Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
21 Ekim 2018 Pazar TSİ 08:49:51
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Hayattaki sihirli kelime, ‘HOŞLANMA’ mı?
20.10.2018
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  SAVAŞMAK DEMEK YAŞAMAK DEMEKTİR...
19.10.2018
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
  İNSANCA 
  KRİZ: BELKİ DE HİÇBİR ŞEY OLMAYACAK!
06.10.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Musluklardan tuzlu su akarken…
08.10.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  BEN TÜRKEŞ MANGA
11.10.2018
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  BAYRAM SOFRASI ÖZLEMİ!.. Hilmi ÇAKIR
12.06.2018
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  OFİS SAYISI KAÇ?
10.10.2018
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Hangi gemideyiz? Nevzat DAĞLI
13.09.2018
 
  GENEL HABERLER 
 
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Bu günler ne kadar kurak bilmem farkında mısınız?
 
15-12-2017


Gerçekten de kurak bir dönemden geçiyoruz. Pek yağış yok, yağan da zaten yüzeyden hızla akıp giden yağmur şeklinde gerçekleşiyor. Konunun özüne girmeden önce gelin size Meteoroloji Genel Müdürlüğünün (MGM) verilerini göstererek başlayayım.

Benimle aynı şeyi görüyor musunuz? Türkiye kurak. MGM’nin 3,6, 9, 12 aylık grafikleri de mevcut. Orada sonuçlar biraz daha farklı görünüyor. Ama iklimden bahsediyorsak en uzun süre zarfına bakmak daha anlamlı oluyor. Zaten Marmara, Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinin görece daha nemli olmalarının sebebi de geçen bahar ve yaz aylarında gerçekleşmiş aşırı iklim olayları.

2015’te Zeliha yazmıştı. Ulusal Bilimler Akademisinin araştırması Suriye Savaşını net bir şekilde iklim değişikliğiyle ilişkilendirebiliyor. Daha da kötüsü sürdürülebilir olmayan tarım ve çevre politikaları Bereketli Hilal’de yaşanan küresel iklim değişikliğiyle nedenli yaşanan kuraklığı daha da derinleştiriyor. Bir düşünsenize; burası medeniyetin başladığı yer.

Fransız Guyanası, Kuraklık sırasında bir Mangrove ağacı

Büyüyen riskler

Sciences Advances’te yayınlanan bir makaleye göre dünya nüfusunun %66’sı, ki bu yaklaşık olarak 4 milyar insan ediyor, yılın en az bir ayı temiz içme suyuna erişimden mahrum kalıyor. Önceki araştırmalar bu sayının daha düşük olduğunu, 1,7 ila 3,1 milyar arasında olduğunu gösteriyordu.

Huffington Post’tan Kim Bellware’nin haberine göre araştırmayı yürüten Twente Üniversitesi’nden Dr. Arjen Hoekstra bu çalışmayı iklim rekorları, nüfus yoğunluğu, sulama ve endüstriyi de içeren birçok değişkeni göz önünde bulundurarak gerçekleştirmiş.

Yine aynı haberde Dr. Hoekstra’nın ifadesine göre daha önce çalışmalar sadece büyük nehir havzalarında ve yıllık bazda su kıtlığı göz önüne alınarak hesaplamalar yapılıyormuş. Dr. Hoesktra’ya göre bu hesap daha dramatik bir resmi ortaya koyuyor çünkü su kıtlığı zaman yılın tümünde değil sadece kurak dönemlerde gerçekleşiyor.

Su kıtlığının tek bir tanımını yapmak doğru olmaz. Konuyu daha iyi anlamak için sorunun yaşandığı yerlere bakmak gerekir. Mesela Çin ve Hindistan yüksek nüfus ve talepten ötürü su kıtlığının yaşandığı bölgeler arasında. Aslında bu iki ülkede de su oldukça bol. Ya da Amerika’nın yoğun tarım yapılan Büyük Düzlükleri ki bu düzlükleri Mississippi Nehri havzası parçalıyor. Su kaynaklarının kısıtlı olduğu Arap Yarımadası mesela su kıtlığı çekilen başka bir bölge ama bu bölgede gerçek anlamda çok kurak olduğu için bu durum yaşanıyor. Afrika’nın geniş nehir havzaları, Bereketli Hilal, Orta Asya’nın hüzünlü gölü Aral hep bu alanlar arasında.

Mother Jones’tan Tom Knudson’ın dikkat çektiği bir diğer sorun ise belki akıllara en son gelebilecek olanlardan. Yer altı sularının aşırı tüketilmesi okyanus seviyelerinde artışa sebep oluyor. Tom Knudson’un yazdığı üzere okyanus seviyeleri 19. Yüzyıldan bu yana 15-20 santimetre yükselmiş durumda. Bunun en az 1 ila 2 santimetresi ise doğrudan yer altı sularının yüzeye çekilmesi ve bu suların bir yolunu bulup okyanuslara akması.

Suya erişim

Giriş kısmında belirttiğim üzere su kıtlığı çatışmalarla da ciddi şekilde ilişkilendirilebiliyor. Bunun izleri Afrika ve Ortadoğu’da rahatlıkla görülebiliyor. Bu çatışmalı alanlardan birisi de Bereketli Hilal ve Türkiye’ye uzanan ucunca Türkiye’nin inşa etmiş ve etmekte olduğu Güneydoğu Anadolu Projesi.

Sorunlu alanlarının başında Afrika ve Nil Nehri yer alıyor. Nil Nehri Sudan, Güney Sudan, Burundi, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Kenya, Uganda, Etiyopya ve Mısır’dan geçerek Akdeniz’e ulaşıyor. Afrika nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı Nil Nehri çevresinde yaşıyor. Ve Nil’in suyu Mısır-Sudan, Sudan-Güney Sudan, Güney Sudan-Etiyopya arasında sürekli bir sürtüşme konusu oluyor.

Mısır’ın resmi verilerine göre Mısır’ın tükettiği suyun yüzde 94 ila 99’unu doğrudan Nil’den alıyor. Bu sebeple Nil Nehri’nin akış rejimi Mısır için ulusal güvenlik sorunu. Fakat Arap Baharı yaşanırken Etiyopya Büyük Etiyopya Rönesans Barajını (Grand Ethiopia’s Renaissance Dam) inşa etmeye başladığını duyurdu. Mısır Etiyopya’ya askeri müdahalede bulunma tehdidinde bulunsa da sonradan iki devlet Nil Nehri yönetimi altında orta yol bulmuşa benziyor. Fakat bu girişim bir de Mısır-Etiyopya çatışması yaratmış durumda.

Afrika Review’den Janet Otıeno’nun haberine göre ise Etiyopya’nın inşa etmek istediği tek baraj o değil. Etiyopya’nın, Kenya’daki Turkana Gölü’nün ana su kaynağı olan Omo Nehri’ne üzerine de bir baraj yapma planını açıklması geçen sene çevrecileri öfkelendirdi. Çevrecilerin iddialarına göre Omo Nehri’nin kuruması Turkana Gölü’nün kurumasına sebep olabilir.

Bütünlüğünü yüzde 90 oranında kaybeden Çad Gölü üzerinden ise Nijerya ve Kamerun kendi çatışma sahalarını buluyorlar. Zambezi, Cuito ve Senagal Nehirleri, Malawi, Tanzanya ve Mozambik arasında yer alan Malawi Gölü, Burnika Faso ve Gana arasındaki Volta Nehri ayrı ayrı çatışma bölgelerine dönüşüyor.

Konunun can alıcı kısmı su tüketimi ve suya erişim olsa da çatışmaların bir ayağı her zaman tarım ve hidroelektrik güç üretimi oluyor.

Sorunlu alanlardan bir diğeriyse İsrail ve Filistin. Abdelrahman Tamimi ve Sireen Abu Jamous’un bir çalışmalarında ifade ettikleri gibi Batı Şeria’nın ekonomisi çoğunlukla tarıma dayanıyor. Fakat 6 Gün Savaşı sonucunda İsrail kontrolüne geçen su kaynakları ne yazık ki eşit ve adil paylaşılmıyor. 1967 yılından beri su kaynaklarının çoğunluğunu İsrail ordusu kontrol altında tutuyor ve Filistin’in sarnıçlar, kuyular ve sulama sistemlerinden oluşan su altyapısının büyük kısmı yasadışı ilan edildiği için İsrail tarafından sistematik olarak yıkılıyor. Bu durum işsizliğe ve fakirliğe doğrudan katkıda bulunarak sorunu derinleştiriyor. Fred Pearce’ın Nehirler Kuruyunca kitabında buna oldukça çarpıcı bir isim vermiş durumda. Bu uygulama aslında bir su apertheid’ı.

 

Ali Serdar GültekinYorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış