Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
22 Ocak 2019 Salı TSİ 19:51:32
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  ‘Kimliğinden Kurtulma Arzusu ve Kimliğini Herkese Gösterme Arzusu’
05.01.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  VARİSLER...18...
20.01.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  KRİZ ÇIKMADI, DEDİĞİMİZ ÇIKTI
04.12.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Seçim pazarlıklar sürerken…
14.12.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  KÜRESEL HECKER TEHDİDİ ŞANTAJI
19.01.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  İNADINA SEVGİ! Hilmi ÇAKIR
24.11.2018
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  OFİS SAYISI KAÇ?
10.10.2018
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Ne yapmalı? Nevzat DAĞLI
19.01.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Kars Gravyeri ve Fransız Comté Peyniri, Dr. Aslıhan C.
 
06-04-2018
Malumumuz bu yıl Kars’a gitmeyeni dövüyorlardı. Kışın o kadar popüler olmuştu ki sağımda solumda, önümde arkamda herkes Kars’ı konuşuyordu. Genellikle popüler olandan kaçma gibi bir huyum vardır ama gelin görün ki konu gezmek olunca işler değişti biraz. Kars gezisini zaten organize etmiştik ve tam da “hot topic” olduğu dönemin ortasında, geçtiğimiz Ocak ayında Kars’a gittik. Öncelikle söylemeliyim ki Kars’ı çok beğendim, alabildiğine kardan bembeyaz olan tüm manzaralar için şu hayata gerçekten teşekkürler! Baştan belirteyim bu yazının amacı, Kars’a nasıl gidilmeli – trenle mi yoksa uçakla mı, peki nereler görülmeli, ne yenmeli gibi tavsiyeler vermek değil. Bunu da yapmak isterim ama bu yazıda değil. Bu yazıda tabi ki Kars’ın, benim üretim derdime dokunan tarafını yazmak istiyorum.

Ocak gezimizden beri Kars’taki peynir üretimine dair bir şeyler yazmak istiyordum, bu sabah Cem Seymen’in Fransız Comté peynirleri ile ilgili videosunu da izleyince, klavye başına oturdum. Bu aralar sabahları bir doz Cem Seymen videosu bana çok iyi geliyor. Takip ettiği konuları, karşımıza çıkardığı örnekleri ve tabi ki coşkulu konuşmalarını dinlemek beni gerçekten motive ediyor. Özellikle bu aralar, hayata geçirmeye çalıştığım fikrime aradığım manevi desteği resmen bu yayınlarda buluyorum.

Tabi ki bir köy gördüm diye, tarımla ilgili bir video izledim diye burada ahkam kesecek değilim. Biz küçükken, yaklaşık 10 yıl önce, peki tamam 15 yıl önce olsun, ya da 25 yıl önce olabilir:), dedem, güzel Ege’mizin güzel bir kasabasında hayvancılıkla uğraşıyordu ve o yaşlarda bana çiftlik gibi görünen küçük bir besihanesi vardı. İnekler, koyunlar, hatta atlar. Babamın memuriyeti sebebiyle biz vilayet vilayet (adeta bir Reşat Nuri Güntekin romanı:)) dolaşırken ne yazık ki orda çok zaman geçiremedim. Ancak bayramdan bayrama gider görürdük oraları. Hayvanların arasında piknik yapar, babaannemin kendi eli ile yaptığı köy peynirini yer, kendi yaptığı kaymağı ekmeğe sürer, ev yapımı reçelle taçlandırırdık o ekmeği. Ekmeğin köy ekmeği olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Sonra dedem yaşlandı, kendini emekli etti, işleri arkasından devam ettirecek biri yoktu. Hayvanlar satıldı, besihane kapandı, üretim bitti. Pazarlama sektöründe 12 yıl geçirip tecrübelenmiş biri olarak şu an diyorum ki, keşke o üretimler devam ediyor olsaydı, ben devralsaydım da ürünleri markalaştırsaydım. Türkiye’de bunu yapabileceğimiz o kadar çok yöre, o kadar çok ürün var ki. Büyüklerinizden kalma Balıkesir’de bir zeytinlik ya da Rize de bir çaylık hiç vakit kaybetmeden üretimi markalaştırmak için düşünün derim.

Bu yörelerden biri de elbette Kars. Kars gezimizin son gününde Boğatepe Köyü’ne gittik. Boğatepe Köyü, Kars Gravyeri’nin ilk kez üretildiği ve memleketimize kazandırıldığı yer. Köyün önceki adı, peynir yapılan ve iyi cins hayvan yetiştirilen yer anlamındaki Zavot imiş. Kelimenin kökeni Rusça desem.:) Bu bilgiyi bizzat Boğatepe Köyü’nün içinde köy halkının imece usulü kurduğu Ekomüze’nin duvarlarında asılı bilgi levhalarından öğrendim. Köyün içinde böyle bir müzenin kurulmuş olması bile bana mucize gibi geliyor, giderseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız. Müzenin hikayesini, kurucularından Kazım Bey’den dinlemeniz lazım, not edin bunu.

Müze’nin kurulduğu bina, 1880’de İsviçreli peynir üreticileri tarafından Zavot köyünde, mandıra olarak inşa ediliyor. 1920’ye kadar gravyer imalathanesi olarak kullanılıyor. Mandıranın üst katı imalathane alt katı ise peynir olgunlaştırma ve dinlendirme deposu olarak kullanılırmış. Şimdi gelecek cümleye dikkat, müze bilgilendirme levhası üzerinde yazı şöyle devam ediyor; “1970’lerin sonunda kooperatifler dağılıp, son üyeler de özel mülklerinde yaptıkları mandıralarında üretime geçince, mandıra binası atıl kalmış ve zamanla bakımsızlıktan üst katı yıkılmış.” Dikkat dedim çünkü bu kooperatif konusuna tekrar geleceğiz. Müze’de ayrıca peynir yapımının aşama aşama anlatıldığı, bölgenin zengin bitki örtüsünden bahseden bilgilendirmelerle beraber peynir üretimi sırasında kullanılan malzemeler de profesyonelce sergileniyor.  

Boğatepe köyünde, köy halkı sizi çok güzel ağırlıyor. İsterseniz bir köy evinde, evin sakinleri ile beraber kahvaltı yapabilirsiniz. Biz de böyle bir kahvaltı organizasyonuna katıldık. Sohbet sırasında öğrendim ki tarım ve hayvancılık için pek çok devlet teşviki varmış, köy halkı bu desteklerden memnun görünüyor. O zaman aklıma, ithal inekler konusu geldi ve sormadan edemedim. Anladığım kadarıyla dişi olanların bakımı, yeteri kadar desteklenmiyormuş. Dişiler yetiştirilemeyince de doğurganlık azalıyor ve inekleri ithal etmek zorunda kalıyormuşuz. Burada destek matematiğinde atlanan bir nokta var gibi geliyor bana, yoksa neden genel destekler iyi olur da dişi hayvan bakımı destekleri yetersiz olur, bu kısmın yorumunu uzmanlara bırakıyorum.   

Köyde, kendi ürünleriyle ve yükselen turizm değeriyle ilgili bilinçlenme düzeyi çok iyiydi, ah dedim, hayal ettiğim, her yıl kişi başı en az 12 kitap okuyan köy burası olabilir miydi? Fena mı olur mesela, köy halkının elinde pazarlamayla, iş yönetimiyle ilgili kitaplar olsa. Ama ne yazık ki genç nesil köyden kaçıyormuş. "Kimse köye kız vermek istemiyor" dediler. Bu “kız vermek” lafı da ne kadar bizim kültüre has bir ifade. Neden oğlan verilmiyor mesela, ya da vermek ne demek acaba?  Neyse, feminist yorumlarımı kısa kesip yazıya bir ara veriyorum. Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış