buna kirlilik diyoruz ama bilimsel literatürde şu şekilde açıklayabiliriz. Buraya kirleticiler girdiğinde suyun içerisindeki besin maddeleri artıyor. Bakterilerin ya da çeşitli tek hücreli canlıların tüketebileceği şeyler artıyor. Çok uzun zamandır söylenilen bir şey. Bu kirlilik insan kaynaklı. Belediyenin düzenli takip etmemesiyle de ilişkili olan bir durum. Buradaki kirleticiler arttıkça, gölün içerisindeki besin maddeleri arttıkça buradaki tek hücreli canlıların üremesinde bir patlama oluyor. Sıcaklık değişmesinden kaynaklı olarak bu mevsimde daha fazla üreyebiliyorlar.

“Gölün içinde hiç hava kalmadığı için balıklar boğularak ölüyor”

Ani bir ısınmayla karşı karşıya kaldık. Sanırım 8-10 derece kadar bir değişikliği bir hafta içerisinde aniden yaşadık. Kirlilik yüklemesi devam ederken hava sıcaklığının artması ile beraber alg patlaması yaşanıyor. Bunlar ne yapıyor? Gölün içerisindeki oksijeni tüketiyorlar. Hatta üzerini jel gibi bir tabakayla kaplıyorlar. Ve gölün içinde hiç hava kalmadığı için balıklar boğularak ölüyor. Tek hücreli canlıların sayısının çoğalması serbest oksijenin bulunmadığı bir ortam yaratıyor.  Balıklar da solunumuna devam edemedikleri için aslında doğal olarak ölüyor. Mayıs-Haziran’a doğru, ya da baharda sıcaklıkların dramatik artışlarının olduğu dönemlerde maalesef her sene şahit olduğumuz bir şey.”

Kati çözüm: Sıkı bir denetim ve kirliliğin engellenmesi

Toplu balık ölümlerinin önüne geçebilmek için denetimin şart olduğuna işaret eden Sedat Durel, yetkililerin sudaki kirliliğin arıtma tesisleriyle engelleneceği söylemlerinin doğru olmadığını söyledi.

“Aslında çok basit, bölgenin korunması gerekiyor. Öncelikle kaçak kirliliğin engellemesi ve denetimin artması gerekiyor. İkincisi de buraya verilecek tüm suyun tamamının arıtılması gerekiyor. Ama ön arıtma değil. İleri biyolojik arıtma ile arıtıldıktan sonra buraya deşarj edilmesi gerekiyor. Bunun kati çözümü sıkı bir denetim ve kirliliğin azaltılması olur. Zaten bölge kendisini çok hızlı yenileyebiliyor. Her sene biz bunu yaşıyoruz ve bunun ardından yeniden canlanıp bir şekilde direnerek bize rağmen kendisini yeniden yeşertiyor. Kirliliği kontrol altına alırsak burada çok hızlı şekilde biyolojik çeşitliliğin de arttığını görebiliriz. Orası hassas bir bölge. Tatlı su girişi çok sınırlı olduğu için kendisini yenilemesi biraz zaman alıyor.

Kanal İstanbul ile Küçükçekmece Lagünü’ndeki biyolojik çeşitlilik yok olacak

Burası Kanal İstanbul güzergahında bir bölge. Bir göl değil lagün aslında. Dünyada birkaç tane var. Oldukça korunması ve itinayla değerlendirilmesi gereken yerler. Biz şu an korumuyoruz. Üzerine bir de Kanal İstanbul projesi gerçekleşirse orayı tamamen kaybetmiş olacağız. Muhtemelen bu balık ölümlerini de böylece çözmeyi planlıyor olabilirler. Orada biyolojik çeşitliliği yok ettikten sonra böyle bir tartışma kalmayacak diye planlıyor olabilirler. Bu da işin bir diğer korkutucu bir boyutu.

Eskiden Küçükçekmece Gölü’nde balık tutuluyordu Kaynak: Atlas 

“İnsanları kandırıyorlar. Büyük katı maddeleri süzen arıtma tesisi bu kirleticiler için çözüm olmaz”

Orada bir arıtma tesisi var ama kapasitesi yetmiyor. İleri biyolojik arıtma tesisi kritik bir şey. Mesela bir yandan insanları kandırıyorlar. Mesela ‘Kadıköy’e biz arıtma tesisi kuruyoruz’ diyorlar. Bu arıtma tesisini şöyle düşünün. Bunu ızgaraya benzeyen un eleği gibi düşünün. Sadece suyu süzüyor, suyun içerisindeki katı atıkları alan bir şey. Geri kalanı salıyor, gönderiyor. Aslında burada kirletici dediklerimiz, suyun içerisinde çözülmüş olan bir sürü organik madde, her türlü canlının tüketebileceği, besin maddesi olarak kullanabileceği şeyler. Ve bunlar ancak biyolojik ya da kimyasal arıtmayla çözülebilir. Belediye söz verip, ben buraya bir arıtma tesisi yapacağım dediğinde kocaman bir tabela koyar, bir sürü arıtma tesisi yapar ama suyun içindeki büyük katı maddeleri süzmüş olur. Bu da kirleticiler için bir çözüm olmaz. Ayrıca bu süzme işlemini bile gerçekleştirmiyorlar.”

Sorun maliyet mi?

Durel, ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinin yapılmama sebepleri arasında maliyetlerin yüksek olması gösterilebilir mi sorusuna ise “sistemi” işaret ederek cevap veriyor.

“Aslında halk sağlığı ve çevreyle ilgili olduğu için bunun maliyetinin söz konusu bile olmaması gerekir. Bu ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinde burada çıkan atıklardan doğalgaz üretiyorlar. Bunlarla maliyeti ciddi şekilde düşürmek son derece mümkün. Ama mevcut belediyeler ve Türkiye’nin yönetim biçimi aslında bizi eldeki imkanlarla insanlığın faydasına değil, eldeki parayı müteahhitleri daha memnun edecek şekilde değerlendirmek üzere kurulu. Bundan dolayı böyle bir şeye dikkat edilmiyor, istenmiyor.

“İSKİ’nin bu işin altyapısı için harcadığı parayla çok daha iyisini yapabiliriz”

İSKİ’nin bu işin altyapısı için harcadığı parayla çok daha iyisini elbette yapabiliriz. Ama maalesef böyle bir program gündeme bile alınmıyor. Daha çok gün kurtarılıyor. Oy potansiyeline bakıldığı için oraya bir ön arıtma tesisi yapılırsa “bir sürü oy gelecek, bir miktar koku problemi azalacak, görüntüyü kurtaracağız, 5 sene oradan oy gelecek” diye bakıyorlar herhalde. “Nasılsa deniz kurtarıyor bizi” gibi bir bakış açısı da var. “Deniz kirliliği kaldırıyor”. Bunu çok yerde duyabilirsiniz. “Akan su kir tutmaz” diye bir şey tutturmuşlar. Denizde akıntı olduğu için biz oraya salarsak hiçbir şey olmaz. Esas arıtmayı Avrupa’dakiler yapsın gibi düşünceler var. Bu bilimsel bir argüman da değil. Bunu yapmak kirliliği ciddi şekilde artırıyor. Bugün Marmara’nın halini görüyoruz. Atıksuyu denize deşarj etme şansları olduğu için daha uzun vadede sonuçlarını görebiliyoruz. Bu gördüğümüz de o sonuçlardan bir tanesi. Çözüm asla maliyetli değil. Kanal İstanbul’a ayrılacak para yerine tüm Türkiye’de belki yüzlerce yıl başka hiçbir kaynağa ihtiyaç duymadan suları tamamen arıtabilirsiniz.”

 

Haber: Merve Damcı

(Yeşil Gazete)Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış
 
Son Haber
Tekirdağ'daki tren kazasında hayatını ka...
Nepal sel ve heyelana teslim: 17 ölü...
İsrail-Gazze sınırındaki 'Büyük Geri Dön...
Avrupa Birliği’nden mülteciler konusunda...
İtalya mülteci gemisinin limanına yanaşm...
 
Gündem
Selvi: Brunson’ı havada görmemizin önünd...
ABD’den Türkiye’ye açık tehdit: Papaz Br...
ABD’li general Münbiç’te PKK’lıyla böyle...
Dün Srebrenitsa Soykırımı’nın 23. yıl dö...
Suriye’den vatandaşlarına ‘geri dön’ çağ...
 
Sağlık
Monsanto (Bayer) glifosat-kanser davasın...
Sinop Belediye Başkanı’ndan nükleer sant...
Dünyanın en sağlıklı 89 kenti arasında İ...
İngiltere’de tek kullanımlık plastik poş...
Deneylerde kullanılan hayvanların yaşadı...
 
Teknoloji
Rus uzman: ABD, Türkiye'nin aldığı F-35'...
Kuzey Denizi'ndeki istiridye ve diğer ca...
Gazeteler satmıyor, televizyonlardan hab...
ABD medyası Rus, Çin ve Amerikan hiperso...
Bitkilerin birbiriyle ‘konuştuğu’ bilims...
 
Asayiş
'ABD, Suriye'de sonsuza dek kalamaz; DSG...
Bianet’in erkek şiddeti araştırması: Erk...
CHP'den iktidara İdlib uyarısı: Cihatçı ...
Atina yakınlarındaki orman yangınlarında...
Yatağan Termik Santrali’nde göçük altınd...
 
Siyaset
AA: Akşener, 'Başarısızlıkları üstüme al...
Saadet Partili Karaduman: Ülkedeki adale...
Donald Trump Rusya’nın ABD seçimlerine m...
Bomba iddia! 'Türkiye ile aramızı bozmak...
İYİ Parti: Hedeflerine ne kadar ulaştı? ...
 
Eğitim
Kadıköy'de gözaltına alınan lise öğrenci...
Fransa Meclisi’nden 15 yaş altı öğrencil...
Eylem yaptıkları için gözaltına alınan l...
'Çevremizde Neler Oluyor?' konulu kompoz...
Avrupa İstatistik Kurumu: Türkiye’de kit...
 
Kültür / Sanat
MAKAL...
Müzeyyen Senar 100 yaşında...
Homeros’un Odysseia destanını yazdığı ta...
7 kültürel mirasımız daha UNESCO Dünya M...
ABD'li ünlü tarihçi hayatını kaybetti...
 
Spor
Genç tenisçi Yankı Erel Wimbledon’da şam...
Pussy Riot, Fransa-Hırvatistan maçındaki...
Dünya Kupası 2018: İngiltere'yi eleyen H...
Wimbledon Tenis Turnuvası'nda son 50 yıl...
Uruguay, Portekiz'i eledi: Messi'nin ard...
 
Yerel
Küresel iklim değişikliği: Rize’yi 2. ke...
İklim değişikliği Ordu’da 500 bin kişiyi...
Rize Valisi’nden çarpık yapılaşma itiraf...
İklim değişikliği Afyonkarahisar ve Ordu...
İzmir ve Aydın için planlanan Kirazlı RE...
 
Dünya
Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri açık...
İdlib kördüğümü: Türkiye'nin önündeki zo...
İklim değişikliği Fransa’da aşırı yağışl...
Küresel iklim değişikliği Ren Nehri’nde ...
Küresel iklim değişikliğinin yol açtığı ...
 
Çocuk
Sudan’da 24 çocuk okula giderken boğuldu...
Yemen'de Suudi hava saldırısında çocukla...
Türkiye çocuklarını koruyamıyor mu?...
Vahşetin izleri silinmedi: '7 yaşında sa...
Malezya'da 11 yaşındaki çocuğun evlendir...
 
Sosyal
Tarikatın doğasında devlete sızmak var...
Hindistan'da WhatsApp'tan yayılan çocuk ...
Facebook-Teyit.org işbirliği ile asılsız...
Beyazay İZMİR: GÖREN GÖZ CİHAZI DAĞITILM...
Beyazay İZMİR: Kamuoyu Desteği...
 
Ekonomi
Takvim Gazetesi: Katar Türkiye'ye yapıla...
Katar, ABD'nin ekonomik yaptırımlarına k...
Trump 'F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye...
Bu hafta altın ve dolar kazandırdı...
Döviz piyasaları verkurtul devrinin bitt...