Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
22 Ocak 2019 Salı TSİ 03:01:37
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  ‘Kimliğinden Kurtulma Arzusu ve Kimliğini Herkese Gösterme Arzusu’
05.01.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  VARİSLER...18...
20.01.2019
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  KRİZ ÇIKMADI, DEDİĞİMİZ ÇIKTI
04.12.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Seçim pazarlıklar sürerken…
14.12.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  KÜRESEL HECKER TEHDİDİ ŞANTAJI
19.01.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  İNADINA SEVGİ! Hilmi ÇAKIR
24.11.2018
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  OFİS SAYISI KAÇ?
10.10.2018
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Ne yapmalı? Nevzat DAĞLI
19.01.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Arılar 'Yuva'ya döndü, şimdi polenleri dağıtma zamanı
 
04-02-2018


“Haftaya kar kesin geliyormuş abi”, “Bir yağsa bu soğuk da kırılır aslında”, “Ne giyeceğimi şaşırdım valla” gibi buram buram iklim değişikliği kokan sözler günlük konuşma rutinimiz olmuşken İstanbul’dan bir otobüs dolusu çılgın Ağva’ya doğru yol alıyordu. Amacımız Yuva Derneği’nin Dünya Vatandaşlığı programı kapsamında hazırlanan Ekolojik Okuryazarlık Eğitmen Eğitimine katılmaktı. 22-28 Ocak haftasında yapılan bu eğitim için gerekli ön açıklamayı yaptığıma göre size neler yaptığımızı biraz kendi gözümden anlatmak istiyorum. Ve bu arada hayır Ağva’ya da doğru düzgün kar yağmadı.

 

Yaş, meslek, hayat deneyimleri gibi noktalarda ilk defa bu kadar çeşitlilik gösteren bir grubun içindeydim. Hadi itiraf edeyim ilk an “nasıl olacak?” sorusu aklıma gelmedi değil. O kadar farklıyız ve o kadar birbirimizi tanımıyoruz ki… Hayat içinde bulunduğumuz eğitimde konuştuğumuz gibi sürekli bir öğrenme süreci aslında. Bir hafta boyunca farklılıklarımızın aslında çeşitlilik olduğunu, ne kadar çeşitliysek zorluklara karşı o kadar sağlıklı bir direnç gösterebileceğimizi ve hızla toparlanabileceğimizi öğrendim. Aynı zamanda bir araya gelmiş bir gruptan bir amaç için mücadele etme azmi taşıyan bir ekibe evrildiğimize şahit oldum. Ortak bir derdimiz vardı bir kere, doğa!

Gün boyu süren oturumların her biri bir tanışma süreciydi. Gezegenle, varlıklarla, doğayla, kendimizle ve birbirimizle. Güneşin (Aydemir)’in sohbetleri esnasında dank etti bu düşünce aslında. Ve hakkını yemeyeyim birde gün sonu değerlendirmelerimizde. Ekolojiye ve eğitmenliğe dair edindiğimiz tüm bilgileri birlikte deneyimledik. Her birimizin deneyimleri biricikti zira aktarımlar esnasında pek çok farklı hikâye ortaya çıkmıştı. Hikâyeler de çok önemlidir zira hikâyesini bilmediğimiz her şeye ve herkese karşı bir önyargımız ve hatta nefretimiz olabiliyor. Dünyanın hikâyesini bilmek önemlidir çünkü nerede durduğumuz gösterir bize, kimlerle birlikte olduğumuzu. Canlılığın hikâyesini bilmek önemlidir çünkü ne kadar bir ve birbirimize ihtiyacımız olduğunu gösterir. Bizim hikâyelerimiz de önemliydi ve biz de birbirimizi dinledik. Ekip olmak emek sarf etmeden olacak iş değildir.

Yazı içinde zaman zaman bahsettiğim kelimeler ekoloji için de önem arz eden kavramlardı. Direnç, toparlanma ve tabi ki çeşitlilik gibi. Her birimiz arı olmaya hazırız. Polenleri saçmaya daha çok çiçeklenmeye, bu sebeple eğitim içeriğinden çok fazla bahsetmiyorum hatta hazır yeri gelmişken 17-18 Şubatta yapacağımız yaygınlaştırma eğitiminin duyurusunu da yapmış olayım.

Ekipçe büyüme hayalimiz ile döndük İstanbul’a. Eğer eğitime başvurmaya niyetliyseniz hoop buyrun forma yönlendireyim sizleri https://goo.gl/2jVww7 

Bu eğitim değil ama diğer eğitimler için ben irtibatta kalayım, size bir yazayım kimsiniz, necisiniz diyenler için de şu adresleri iliştirivereyim;  ogrenmemerkezi@yuva.org.tr

https://www.facebook.com/yuvadernegi/

Instagram: @yuvadernegi

Özetleyeyim. Bir hafta boyunca 18 aday arı, 5 eğitmen arı, 1 lojistik destek arısı ve bir Mertcan (kedi) ile ekolojik bir bakış açısı kazanmaya çalıştığımız bir süreç yaşadık. Farklı öğrenme süreçlerini deneyimledik. Mesela sobada ateş yakmayı öğrenenlerimiz, hayvanlara karşı olan korkusuyla yüzleşme cesareti gösteren cengâverlerimiz, sabah erken kalkma konusunda istikrarlı başarı gösterenlerimiz, sürprizlerle dolu olanlarımız, müzik zevkini genişletenlerimiz ya da genişletmek istemeyenlerimiz… Sonuçta daha fazla öğrenmeye hazırız, Yuva’nın bir parçası olmayı isteyen herkesle tanışmak için sabırsızlanıyoruz.

 

Özge DorukYorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış