Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
18 Mart 2018 Pazar TSİ 05:41:52
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Kuveyt: Zenginlik Başa Dert!
17.03.2018
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  BİZİM HİKAYEMİZ...
16.03.2018
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  İNSANCA 
  Dedeler Torunlarını Avutur, Uyutur, Oyalar
02.03.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Annem gibi kokuyordunuz…
15.03.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DEMOKRAT 
  "Aziz Vatandaşlarım"
06.03.2017
 
  Doğan FİLİK 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  Türkiye'nin Başkomutanı
04.02.2018
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  İstanbul’da sabah yürüyüşü ve ihlâl edilen yaya hakkımız, Akgün İLHAN
17.12.2017
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Uygun Sayıları Bulabilir Misiniz?
08.09.2017
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Doktora saldırı üzerine... Nevzat DAĞLI
15.03.2018
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  İŞ AHLAKI yok bu nedenle Ak ile kara karıştı
02.06.2015
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Son seçimde %0,7 oy alan Saadet Partisi neden siyasetin gündeminde?
 
07-03-2018


BBC TÜRKÇE

  • 5 Mart 2018

Türkiye, 2019'da cumhuriyet tarihinin en kritik seçimlerinden birine hazırlanırken, AKP-MHP-BBP eksenli "Cumhur İttifakı"na karşı, 16 Nisan referandumunda "hayır cephesinde" yer alan siyasi partiler "ilkesel birliktelik" için formül arayışına girdi.

"Milli-yerli" söylemiyle "hayır"da buluşanları bir anlamda "karşı cepheye itme" taktiği izleyen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda esirgediği tek siyasi parti ise Saadet Partisi (SP) oldu.

Erdoğan ve Abdullah Gül'ün de içinden çıktığı, adını Necmettin Erbakan'ın koyduğu "Milli Görüş" geleneğini temsil eden SP, 1 Kasım 2015'teki son genel seçimlerde aldığı yüzde 0,7'lik oy oranına ve 2019 seçimlerine bir yıldan uzun bir süre olmasına karşın, bir anda siyasetin en çok konuşulan partisi haline geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde görüştüğü ve Refah Partisi'ndeyken birlikte siyaset yaptığı SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na bizzat "ittifak" önerisi götürdü.

Olumlu yanıt almasa da, bununla yetinmedi, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'u "ikna" için gönderdi.

Ancak Karamollaoğlu, bu görüşmelerde, "ittifakın şu anda gündemlerinde olmadığını" belirtip, Cumhur İttifakı içinde yer almayacağını net olarak ifade etti.

Karamollaoğlu'nu siyaset gündeminin ön sıralarına çıkaran bir başka gelişme ise "hayır cephesinde" yer alan siyasi partilerin "ilkesel birliktelik" yapabileceği yönündeki açıklamasına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan gelen destek oldu.

Muhalefet şimdi, Karamollaoğlu'nun isim babası olduğu "ilkesel birlikteliği" seçimlerde yaşama geçirmenin formüllerini tartışıyor.

SP'yi "kilit parti" haline getiren etkenler ve bundan sonraki sürece ilişkin siyasi kulislerde konuşulanlar ana başlıklarıyla şöyle:


Erdoğan SP'yi neden istiyor?

MHP ile Cumhur İttifakı'nı oluşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 seçimlerini "iki cepheli" olarak tasarlıyor.

Parlamento dışındaki Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) de yanına alarak kendi tanımlamasıyla "milli-yerli" cephe oluşturma hesabı yapan Erdoğan, CHP'yi HDP ile ittifaka zorluyor.

Erdoğan, "milli-yerli" söylemini sağlam bir tabana oturtmak için de Milli Görüş'ü temsil eden muhafazakar çizgideki SP'yi ittifakına katmak istiyor.

Çünkü oy oranı yüzde 5'lerin altında bile olsa SP'nin AKP'nin de tabanını oluşturan "muhafazakar" seçmen üzerinde etkisi büyük.

SP'nin de ittifakta yer almasıyla "milli/yerli" söyleminin daha da inandırıcı olacağı düşünülüyor.

AKP; Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti'yi MHP eliyle Fethullah Gülen Cemaati, CHP ve HDP yi ise hem PKK hem de Gülen Cemaati ile yanyana gösterme üzerinden seçim stratejisi kuruyor.

Bu nedenle de Erdoğan için SP'yi Cumhur İttifakı'na katmak büyük önem taşıyor.

SP neden AKP'ye "hayır" diyor?

Erdoğan'ın geçmişte içinde "yenilikçi" hareket başlatarak, 2000'li yılların başında yolunu ayırdığı Milli Görüş'ü temsil eden SP, 16 Nisan referandumunda "hayır" cephesinde yer aldı.

Genel Başkan Karamollaoğlu, Erdoğan ve dolayısıyla AKP'nin, "ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı" üslubundan rahatsızlığını her fırsatta dile getiriyor.

Siyasette "birleştirici" dile gereksinim olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, AKP'nin "rant üzerine" kurulu olduğunu belirttiği ekonomi politikalarını da her fırsatta eleştiriyor.

SP, Erdoğan'ın önce bizzat kendisinin, daha sonra da kurmayları aracılığı ile götürdüğü "ittifak" önerisini ise kesin bir dille reddetti.

Karamollaoğlu bunun gerekçelerini de ittifakın "kutuplaşma ve ayrışmayı" körüklemesi olarak gösteriyor.

SP lideri, AKP ve MHP'nin ittifaklarını "milli" diye nitelendirip, toplumun diğer yüzde 50'sini "gayri milli" ilan etmesine itiraz ederken, "benimle beraber değilsen, hainsin" anlayışını kabul etmediklerine vurgu yapıyor.

Karamollaoğlu AKP'nin, "yerli/milli" söylemi ile 14 şeker fabrikasının özelleştirme kararının çelişkili olduğunu belirtip, "Erbakan hocamızın kemikleri sızlıyordur. Milli Görüş geleneğinden gelen arkadaşlarımız, Milli Görüş'ün kurduğu fabrikaları topyekun satmaya karar vermişler, teker teker elden çıkarıyorlar" diye konuştu.


Başkanlığa karşı mı?

SP, referandumda "hayır" cephesinde yer alıp da başkanlık sistemine karşı olmayan tek siyasi parti.

Ancak, AKP-MHP işbirliğiyle referandumdan geçirilen ve "cumhurbaşkanlığı sistemi" olarak adlandırılan Türkiye'ye özgü getirilen sisteme karşı çıkıyor.

Türkiye tipi başkanlık sisteminin "güçler ayrılığı" ilkesini ortadan kaldırdığını ifade eden Karamollaoğlu, başkanlık sistemlerinde parlamentonun güçlendirilmesi ilkesi esas olmasına karşın, Türkiye'de tersi bir durumun söz konusu olacağını, cumhurbaşkanını denetleyecek organların yetkileri tırpanlandığı için bu durumun ülkeyi "otoriter bir rejime" sürükleyeceğini ifade ediyor.

Kiminle ittifak yapacak?

Karamollaoğlu, cumhurbaşkanı adayı çıkaracaklarını ısrarla vurguluyor.

SP'deki genel eğilim, ilk turda kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarıp, ikinci turda hayır cephesinde yer alan diğer muhalefet partileriyle "ilkeler" etrafında varılacak uzlaşma doğrultusunda birlikte hareket edilmesi yönünde.

Milletvekili genel seçiminde SP'nin oyu, yüzde 10 barajını aşmaya yetmediği için, parlamentoya girmesi için ittifak bir anlamda zorunlu görünüyor.

Bütün partilerle temas içinde olacakları mesajını veren Karamollaoğlu, "AK Parti çeşitli kanunlar yapılırken fikirlerimizi alırsa elbette onlara ileteceğiz. Muhalefetteki partilerle de elbette dirsek temasında bulunacağız. Bizim siyasi üslubumuz kucaklamayı emrediyor, kutuplaşmayı değil" diyerek kapıları açık tutuyor.

SP ile ittifaka en yakın duran ise Akşener'in liderliğindeki İYİ Parti.

Cumhurbaşkanı adaylığını şimdiden ilan eden tek isim olan Akşener, milletvekili seçiminde Demokrat Parti ve SP ile ittifak yapmak istiyor.

Karamollaoğlu ise şu ana kadar bu öneriye olumlu/olumsuz yanıt vermiş değil. Ancak, ilerleyen süreçte yapılan görüşmelere göre SP-İYİ Parti-DP ittifakı sürpriz olmayacak.

Geçmişte iktidar olan ve şu anda tabela partisi görünümündeki Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Adalet Partisi ile kamuoyunun adını pek de duymadığı Hak ve Adalet Partisi, "ittifak" kararı aldıklarını açıkladılar.

Bu küçük partilerin de böyle bir ittifak içinde yer almak isteyeceği ifade ediliyor.

Telif hakkı Getty Images

Cumhurbaşkanı adayı Gül mü?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert eleştirilerinin hedefi olan önceki cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, SP'nin cumhurbaşkanı adayı olacağı kulislerde konuşuluyor.

Hükümetin çıkardığı son Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) yönelik eleştirisi üzerine Erdoğan ve iktidara yakın kesimlerin ağır sözlerle yüklendiği Gül, adaylık konusundaki soruları ne yalanlıyor, ne de doğruluyor.

Ancak SP, cumhurbaşkanlığı için Abdullah Gül'ü aday göstermek istiyor ve Karamollaoğlu da bunu açıkça ifade ediyor.

SP'den gelen bu "niyet beyanı"na karşın, Abdullah Gül ile henüz temas kurulmadığı kulislere yansıyan bilgilerden.

Erdoğan ve Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop'la görüşen Karamollaoğlu'nun yakın çevresine, "erken seçim izlenimi almadıklarını" ilettiği belirtiliyor.

İşte bu nedenle de SP'nin Gül'le temas kurma ya da resmen adaylık teklifi götürmek için aceleci davranmayacağı vurgulanıyor.

Erdoğan'ın sürekli Gül'ü "adaylık" konusunda açıklama yapmaya zorladığını da dikkate alan SP yönetimi, şimdiden teklif götürülmesi halinde Gül'e yönelik baskıların artacağını düşünüyor.Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış
 
Son Haber
Çavuşoğlu: ABD ile Münbiç ve Fırat'ın do...
Beyazay İZMİR: ENGELLİ MEMUR KADROLARI İ...
‘5 ülke gizli toplantıda Ortadoğu planı ...
Mahir Ünal: NATO'nun güney sınırlarını k...
Son dakika... İran insansız hava aracını...
 
Gündem
Geri dönüşümle birlikte toplumsal dönüşü...
Dalyan’da örnek davranış: Tekerlekli san...
Brezilyalı hayvan hakları aktivistlerind...
Türkiye ile ABD arasında kritik görüşme:...
Barajların dolululuk oranını paylaşan Er...
 
Sağlık
Milyarlarca mikroplastik parçacık nehir ...
Gıda mühendisi Bülent Şık şeker fabrikal...
Canan Karatay: Fransız İhtilali'nin sebe...
AB yasakladı: Erkeksiz üreyebilen benekl...
Başka türlü bir gıda mümkün: Direnen sof...
 
Teknoloji
Nükleer karşıtı mücadelesiyle ödüllendir...
Çin'in askeri gücünün 'küreselleşmesi'...
Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in yaptığı d...
Sahte porno video üretmek kolaylaştı, so...
Avrupa Birliği’nde 2017’de ilk kez yenil...
 
Asayiş
Rus muhalif iş adamı Gluşkov, Londra'da ...
Ahmet Şık ve Murat Sabuncu'ya tahliye...
TSK: Afrin'de 8 asker şehit oldu...
Times'a konuşan İngiliz YPG'li: Afrin'de...
Canikli: 15 Temmuz'da kaybolan silahlar ...
 
Siyaset
20 aydır tutuklu olan gazeteci Şahin Alp...
Karamollaoğlu'ndan AK Parti için oy oran...
Son seçimde %0,7 oy alan Saadet Partisi ...
Afrin'de yaşamını yitiren Türk askerleri...
'3. havalimanında 400 işçi hayatını kayb...
 
Eğitim
Trump öğretmenleri silahlandırmak istiyo...
Beyazay İZMİR: Gönüllüler arıyoruz...
BEYAZAY İZMİR: 'Görme Engellileri Sınavl...
PISA Direktörü Schleicher: Türk eğitim s...
Beyazay İZMİR'den Üniversitelere çağrı: ...
 
Kültür / Sanat
İyi ki doğdun Virginia Woolf: Eserleriyl...
'Gençlik sarsıntısı' yılın kelimesi seçi...
Hayvanları aşağılamakta kullanılan kelim...
Van Gölü’nden 6 bin 500 yıllık su altı p...
İnsanlık tarihinin bilinen en eski tapın...
 
Spor
20. Grand Slam, 96. tekler şampiyonluğu:...
Arkasında sayısız rekor bırakan ‘Türk Sü...
[Yol arkadaşım bisiklet 200 yaşında] Eng...
Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor...
Avrupa Bisiklet Yolları Ağı EuroVelo’ya ...
 
Yerel
Foçalılardan ağaç kıyımına karşı zafer: ...
Kentin rant alanlarına dönüşmemesi için ...
Bornova’ya “İklim Okulu” geliyor...
Türkiye Dağcılık Federasyonu’ndan çağrı:...
2011'den 2018'e Özgür Suriye Ordusu'nun ...
 
Dünya
ABD'nin yeni dışişleri bakanı Mike Pompe...
İngiltere'de 'Bir Müslüman'ı Cezalandır ...
Haşdi Şabi, Irak ordusuna resmen dahil o...
DERGİ - Dünyanın en iyi yönetilen 6 ülke...
Çifte ajan olayı: İngiltere, Rusya ile i...
 
Çocuk
Türkiye’de fuhuşa zorlanan Suriyelilerin...
İsrail 2018'in başından bu yana 52 çocuğ...
Trump'ın 'Hayalperestleri' sın...
Ağaç kesimine kılıf uydurdular: Burada z...
BM: Suriye'deki tahliyelerde hasta çocuk...
 
Sosyal
Beyazay İZMİR: İzmir Kent Konseyi Genel ...
TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ TAN...
Doğa koruma mücadelesinde online rehber ...
Beyazay İZMİR: En Güzeli İletişim Kurmak...
Trakya ‘ölüm havasını solumak istemiyor’...
 
Ekonomi
İzmir’e Sahip Çık Platformu Körfez Geçiş...
Dünyanın en büyük güneş parkı Mısır’da k...
Anadolu Grubu’na karşı Ekşi Sözlük’te bi...
Tarımda sınıfta kalan Türkiye için çözüm...
Lüleburgaz iklim değişikliğine karşı ele...