Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
18 Mart 2018 Pazar TSİ 05:39:18
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Kuveyt: Zenginlik Başa Dert!
17.03.2018
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  BİZİM HİKAYEMİZ...
16.03.2018
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  İNSANCA 
  Dedeler Torunlarını Avutur, Uyutur, Oyalar
02.03.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Annem gibi kokuyordunuz…
15.03.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DEMOKRAT 
  "Aziz Vatandaşlarım"
06.03.2017
 
  Doğan FİLİK 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  Türkiye'nin Başkomutanı
04.02.2018
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  İstanbul’da sabah yürüyüşü ve ihlâl edilen yaya hakkımız, Akgün İLHAN
17.12.2017
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Uygun Sayıları Bulabilir Misiniz?
08.09.2017
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Doktora saldırı üzerine... Nevzat DAĞLI
15.03.2018
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  İŞ AHLAKI yok bu nedenle Ak ile kara karıştı
02.06.2015
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
‘5 ülke gizli toplantıda Ortadoğu planı üzerinde anlaştı, Türkiye'yi büyük tehlike bekliyor'
 
28-02-2018


SPUTNİK

© AA/ Eşber Ayaydın
Görüş
Elif Sudagezer

ABD, İngiltere ve Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün'ün Suriye'yi bölmeyi ve Ortadoğu'nun sınırlarını yeniden şekillendirmeyi hedeflediklerini açıkça belirttikleri toplantıya ilişkin Sputnik'e konuşan Emekli Büyükelçi Özülker "Türkiye daha büyük tehlikeye girebilir. Bu ülkeler Türk-Kürt çatışmasına odaklanmış durumda" dedi

ABD, İngiltere ve Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün'ün Ocak ayında gerçekleştirdikleri ve yeni Ortadoğu stratejisi üzerinde çalıştıkları gizli toplantının detayları ortaya çıktı. Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, beş ülkenin gizlice gerçekleştirdiği ve detayları bir grup Fransız gazeteci tarafından"Syrie Leaks" adı altında sızdırılan toplantının detaylarını Sputnik'e anlattı.

11 Ocak tarihinde gerçekleştirilen gizli toplantının, toplantıda bulunan İngiliz Büyükelçisi'nin tuttuğu notları ele geçirmek suretiyle Fransız bir gazeteci tarafından sızdırmasıyla birlikte ortaya çıktığını hatırlatan Özülker "11 Ocak tarihinde (ABD'nin başkenti) Washington'da bir toplantı yapılıyor. Wikileaks'e benzer şekilde ‘Syrie Leaks' adı altında bir Fransız gazeteci, bu toplantıda konuşulanları dünya kamuoyuyla paylaşıyor. Gazetecinin bu gizli toplantının tüm detaylarına, İngiliz Büyükelçisi'nin o toplantıda tutmuş olduğu notları ele geçirerek ulaştığı anlaşılıyor. Toplantıda, bir sonraki oturumun 23 Ocak'ta yapılacağı söyleniyor ve bu gizli toplantıların devam edeceği de anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.

TOPLANTIDA ‘TÜRK-KÜRT ÇATIŞMASINDAN DOLAYI TÜRKİYE'Yİ ÇAĞIRMAYALIM' DENİLİYOR

Toplantıda, ABD, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün'den temsilcilerin yer aldığına; Türkiye'nin de aralarında bulunduğu üç ülkenin de bu toplantılara dahil edilmesi ihtimaline değinildiğine işaret eden Özülker "Sızdırılan bu belge, toplantının gündemini ve katılımcı ülkelerin amacını net bir şekilde ortaya koyuyor. Toplantı, kendilerine ‘küçük grup' adını veren Amerika, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün'ün bir araya gelmesiyle gerçekleşiyor. Bu gruba Mısır, Almanya ve Türkiye'nin de dahil edilmesi konuşuluyor. Anlaşılan Mısır'a henüz bir davet iletilmezken Almanya'dan da davete bir yanıt gelmemiş. Türkiye'ye gelindiğinde ise, bu ülkeler Türkiye'yi davet etmekle ilgili tereddütlerinden bahsediyor. Gizli toplantının katılımcıları, ‘Türkler ve Kürtler arasındaki çatışmalar, bu grubun kararlarına olumsuz etki edebilir' diyorlar" şeklinde konuştu.

‘HEDEF RUSYA VE İRAN; AMAÇ DSG'Yİ CENEVRE'YE DAHİL ETMEK'

Toplantıda konuşulanların ABD'nin, Suriye ve dolayısıyla Ortadoğu'da kalıcı olmak için bahane üretme peşinde olduğuna ilişkin açık bir itiraf niteliğinde olduğunu savunan Özülker "ABD Sözcüsü ‘ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD'i bahane olarak kullanıyor ama bizim Suriye'de kalıcı olmamız lazım' diyor. Açıklamanın devamında, ABD'nin gerçek niyetinin İran'ın hem siyasi süreçte hem de aktör olarak engelleneceğini de söyleniyor. Toplantıya katılanlar, asıl dertlerinin Rusya olduğunu da itiraf ediyor. Rusya'nın Astana ve Soçi sürecindeki başarısını kabul eden bu ülkeler, ‘Rusya, elde ettiği başarısına ilişkin propaganda yapıyor ve bu derhal engellenmeli' diyerek mutabakata varıyor. Ülkeler, Cenevre sürecini yeniden canlandırmanın peşinde. Söz konusu ülkeler, Türkiye'nin 'terör örgütü olarak kabul ettiği PKK'nın Suriye kolu olan YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) Cenevre'ye dahil etmenin de yollarını aradıklarını açıkça itiraf ediyor. Ülkeler ‘Ankara'nın tutumu anlayışla karşılanabilmekle birlikte DSG ve YPG bizim için fevkalade derecede önemlidir. Bizim sulandırılmış bir formül kapsamında mutlaka YPG'yi DSG başlığı altında müzakerelere katmamız lazım‘ diyor" diye konuştu.

‘NÜKLEER SİLAHLAR BÖLGESEL ÇATIŞMALARDA KULLANILABİLİR'

Gizli toplantıya katılan ülkelerin, ABD ve Türkiye ilişkilerinin bu koşullar altında iyiye gitme olasılığı olmadığında mutabık olduklarını belirten Özülker "(Katılımcı ülkeler) ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin iyiye gitmesinin muhtemel olmadığına işaret ediyorlar. Söz konusu beş ülke, ABD'nin tek başına hareket etmesinin de Türkiye ile DSG'nin arasını bulmasının imkanlı olmadığına ve bu durumu değiştirmenin formülünü henüz bulamadıklarını ifade ediyorlar. Esas davalarının ‘Rusları köşeye sıkıştırmak' olduğunu söyleyen temsilciler ‘İki amacımız daha var. Anayasal reform yapılması ve seçimlerin gözetim altında yapılmasını sağlamak' diyorlar" dedi.

‘NATO DA RUSYA'YA KARŞI YENİ PLANLAR PEŞİNDE'

Toplantıda "dünyadaki dört önemli gelişmeden" bahsedildiğine işaret eden Özülker "Bu toplantıda bahsedilenler, aslında bilinmeyen şeyler değil. Ancak bütün bu hususların kağıda dökülmüş olması önemli. Beş ülkenin dünyadaki dört önemli gelişmeden bahsettiği bölüm bilhassa önemli. İlk olarak ABD yetkilisi, ebadı küçültülmüş nükleer silahların üretilmiş olduğunu, bunun da bölgesel çatışmalar esnasında kullanılması ihtimalinin risklerine işaret ediyor. NATO'da 14-15 Şubat tarihlerinde yapılan toplantıda Rusya ve diğer 'tehditkâr' diye adlandırdıkları ülkelere yönelik tedbirin artırılması için yol haritası çizildiğine işaret edilmesi de ikinci husus. Üçüncüsü, İsrail'in önümüzdeki dönemde Hizbullah başta olmak üzere İran hedeflerine saldırılarını arttırılabileceğine değinilmesi. Dördüncüsü de Kürt sorunu dolayısıyla Ankara-Washington arasında önemli bir ihtilaf olduğuna ve ilişkilerin kırılma içerisinde olduğuna vurgu yapılması. Bu durumun Ortadoğu'daki gelişmeleri birebir etkilediğine de işaret ediliyor" diye konuştu.

‘AMAÇ KÜRT-TÜRK; İSRAİL-İRAN ÇATIŞMASINI KÖRÜKLEMEK'

Gizli toplantıya katılan ve Ortadoğu'nın akıbetine ilişkin gizli hesapları ortaya çıkan ülkelerin, öncelikli hedefinin Suriye'de barışı tesis eden Astana ve Soçi süreçlerini "sabote etmek" olduğunu söyleyen Özülkerr "Suriye stratejisi adı altında Soçi sürecini sabote etmenin peşinde olduklarını görüşmede itiraf ediyorlar.  İkincisi, ‘İsrail-İran ve Türk-Kürt savaşları bekliyor bizi' diyorlar. Suriye'nin de parçalanacağını da söylüyorlar. Bu ülkeler, her hâlükârda Rus önderliğinde götürülmekte olan Astana ve Soçi sürecini ortadan kaldırmak için kesin kararlı olduklarını ortaya koyuyorlar. Bunun da anlamı, Amerika ve Rusya arasında yeni ihtilaflara gebe bir sürecin yaşanmakta olduğu. Biz de hem Rusya'yla yakın ilişkilerimiz hem de Astana'daki rolümüz sebebiyle bir tercih yapmak zorunluluğuyla karşı karşıya kalabiliriz" dedi.

‘BU ÜLKELERİN HESAPLARI TÜRKİYE'Yİ DE KAPSIYOR, BİZ DE TEHLİKEDEYİZ'

Beş ülkenin toplantıda konuştuklarının, Ortadoğu'daki çatışmaların Türkiye'yi kapsayacak şekilde genişleyebileceğine işaret ettiğini aktaran Özülker "Burada çok önemli bir diğer nokta da Türk-Kürt çatışmasını resmen dile getirmiş olmaları ve böyle olmaları. Bu da önümüzdeki dönemde bizim için de olayların bitmeyeceğini gösteriyor. Suriye meselenin ne kadar karışık Ortadoğu'nun ne kadar sıkıntılı olduğu ortada. Ayrıca bu ülkelerin Suriye'nin bölünmesinden bahsedilebilmesi bile olayların bu yönde gelişme ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerektiğine ve sürecin sınırların yeniden belirlenmesiyle sonuçlanabileceğine işaret ediyor" dedi.

Rusya'nın Ortadoğu'da giderek artan belirleyici tutumuna işaret eden Özülker "Yakın zamana kadar İsrail-Filistin konusuna doğrudan müdahil olmayan Rusya, Kudüs meselesinde önemli bir çıkış yaptı. Ayrıca, Suriye'ye saldıran bir İsrail uçağı da ilk kez düşürüldü. Bunun da arkasında Rusya'nın etkisinin olduğunu anlamak çok zor değil. Bu süreç de Rusya ve ABD'nin bilek güreşinin Suriye özelinde kalmayacağını, Ortadoğu geneline yayılacağını gösteriyor. Üstelik NATO'da alınan kararlar, Trump'ın çılgınca kararları ve ABD'nin içinde bulunduğu hazırlık alt alta sıralandığında, Ortadoğu'nun daha çok karışacağını öngörmek zor değil" dedi.

‘TÜRKİYE'Yİ DAHA BÜYÜK DERTLER BEKLEYEBİLİR'

Suriye'deki ateşkesin Afrin'de de geçerli olması yönünde çabaların olduğuna değinen Özülker "Bence bu ateşkesin, Afrin'i kapsamadığı ortada ama kendi cinayetlerini örtmek isteyenler bu yönde çaba gösterecektir. Ortadoğu'daki tüm bu gelişmeler, Türkiye'nin başının son derece dertte olduğunu ve daha da büyük derde gireceğinin göstergesi" dedi.

ABD ve Türkiye'nin Mart ayı itibarıyla başlayacak olan ikili görüşmelerinden çok fazla bir sonuç beklemenin gerçekçi olmayacağını savunan Özülker "Türkiye ve ABD arasında Mart ayında başlayacak görüşmelerde, çok fazla ilerleme kaydetme şansı gözükmüyor. En fazla Fırat'ın batısında neler yapılabileceği konuşulur; ancak ötesi olmaz. ABD'nin Ortadoğu'da kalma kararlılığı ortada. Böyle bir denklemde Rusya da Türkiye'ye yönelik baskısını artıracaktır. Neticede Türkiye bir tercih yapmak durumunda kalabilir. Ancak kendi göbeğini kesecek olan yine Türkiye'dir. Ve bu süreçten sonra da Türkiye sahada ne kadar büyük başarı kazanırsa kazansın, diplomasinin önemini de unutmamalıdır" diye ekledi.Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış
 
Son Haber
Çavuşoğlu: ABD ile Münbiç ve Fırat'ın do...
Beyazay İZMİR: ENGELLİ MEMUR KADROLARI İ...
‘5 ülke gizli toplantıda Ortadoğu planı ...
Mahir Ünal: NATO'nun güney sınırlarını k...
Son dakika... İran insansız hava aracını...
 
Gündem
Geri dönüşümle birlikte toplumsal dönüşü...
Dalyan’da örnek davranış: Tekerlekli san...
Brezilyalı hayvan hakları aktivistlerind...
Türkiye ile ABD arasında kritik görüşme:...
Barajların dolululuk oranını paylaşan Er...
 
Sağlık
Milyarlarca mikroplastik parçacık nehir ...
Gıda mühendisi Bülent Şık şeker fabrikal...
Canan Karatay: Fransız İhtilali'nin sebe...
AB yasakladı: Erkeksiz üreyebilen benekl...
Başka türlü bir gıda mümkün: Direnen sof...
 
Teknoloji
Nükleer karşıtı mücadelesiyle ödüllendir...
Çin'in askeri gücünün 'küreselleşmesi'...
Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in yaptığı d...
Sahte porno video üretmek kolaylaştı, so...
Avrupa Birliği’nde 2017’de ilk kez yenil...
 
Asayiş
Rus muhalif iş adamı Gluşkov, Londra'da ...
Ahmet Şık ve Murat Sabuncu'ya tahliye...
TSK: Afrin'de 8 asker şehit oldu...
Times'a konuşan İngiliz YPG'li: Afrin'de...
Canikli: 15 Temmuz'da kaybolan silahlar ...
 
Siyaset
20 aydır tutuklu olan gazeteci Şahin Alp...
Karamollaoğlu'ndan AK Parti için oy oran...
Son seçimde %0,7 oy alan Saadet Partisi ...
Afrin'de yaşamını yitiren Türk askerleri...
'3. havalimanında 400 işçi hayatını kayb...
 
Eğitim
Trump öğretmenleri silahlandırmak istiyo...
Beyazay İZMİR: Gönüllüler arıyoruz...
BEYAZAY İZMİR: 'Görme Engellileri Sınavl...
PISA Direktörü Schleicher: Türk eğitim s...
Beyazay İZMİR'den Üniversitelere çağrı: ...
 
Kültür / Sanat
İyi ki doğdun Virginia Woolf: Eserleriyl...
'Gençlik sarsıntısı' yılın kelimesi seçi...
Hayvanları aşağılamakta kullanılan kelim...
Van Gölü’nden 6 bin 500 yıllık su altı p...
İnsanlık tarihinin bilinen en eski tapın...
 
Spor
20. Grand Slam, 96. tekler şampiyonluğu:...
Arkasında sayısız rekor bırakan ‘Türk Sü...
[Yol arkadaşım bisiklet 200 yaşında] Eng...
Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor...
Avrupa Bisiklet Yolları Ağı EuroVelo’ya ...
 
Yerel
Foçalılardan ağaç kıyımına karşı zafer: ...
Kentin rant alanlarına dönüşmemesi için ...
Bornova’ya “İklim Okulu” geliyor...
Türkiye Dağcılık Federasyonu’ndan çağrı:...
2011'den 2018'e Özgür Suriye Ordusu'nun ...
 
Dünya
ABD'nin yeni dışişleri bakanı Mike Pompe...
İngiltere'de 'Bir Müslüman'ı Cezalandır ...
Haşdi Şabi, Irak ordusuna resmen dahil o...
DERGİ - Dünyanın en iyi yönetilen 6 ülke...
Çifte ajan olayı: İngiltere, Rusya ile i...
 
Çocuk
Türkiye’de fuhuşa zorlanan Suriyelilerin...
İsrail 2018'in başından bu yana 52 çocuğ...
Trump'ın 'Hayalperestleri' sın...
Ağaç kesimine kılıf uydurdular: Burada z...
BM: Suriye'deki tahliyelerde hasta çocuk...
 
Sosyal
Beyazay İZMİR: İzmir Kent Konseyi Genel ...
TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ TAN...
Doğa koruma mücadelesinde online rehber ...
Beyazay İZMİR: En Güzeli İletişim Kurmak...
Trakya ‘ölüm havasını solumak istemiyor’...
 
Ekonomi
İzmir’e Sahip Çık Platformu Körfez Geçiş...
Dünyanın en büyük güneş parkı Mısır’da k...
Anadolu Grubu’na karşı Ekşi Sözlük’te bi...
Tarımda sınıfta kalan Türkiye için çözüm...
Lüleburgaz iklim değişikliğine karşı ele...