Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
18 Mart 2018 Pazar TSİ 05:52:30
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Kuveyt: Zenginlik Başa Dert!
17.03.2018
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  BİZİM HİKAYEMİZ...
16.03.2018
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  İNSANCA 
  Dedeler Torunlarını Avutur, Uyutur, Oyalar
02.03.2018
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Annem gibi kokuyordunuz…
15.03.2018
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DEMOKRAT 
  "Aziz Vatandaşlarım"
06.03.2017
 
  Doğan FİLİK 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  Türkiye'nin Başkomutanı
04.02.2018
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  İstanbul’da sabah yürüyüşü ve ihlâl edilen yaya hakkımız, Akgün İLHAN
17.12.2017
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Epik mücadeleden galip çıkan Halep
26.01.2018
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Uygun Sayıları Bulabilir Misiniz?
08.09.2017
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Doktora saldırı üzerine... Nevzat DAĞLI
15.03.2018
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  İŞ AHLAKI yok bu nedenle Ak ile kara karıştı
02.06.2015
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
Istrancalardaki yarasaların çığlığına gönüllü mağaracılardan destek
 
04-11-2017


YEŞİL GAZETE
 
Göksal Çidem

Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün web sayfasında 18.10.2017 tarihinde yapılan duyuruda; Patlatmalı kalker ocağı kapasite artışı için ÇED süreci başlamıştır denildi.

Kırklareli’de özellikle de Istrancalar bölgesinde çok sayıda faaliyette olan, bir o kadar da yeni açılmak istenen maden ocakları ve kırma eleme tesisleri var.

Bunların bazıları orman içerisinde su kaynakları üzerinde, bir kısmı da koruma alanlarının hemen dibinde. Orman ve su varlıkları kirletip yok olurken,  buradaki doğal yaşam da bu faaliyetler nedeniyle yok oluyor, telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden oluyor.

2012 yılında Dupnisa mağarasına gelen mermer ocağı talebi, yine gönüllü mağaracılık faaliyeti yürüten araştırmacıların hazırladıkları bilimsel raporlar doğrultusunda durdurulmuş, mağara ve onbinlerce yarasa kurtulmuştu.

Son gelen dosya ile Koyunbaba mağarası karşısında patlatmalı kalker üretim kapasite artışı talep edildi.

Dupnisa için seferber olan gönüllü araştırmacılar bu defa Koyunbaba mağarası için hafta sonu bölgede incelemeler yürüttüler.


Koyunbaba Mağarasının, Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma kulübü gezisi sırasında,1985 yılınnda çekilmiş fotoğrafı

Yapılan araştırmalarda, Koyunbaba Mağarası’nı 11 farklı yarasa türünün kullandığı tespit edilmişti. (Tablo 1; Paksuz, 2009; Furman & Özgül, 2004). Mağara, yarasalar tarafından hem yaz aylarında yavrulamak, hem de kış aylarında kış uykusu için kullanılmaktadır. Şu ana kadar tespit edilen en yüksek popülasyon büyüklüğü yaklaşık olarak 30,000 bireydir. Mağarada tespit edilen türlerin ikisi, Mehely Nalburunlu Yarasası (R. mehelyi) ve Uzunayaklı Yarasa (M. capaccinii), Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından türleri tehdit altında olarak (Hassas) listelenmiştir (Tablo 1). Ayrıca mağarada tespit edilen türlerin tümü, Türkiye’nin de taraf olduğu Bern Sözleşmesi tarafından koruma altına alınmıştır. Bu sözleşmeye göre bu türlerin yaşadığı mağaralar ve bu mağaraların etrafındaki alanların koruma altına alınması gerekmektedir. Aynı şekilde bu türlerin beslenme ve üreme için kullandıkları alanların da korunması büyük önem arz etmektedir.

Koyunbaba Mağarası’nın barındırdığı yarasa türleri ve bu türlerin popülasyon büyüklükleri göz önünde bulundurularak mağara ve çevresinin ivedilikle koruma altına alınması gerekmektedir. Mağarada yaşayan yarasa popülasyonlarının azalması ya da yok olması bölgedeki ekolojik dengeyi olumsuz etkileyecektir. Bu olumsuzluklar tarım zararlılarının artışı gibi insan hayatını da negatif etkileyecek birçok faktörü içermektedir. Bu bağlamda mağara ve çevresinin mümkün en yüksek koruma statüyle koruma altına alınması hem ekolojik denge hem bölge insanı için elzemdir.

Koyunbaba Mağarası arkeolojik açıdan da öneme sahiptir. Yapılan araştırmalarda, Koyunbaba mağarasının ilk olarak 1980 yılında belgelendirilen ve Orta Kalkolitik, Demir Çağı ve Ortaçağda iskân edilen bir mağaradır. Ancak gerek mağaranın konumu, gerekse boyut ve biçimsel özellikleri yönünden burada daha eski dönem dolgularının da olabileceği düşündürmektedir. Maalesef, mağara içinde çok sayıda kaçak kazı çukuru vardır.

İlk resmin çekildiği aynı noktadan, 21 Ekim 2017 günü çekilmiş bugünkü durumu

21.10.2017 tarihinde yapılan son gözlemde, mağaranın girişinin sadece 50m yakınında sürdürülmüş olan patlatmalı taş ocağı faaliyeti sonucunda, mağaranın iki girişinden birinin maalesef tamamen yıkılmış, mağaranın giriş yakınındaki kayaların stabilitesinin de bozulmuş olduğu tespit edilmiştir.

Bu durum, mağaranın girişlerinin aynı noktadan 1985 yılında (Resim 1) ve bugün (Resim 2) çekilmiş iki fotoğrafı karşılaştırıldığında net olarak görülmektedir. Mağaranın hemen yakınında yapılmış olan bu patlatmalı taş ocağı faaliyeti neticesinde, Koyunbaba mağarasının soldaki girişi yukarıdan inmiş kayalarla kapanmış, sağdaki girişe de zemine yukarıdan bir kaya düşmüş durumdadır (Resim 2). Böylece, mağaranın yüzbinlerde yılda oluşmuş girişinin doğal şekli ve güzelliği zarar görmüş durumdadır. Tahrip olan bu girişler bir proje dahilinde eski haline dönüştürülmelidir.

Ayrıca, girişlerin sadece 50 m kadar solundaki bu taş ocağı faaliyetinin yola kadar indirdiği dik kesim nedeni ile, tepenin doğal stabilizesi de bozulmuştur. Bozulmuş olduğu, üçüncü resimde, sol üst kayalardaki sola doğru açılmalardan anlaşılmaktadır (Resim 3). Kayalar, soldaki uçuruma (kesime) doğru açılmaktadır. Eğer boşaltılan bu yer, doldurulup orijinal doğal meyiline geri döndürülmez ise, kayacın zaten sola meyilli tabakalanması ve doğal şartlar nedeni ile zamanla, kayalar sola doğru esneyip yıkılacak, mağaranın girişleri kapanacak, mağaranın bir bölümü de tahrip olacaktır.

Yapılacak taş ocağı çalışmaları geri dönüşümü imkansız olan süreçlere yol açacağından ülkemizin kültür varlığı olan Koyunbaba Mağarasının en yüksek koruma statüyle koruma altına alınması, hem barındırdığı ve koruma altına alınması gereken canlılar, hem arkeolojik buluntular hem de tarihi süreçleri takip etme açısından çok önemlidir.

Mağara girişi ve etrafında yapılacak her türlü çalışma, mağara ve çevresindeki habitatı değiştireceğinden yarasaları orta ve uzun vadede olumsuz etkileyecektir.

Koyunbaba Mağarasının kalan sağ girişini ve 50 m soldaki taşocağı nedeni ile kayaların sola doğru açıldığını gösteren 21 Ekim 2017 tarihli resim.

Koyunbaba mağarası tür çeşitliği bakımından ülkemizdeki çok az sayıdaki mağaradan biridir. Yavrulama ve yavru yetiştirme dönemleri hassas olduğu ve insan kaynaklı tehditten uzak tutulması gerektiği vurgulanmıştır. Turizme açık tek Mağaramız olan Dupnisa da bu dönemlerde ziyaretçi girişlerine kapatılmaktadır. Ancak  bahse konu  taşocağı faaliyetinde 3 günde bir patlatma yapılacağı planlanmaktadır.  Dupnisa da yarasaların etkilenmemesi için ziyarete kapatılırken, Koyunbaba mağarasının karşısında patlatmalar yapılarak yürütülecek faaliyet sonucu hem mağaranın hem de yarasaların zarar göreceği bilimsel ve resmi rapolar ile ortaya konmuştur.

Sonuç olarak incelemelerini tamamlayan mağara araştırma kulüp ve dernekleri, Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü, Galeri Mağara Araştırma Grubu, İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü, ilgili projeyle alakalı ÇED sürecinin durdurulmasını talep ederek ilgili bakanlık ve kurumlara dilekçelerini sundular.

Yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri duyarlılıktan dolayı Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi adına teşekkür ediyoruz.

 

 

Göksal ÇidemYorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış
 
Son Haber
Çavuşoğlu: ABD ile Münbiç ve Fırat'ın do...
Beyazay İZMİR: ENGELLİ MEMUR KADROLARI İ...
‘5 ülke gizli toplantıda Ortadoğu planı ...
Mahir Ünal: NATO'nun güney sınırlarını k...
Son dakika... İran insansız hava aracını...
 
Gündem
Geri dönüşümle birlikte toplumsal dönüşü...
Dalyan’da örnek davranış: Tekerlekli san...
Brezilyalı hayvan hakları aktivistlerind...
Türkiye ile ABD arasında kritik görüşme:...
Barajların dolululuk oranını paylaşan Er...
 
Sağlık
Milyarlarca mikroplastik parçacık nehir ...
Gıda mühendisi Bülent Şık şeker fabrikal...
Canan Karatay: Fransız İhtilali'nin sebe...
AB yasakladı: Erkeksiz üreyebilen benekl...
Başka türlü bir gıda mümkün: Direnen sof...
 
Teknoloji
Nükleer karşıtı mücadelesiyle ödüllendir...
Çin'in askeri gücünün 'küreselleşmesi'...
Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in yaptığı d...
Sahte porno video üretmek kolaylaştı, so...
Avrupa Birliği’nde 2017’de ilk kez yenil...
 
Asayiş
Rus muhalif iş adamı Gluşkov, Londra'da ...
Ahmet Şık ve Murat Sabuncu'ya tahliye...
TSK: Afrin'de 8 asker şehit oldu...
Times'a konuşan İngiliz YPG'li: Afrin'de...
Canikli: 15 Temmuz'da kaybolan silahlar ...
 
Siyaset
20 aydır tutuklu olan gazeteci Şahin Alp...
Karamollaoğlu'ndan AK Parti için oy oran...
Son seçimde %0,7 oy alan Saadet Partisi ...
Afrin'de yaşamını yitiren Türk askerleri...
'3. havalimanında 400 işçi hayatını kayb...
 
Eğitim
Trump öğretmenleri silahlandırmak istiyo...
Beyazay İZMİR: Gönüllüler arıyoruz...
BEYAZAY İZMİR: 'Görme Engellileri Sınavl...
PISA Direktörü Schleicher: Türk eğitim s...
Beyazay İZMİR'den Üniversitelere çağrı: ...
 
Kültür / Sanat
İyi ki doğdun Virginia Woolf: Eserleriyl...
'Gençlik sarsıntısı' yılın kelimesi seçi...
Hayvanları aşağılamakta kullanılan kelim...
Van Gölü’nden 6 bin 500 yıllık su altı p...
İnsanlık tarihinin bilinen en eski tapın...
 
Spor
20. Grand Slam, 96. tekler şampiyonluğu:...
Arkasında sayısız rekor bırakan ‘Türk Sü...
[Yol arkadaşım bisiklet 200 yaşında] Eng...
Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor...
Avrupa Bisiklet Yolları Ağı EuroVelo’ya ...
 
Yerel
Foçalılardan ağaç kıyımına karşı zafer: ...
Kentin rant alanlarına dönüşmemesi için ...
Bornova’ya “İklim Okulu” geliyor...
Türkiye Dağcılık Federasyonu’ndan çağrı:...
2011'den 2018'e Özgür Suriye Ordusu'nun ...
 
Dünya
ABD'nin yeni dışişleri bakanı Mike Pompe...
İngiltere'de 'Bir Müslüman'ı Cezalandır ...
Haşdi Şabi, Irak ordusuna resmen dahil o...
DERGİ - Dünyanın en iyi yönetilen 6 ülke...
Çifte ajan olayı: İngiltere, Rusya ile i...
 
Çocuk
Türkiye’de fuhuşa zorlanan Suriyelilerin...
İsrail 2018'in başından bu yana 52 çocuğ...
Trump'ın 'Hayalperestleri' sın...
Ağaç kesimine kılıf uydurdular: Burada z...
BM: Suriye'deki tahliyelerde hasta çocuk...
 
Sosyal
Beyazay İZMİR: İzmir Kent Konseyi Genel ...
TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ TAN...
Doğa koruma mücadelesinde online rehber ...
Beyazay İZMİR: En Güzeli İletişim Kurmak...
Trakya ‘ölüm havasını solumak istemiyor’...
 
Ekonomi
İzmir’e Sahip Çık Platformu Körfez Geçiş...
Dünyanın en büyük güneş parkı Mısır’da k...
Anadolu Grubu’na karşı Ekşi Sözlük’te bi...
Tarımda sınıfta kalan Türkiye için çözüm...
Lüleburgaz iklim değişikliğine karşı ele...