Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
22 Ocak 2019 Salı TSİ 20:18:50
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  ‘Kimliğinden Kurtulma Arzusu ve Kimliğini Herkese Gösterme Arzusu’
05.01.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  VARİSLER...18...
20.01.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  KRİZ ÇIKMADI, DEDİĞİMİZ ÇIKTI
04.12.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Seçim pazarlıklar sürerken…
14.12.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  KÜRESEL HECKER TEHDİDİ ŞANTAJI
19.01.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  İNADINA SEVGİ! Hilmi ÇAKIR
24.11.2018
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  OFİS SAYISI KAÇ?
10.10.2018
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Ne yapmalı? Nevzat DAĞLI
19.01.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
İzmirli bisikletli anneden kızı Masal’a pedallı okul servisi
 
03-05-2018


YEŞİL GAZETE

İzmir’de yaşayan bir anne çalıştığı işyerine gittiği bisikletini aynı zamanda çocuğunun servis aracı haline getirdi.


E. Çağla Geniş’in İlkses Gazetesinde yer alan haberine göre yaklaşık 10 yıldır her yere bisikletle gidip gelen 38 yaşındaki anne Senem Türkaydın Elmalı, kızı Masal’ı bisikletle okuluna götürüyor, okul çıkışında da yine bisikletle alıp birlikte eve dönüyor. Bisiklete yerleştirilen ön koltukta oturan 3 yaşındaki minik Masal ise, yol boyunca seslendirdiği şarkılarla yolculuğa eşlik ediyor. Kızını bisikletle okula götürmesini güvensiz bulanlar olduğunu söyleyen Elmalı, “Okul servislerinde 3 yaşındaki çocuğum için çocuk koltuğu, emniyet kemeri gibi güvenlik önlemlerin olmadığını düşünürsek ki, çocukları serviste unutan servis şoförlerinden bahsetmiyorum bile… Bisiklet oldukça güvenli geliyor bana. O da bu yolculuktan keyif alıyor olmalı ki yol boyunca şarkılar söylüyor” diyor.

İzmir Büyükşehir Belediye’sinde memur olarak görev yapan Elmalı, bisikletle nasıl tanıştığını şöyle anlatıyor: “2008 yılında bir arkadaşımın paylaştığı bisiklet turu fotoğraflarını gördüm ve büyük büyük insanların bisikletle ne kadar keyifli zaman geçirdiğini görünce kalbim hızla çarpmaya başladı. Hem gezerim hem eğlenirim hem de kilo veririm diye bisiklet almaya karar verdim. Bisikleti ilk aldığım zamanlar babamla birlikte çalışıyordum ve dükkana bisikletle gidip geliyordum. 2009’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmaya başladım. Adaptasyon süresi geçtikten sonra tekrar ulaşımımı bisikletle sağlamaya devam ettim. Evlenmeden önce ailemle birlikte Narbel’de oturuyordum. Sabah trafiğinde işe gidiş yolu otobüsle 45 dakika, bisikletle ise 33 dakika sürüyordu. Otobüsle ve kendi aracımla giderken yaşadığım trafik sıkışıklığı stresini de yaşamıyordum üstelik. Şimdi Üçyol’da oturuyorum, Masal’ın okulu Göztepe’de ve işim Konak’ta. Bisiklet olmasaydı nasıl olurdu, hayatım ne kadar zorlaşırdı düşünmek bile istemiyorum.”

Kızını bisikletle okula götürüp getiren anne Elmalı, çevresinden aldığı tepkileri şöyle aktarıyor: “Yaklaşık 4 aydır yağmur, soğuk demeden onu okula bisikletle götürüyorum. Bisikletle okula götürmemi güvensiz bulanlar var ama okul servislerinde 3 yaşındaki çocuğum için çocuk koltuğu, emniyet kemeri gibi güvenlik önlemlerin olmadığını düşünürsek ki, çocukları serviste unutan servis şoförlerinden bahsetmiyorum bile… Bisiklet oldukça güvenli geliyor bana. En şeker tepkiyi elbette çocuklar veriyor. Masal’ı aldığım saatte denk geldiğimiz çocuklar mutlaka anne ya da babalarına bizi gösterip, ‘Bak Masal’ı annesi bisikletle götürüyor’ diyorlar. Öğretmenler ve veliler de bizi çok takdir ediyorlar ancak maalesef aynı cesareti gösteremeyeceklerini söylüyorlar. Trafikte bisiklet sürmek zor, haklılar. Tüm şehrin bisiklet yolları ile kuşatılması da çok zor. Onun için diğer araç sürücülerinin trafiğin bir parçası olduğumuzu fark etmesi ve ona göre davranması gerekiyor. Bunu her ayın son Cuma’sı saat 19.30’da Saat Kulesi’nde buluşup gerçekleştirdiğimiz Criticall Mass etkinliğinde sürekli dile getiriyoruz.”

Bazı tehlike ve zorluklara rağmen İzmir’de bisiklet kullanmanın çok keyifli olduğunu ifade eden anne Elmalı, bisiklete kızıyla bindiğinde normalden daha az sıkıntı yaşadığını söyleyerek, “Ama kızım olmadığı zamanlarda şoförleri anlayamıyorum. Sanki ben de bir araç değilim, sanki ben ilerlemiyorum. Biz trafiği tıkamıyoruz, biz trafiğin ta kendisiyiz. Bence bir çocuğu okula götürmenin en keyifli yolu bisiklet. Bu keyfi herkes yaşar umarım. Instagram’da, @senemmasal hesabımdan bu keyfi elimden geldiğince paylaşıyorum. Özellikle çocuk ve bisiklet konusunda her türlü soruyu cevaplamaya ve desteğe hazırım. Yıllar önce işe bisikletle giderken bir araç şoförü ile tartışmıştım. Park eden araçlar yüzünden yol tek şeride düşmüştü ve ben de haliyle o şeritte ilerliyordum ve şoförün yavaş gitmesine sebep oluyordum. Bağırmaya başladı. Asıl sorunun ben olmadığımı, park eden araçlar olduğunu anlatmaya çalıştım ama başarılı olamadım elbette. O tartışmada şoför bana ‘Bu saatte neden bisiklete biniyorsun, işe gitme saati, binme bu saatte bisiklete’ dedi. İşe bisikletle gittiğim konusunda ikna edemedim kendisini. Ona göre ‘çok saçma’ idi bu durum. Şimdi yollarda bir dünya bisiklet kullanıcısı var ve tamamına yakını işe gidiyor. Şimdi kimse bir bisiklet kullanıcısına bu saatte bisiklete binme diyemez, çünkü artık çokuz. Biz ne kadar çok olursak farkındalık o kadar artar, o kadar hakkımız olur. İlerde çocuklarımızın daha rahat bisiklete binmesini istiyorsak, şimdi bisiklete binmeliyiz” diyor.

 

(İlkses)Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış