Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
25 Mayıs 2018 Cuma TSİ 04:28:44
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Pırıl Pırıl Bir Gün… Pırıl Pırıl Bir Beyin!
24.05.2018
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  ADALETSİZ DÜNYA...
23.05.2018
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  OYUN İÇİNDE OYUN
01.05.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  ENGELLİ DERNEK BAŞKANINDAN DOLANDIRICILIK UYARILARI
19.05.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Koşun, koşun şenlik başlıyor.
15.05.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  MİRAC KANDİLİNDE FÜZE YAĞMURU
16.04.2018
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  Kars Gravyeri ve Fransız Comté Peyniri, Dr. Aslıhan C.
06.04.2018
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Uygun Sayıları Bulabilir Misiniz?
08.09.2017
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Korkuyorum... Nevzat DAĞLI
19.05.2018
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
‘İdlib’de Rus uçağının düşürülmesi Astana sürecine sabotaj girişimi’
 
08-02-2018


SPUTNİK

© AFP 2018/ Omar Haj Kadour
Analiz
Hüseyin Hayatsever
1117

Suriye’nin İdlib kentinde Su-25 tipi Rus savaş uçağının düşürülmesini değerlendiren uzmanlar, saldırının Türkiye tarafından “Astana sürecine ve gerginliği azaltma bölgesi anlaşmalarına bir sabotaj eylemi” olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Suriye'nin İdlib kentinde 3 Şubat Cumartesi günü bir Rus savaş uçağı düşürülmüş, saldırıyı Fetih El Şam'ın (eski adıyla El Nusra Cephesi) içerisinde yer alan Heyet Tahrir el Şam (Şam'ı Özgürleştirme Heyeti), üstlenmişti. Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib'de Fetih el Şam militanlarının ısı güdümlü taşınabilir hava savunma sistemleriyle Rus savaş uçağı Su-25'i vurduğunu, paraşütle atlayan pilotun teröristlerle girdiği çatışmada hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Rus uçağının düşürülmesinde kullanılan ve MANPADS (Man-Portable Air Defense Systems — tek kişi tarafından taşınabilen hava savunma sistemleri) olarak adlandırılan omuzdan atılan füzelerin, İdlib'deki cihatçıların eline hangi yoldan geçtiği tartışmalara yol açarken Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, Suriye'deki partner güçlere ‘karadan havaya' tipi silahları sağlamadıklarını açıkladı.

'MANPADS'LER BİR ÖRGÜTTEN DİĞERİNE GEÇMİŞ OLABİLİR'

İdlib'de Rus uçağının düşürülmesini Sputnik'e değerlendiren ANKA Enstitüsü Başkanı Rafet Aslantaş, "Yakın geçmişte MANPADS dâhil önemli hava savunma sistemlerinin YPG'ye verildiği gündeme gelmişti. Biz de bunu gündeme getirdik. Bir terör örgütüne bu kadar silah vermek bir başka hazırlığın işaretidir. Konu IŞİD'se ve IŞİD'in elinde hava aracı olmadığına göre bunu kime karşı kullanacaklar demiştik. Rusya'nın uçağının düşürülmesinde MANPADS kullanılmışsa bu hiç sürpriz değil. O kadar çok silah verildi ki, bunlar bir örgütten diğerine geçebiliyorlar. Militanlar günübirlik örgüt değiştiriyorlar, bugün bir örgütte görülen ertesi gün başka bir örgütte silahlı mücadele yapıyor" diye konuştu.

'AYNI GÜN HEM RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ HEM TÜRK TANKININ VURULMASI MANİDARDI'

Rus uçağının, Astana'da uzlaşmaya varılan ve Türkiye'nin garantörü olduğu İdlib gerginliği azaltma bölgesinde düşürüldüğünü kaydeden Aslantaş, "Bu noktada İdlib'de çatışmasızlık bölgesi oluşturmak isteyen, gözlem noktası oluşturmak isteyen devletlerin orada bulunan askeri unsurlarının tehdit edilerek itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyleyebilirim. Aynı günlerde hem bir Rus uçağının düşürülmesi, hem bir Türk tankının vurulması manidardı" dedi.

İdlib'deki gerginliği azaltma bölgesinin tamamen çatışmasız hale getirilmesi için Rusya, Türkiye ve İran'ın dışındaki aktörlerin de sürece destek vermesi gerektiğini vurgulayan Aslantaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen sene Mayıs ayında çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili kararlar verildi. Hatta Ürdün sınırındaki ilk çatışmasızlık bölgesi, Trump'ın da katıldığı G-20 zirvesinde görüşülmüştü. İdlib çatışmasızlık bölgesinin gerçekten çatışmasız hale getirilmesi için Astana sürecine katkı yapan tüm ülkelerin çalışması gerekiyor. Bunun içinde ana sorumluluk Rusya ve Türkiye'nin ancak sürece ABD de katılmıştı, daha sonra Mısır ve Ürdün bile dahil olmuştu, Kahire'de bir toplantı gerçekleştirilmişti. Hepsinin ortak çabasıyla ancak sonuç alınabilir. Yoksa birileri bu süreci baltalamak ister başka planların peşinde koşarsa işler iyice karmaşaya sürüklenir, bölge bataklığa dönüşür. Önümüzdeki günlerde göreceğiz, kim hangi planı uygulamak istiyor. ABD dahil olmak üzere çatışmasızlık bölgesi konusunda bütün taraflar samimi mi, yoksa ABD'nin bölge ile başka bir planı mı var? Avrupa, İngiltere hangi eksenden bakıyor? Olay sadece Esad rejiminin gidip gitmemesiyle ilgili değil, Suriye'nin toprak bütünlüğüyle ilgili. Bu noktada çatışmasızlık bölgelerinin ana sorumlularının yükümlülük altında kaldığı ancak yalnız bırakıldığını görüyoruz. Destek olunmazsa işler çok zor. Türkiye ve Rusya üzerine düşenleri yapacaktır ama bir taraf baltalamaya çalışırsa kargaşa devam eder."

'UÇAĞI DÜŞÜREN GRUBUN, DAHA ÖCE AMERİKAN DESTEKLİ PROGRAM CERÇEVESİNDE DESTEK ALDIĞI BİLGİSİ VAR'

İdlib'de Rus savaş uçağının düşürülmesini Sputnik'e yorumlayan Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Ortadoğu uzmanı Oytun Orhan da MANPADS füzelerinin HTŞ'nin eline geçmesi konusunda "Bu konuda ancak spekülasyon yapabiliriz ve olağan şüpheliler üzerinden bir değerlendirme yapabiliriz. Akla gelen ilk olasılık, bunun ABD tarafından verilmiş olabileceği. Bunu destekleyen bir veri olarak uçağı düşüren grubun daha önce Amerikan Destekli Program çerçevesinde destek alan gruplar arasında yer aldığı bilgisi ifade ediliyor" dedi.

'RUSYA'YA BİR MESAJ İÇİN BÖYLE BİR SALDIRI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ OLABİLİR'

Saldırının siyasi bir mesaj da içerebileceğini söyleyen Orhan, "Böyle bir saldırının, siyasi nedenlerle ABD'nin çıkarlarına olabileceği düşüncesi güçlü. Özellikle Rusya'nın Afrin konusunda Türkiye'ye yakmış olduğu yeşil ışıktan dolayı bir rahatsızlık içinde olduğu ve siyasi çözüm konusunda ABD'yi dışlayarak Türkiye ve İran'la birlikte bir çözüm yürütmeye çalışmasının Amerikan tarafında rahatsızlık yarattığı biliniyor. Dolayısıyla Rusya'ya bir mesaj vermek, Rusya'nın ABD'yi göz ardı eden, Suriye'de siyasi ve askeri çözüm girişimleri konusunda bir mesaj vermek açısından böyle bir saldırı gerçekleştirilmiş olabilir" diye konuştu.

'BU SALDIRI, HMEYİM'E DÜZENLENEN SALDIRILARIN DEVAMI NİTELİĞİNDE'

Rus uçağının düşürülmesinin, yılbaşında Rusya'nın Suriye'deki Hmeyim Hava Üssü'ne yönelik saldırıların devamı olarak nitelendiren Orhan, "Orada da muhaliflerin bu tarz silahlara erişimi konusunda bir şüphe ortaya çıkmıştı ve ilk akla gelen olasılık bunun ABD tarafından verilmiş olabileceğiydi. MANPADS'lerin de Suriye'de açıkçası ABD dışında bir kuvvet dışında temin edilmesi olasılığı zor gibi görünüyor. Bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil ama bu saldırı her halukarda Hmeyim'e düzenlenen saldırıların devamı olarak nitelendirilebilir. Burada Rusya'ya verilmek istenen mesaj, sınırlarını bilmesi konusunda mesaj verilmek isteniyor olabilir. Benim ilk aklıma gelen, Afrin operasyonu konusunda ABD'nin duyduğu rahatsızlık, Rusya'nın bu konuda belki Türkiye'ye bir sınır çekmesi konusunda bir beklentisi olabilir. Bunlarla bağlantılı bir mesaj verme amacı geliyor aklıma.

'BU TÜR SALDIRILAR ASTANA SÜRECİNE SABOTAJ EYLEMİ'

Saldırıyla birlikte Türkiye'nin gerginliği azaltma bölgeleri konusundaki çalışmalarının hızlanacağı öngörüsünde bulunan Orhan, "Çünkü bu tür saldırılar esasen Astana sürecine ve çatışmasızlık bölgesi anlaşmalarına da bir sabotaj eylemi olarak değerlendiriliyor, Türkiye tarafındaki değerlendirme bu yönde. Bu tür saldırılarla Astana sürecinin ve çatışmasızlık bölgelerinin dışında kalan aktörler bu süreci baltalama amacı içinde olabilirler. Bence daha önce Karlov suikastı, Hmeyim'e dönük saldırılar gibi Türk-Rus ilişkilerini sabote etmeye dönük girişimler tersi bir sonuç vermişti. Benim kişisel kanaatim, bu saldırıların arkasındaki gücün ABD olduğu yönündeki okuma taraflarca paylaşılırsa Türk-Rus işbirliği artarak devam edebilir ve bu da yeni gözlem noktalarının kurulmasını daha da hızlandırabilir diye düşünüyorum" diye konuştu.

'YENİ GÖZLEM NOKTALARININ KURULMASI HIZLANABİLİR'

Orhan, saldırının Türkiye destekli muhalifler tarafından gerçekleştirildiği yönünde yabancı basında haberler çıktığına işaret ederek "Rus kaynaklarında şöyle bir okuma da ortaya çıkabilir; belki bunu bu şekilde göstermek isteyen taraflar da olabilir. ‘Bu işin arkasında Türkiye'nin desteklediği gruplar var, dolayısıyla Türkiye'yle süren işbirliğini gözden geçirmeliyiz' şeklinde bir okuma yaparsa Rusya tarafı o zaman çatışmasızlık bölgeleri anlaşmaları boşa çıkar ve bu durumda Türkiye'nin gözlem noktaları kurma girişimi havada kalabilir. Ama benim tahminim, bu saldırının Türk-Rus işbirliğine olumlu etki yapacağı yönünde" dedi.Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış
 
Son Haber
Başlangıçtan bugüne insanlar vahşi hayva...
İsrail: F-35'leri savaşta kullanan ilk ü...
Dünyada bir ilk: Kosta Rika fosil yakıtl...
Büyük Menderes’teki kirliliği gözler önü...
Kenya’da şiddetli yağış barajı yıktı: En...
 
Gündem
Kılıçdaroğlu: Gülen'i ziyaret eden AK Pa...
Trump, Kuzey Kore'nin 'Libya modeli' kay...
Osman Kavala: 6 aydır iddianame bekliyor...
İsrailli vekil Gazze'de yaşananları böyl...
Mehmet Ayvalıtaş davasında 4. kez rapor ...
 
Sağlık
‘İzmir’in Çernobili’: 11 yıl önce tespit...
Tekirdağ’dan Seferihisar’a oradan da Ova...
Yatağan Termik Santrali 48 köyü tarihi v...
Türkiye'de yetişkin nüfusun yaklaşık üçt...
Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık’tan ‘Obezi...
 
Teknoloji
Gazeteler satmıyor, televizyonlardan hab...
ABD medyası Rus, Çin ve Amerikan hiperso...
Bitkilerin birbiriyle ‘konuştuğu’ bilims...
İzmirli bisikletli anneden kızı Masal’a ...
Almanya’da yenilenebilir enerjinin payı ...
 
Asayiş
Kerkük'te flaş gelişme... Vali de reddet...
Meksika’daki gazeteci cinayetlerinde 140...
Endonezya'da yeni intihar saldırılarını ...
Finike’de sedir ormanlarını korumak iste...
Erkekler Nisan ayında 30 kadını öldürdü...
 
Siyaset
24 Haziran seçimleri: Kadın milletvekill...
Cumhur İttifakı'nda BBP çatlağı: Satışa ...
Aydınlık yazarı: Anketler AKP'de moral b...
Muharrem İnce seçim bildirgesini açıklad...
CHP’li Çiçek, Akar ile Gül ziyaretini ko...
 
Eğitim
Avrupa İstatistik Kurumu: Türkiye’de kit...
Para değil eğitim ömrü uzatıyor...
Araştırma: Ebeveynleri kadar eğitimli ol...
ABD'deki okullarda ayrımcılığın seyrini ...
Trump öğretmenleri silahlandırmak istiyo...
 
Kültür / Sanat
ABD'li ünlü tarihçi hayatını kaybetti...
Anayasa Mahkemesi cezaevinin kitap yasağ...
Hindistan renk değiştiren Tac Mahal için...
Kars Gravyeri ve Fransız Comté Peyniri, ...
[Arada Bir] Aşık Veysel – Yaşar Özürküt...
 
Spor
Başak Eraydın İtalya'da Şampiyon...
Federer 2014'ten beri ilk defa peş peşe ...
20. Grand Slam, 96. tekler şampiyonluğu:...
Arkasında sayısız rekor bırakan ‘Türk Sü...
[Yol arkadaşım bisiklet 200 yaşında] Eng...
 
Yerel
Bornova 4-5 Haziran’da İklim Okulu ve Çe...
Hatay’da dalgıçlar ile öğrencilerden, ‘A...
Ordu yüzünü “güneşe” döndü: Otobüs termi...
Manisa Salihli’de JES tepkisi: Kükürt so...
Rize’de yapılması planlanan taş ocakları...
 
Dünya
Malezya Polisi: Eski Başbakan'ın evlerin...
Economist: İsrail Gazze'deki ölümlerin h...
‘İsrail Şam'ı vurduğunda İslam dünyası s...
Theresa May: Türkiye'de demokratik değer...
70 yıldır Irak'ta mülteci hayatı yaşayan...
 
Çocuk
14 Yaşındaki Filistinli Şehit Kız: Sadec...
Belçika polis kurşunuyla ölen 2 yaşındak...
Gazze'de öldürülen sekiz aylık Leyla beb...
6 yaşındaki kız çocuğu polisi aradı: Ann...
Türkiye’de fuhuşa zorlanan Suriyelilerin...
 
Sosyal
Beyazay İZMİR: GÖREN GÖZ CİHAZI DAĞITILM...
Beyazay İZMİR: Kamuoyu Desteği...
Beyazay İZMİR: Son Farkındalık Etkinliği...
Ustanın sırrı...
Beyazay İZMİR: İzmir’deki Kurum ve Kurul...
 
Ekonomi
Nükleer enerjiye karşı ‘temiz’ çözüm: Ça...
Çöplükten cennete Roma Bostanı’nın üç yı...
Cari açık beklentilerin üzerinde çıktı...
ABD'nin İran'a yaptırımlarının Türkiye'y...
‘Tarlada izi olanın, harmanda yüzü olur’...