Yerli Medya   |   Yabancı Medya   |   Faydalı Linkler  |   Ana Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle 
23 Şubat 2020 Pazar TSİ 22:48:01
» Anasayfa
» Sosyal
» Ekonomi
» Eğitim
» Siyaset
» Asayiş
» Teknoloji
» Sağlık
» Gündem
» Son Haber
» Çocuk
» Dünya
» Yerel
» Spor
» Kültür / Sanat
» Çevre
» Araştırmalar
» Takipteki Konular
» Foto Galeri
» Seri İlanlar Yeni
» Künye
     
Türkiye'de gerçekten bağımsız basın kuruluşu var mı?  
Hayır Bağımsız basın kuruluşu yok.
Evet Bağımsız basın kuruluşları var.
 
» En Çok Okunanlar
   
 
» Gerekli Linkler
    
 
 
Bizce Daha Önemli Olan 10 Haber
 
 
Adaletli Bir Dünya İçin Yıldız kardeşlerden mini bir adım
ANKETE KATILIN 
'HUTBELERDE YOLSUZLUKLA İLGİLİ AYETLER NEDEN YOK?' 
YARATICI GÜÇ KAVRAMI 
2. YAHUDİ DEVLETİ İÇİN AÇIK DAVET 
Dürüst Muhabirlere Bir Haber  
SENA KABARTMA HARFLERDEN HİKÂYE OKUDU  
125 BİN TÜRKMEN ÇÖL ORTASINDA YARDIM BEKLİYOR 
Türk aydınlarından iktidara milli uyarı! 
Adalet
     
 
OYLARIMIZ ÖNSEÇİM YAPAN PARTİYE.................................... Bu kampanya...
Devamı >
 
     
 
  HOŞGÖRÜ 
  Üç Yabancı Tarihçi Gözüyle 1915 Ermeni Hadiseleri
04.11.2019
 
  İsmail Hakkı CENGİZ 
hacengiz@gmail.com  
 
  Düşünce Vadisi 
  ÇÜRÜYÜŞ...24...
20.02.2020
 
  Özgür DENİZ 
 
 
  GERÇEKLER 
  SSCB ve Sosyalist-Komünist ideolojiye takılıp kalmış olanlar…! (1)
12.06.2019
 
  Adnan PELVANLAR 
 
 
  İNSANCA 
  EKONOMİ- YATIRIM: ‘TÜRKİYE HİÇ BU KADAR CAZİP OLMADI’
16.02.2019
 
  Neslihan KORUTÜRK 
 
 
  GÖZÜN GÖRDÜĞÜ 
  Neme lazım, aman bana ne!
14.02.2020
 
  Hüseyin ŞİNASİ 
 
 
  DUYGULAR, ŞİİRLER 
  YİĞİTLİĞİM İÇİN HÜZÜNDÜR,ZÜLDÜR
13.05.2019
 
  Orhan AFACAN 
 
 
  MİSAFİR YAZAR KÖŞESİ 
  EĞTİM SİSTEMİMİZDE MATEMATİĞİN SOSYAL BİLİMLERLE DANSI, Lütfiye KADER
21.05.2019
 
  GENEL HABERLER Misafir Yazar 
 
 
  HAYATIM SPOR 
  Bütün Yarışmacıların Kazandığı Bir Spor Dalı: DAĞCILIK
24.03.2019
 
  Nazmi HİSARLI 
 
 
  ZEKÂ, KİŞİSEL GELİŞİM 
  Aziz Nesin Nasıl Kurtuldu?
24.04.2019
 
  KİTAP; SANAT ÂLEMİ 
 
 
  SÖZÜN SULTANLARI  
  Sendika Soruları, Nevzat DAĞLI
19.08.2019
 
  GENEL HABERLER 
 
 
  Dünyaya Adalet istiyorum 
  Bir görünmezlik hikayesi!
13.10.2018
 
  Osman YILDIZ 
osman@yb.com.tr  
 
 

 
» Haberin Doğru Adresi
ÜÇ PIRLANTA
 
12-08-2012


Aslı Çakır Alptekin spordan 2 yıl men edildi; yılmadı, Londra Olimpiyatları’nda 1500 metre kadınlarda altın madalya kazanarak Türkiye’ye büyük zafer yaşattı.

Zorlu yarışa Kenya’da yerlilerin arasında yaptığı kampla hazırlanan ay-yıldızlı sporcu, ilk okul 4. sınıfta çıplak ayakla koşarak başladığı kariyerinde zirveye çıktı.

Londra Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin’in iniş çıkışlarla dolu bir hayat hikayesi var. Kadınlar 1500 metre finalinde altın madalya alan Aslı Çakır Alptekin’in hikayesi, kazandığı başarıyı haklı kılan cinsten. Başarıya koşarken rahatsızlığı nedeniyle vurulduğu iğnede yasaklı madde olmasından dolayı 2 sene spordan men edildi... Sonradan eşi olacak İhsan Alptekin’in de motivasyonuyla spora tekrar başlayan Aslı, Kütahya’da tartan pist yok diye hergün Eskişehir’e gitti ama en son Kenya’da karar kıldı. 2004 yılında Dünya Gençler Şampiyonası’nda final koşan Aslı için o yaz, yeni kariyerinin zirvesi oldu. Fakat peri masalı fazla uzun sürmedi. Rahatsızlığından dolayı vurulduğu iğnenin yasaklı madde içerdiğinden habersiz Aslı’nın iki yıl süreyle spordan men edildiği açıklandı.

Sporu bırakmayı düşündü
“Rahatsızdım. Bizim orada bir eczacı vardı, onun tavsiyesiyle iğne vuruldum. Kontrole gireceğimi bile bile niye kendimi tehlikeye atayım. Dopingli olduğumu bilsem ‘Sakatım’der koşmazdım” diyerek suçsuz olduğunu anlatmaya çalıştı. Ama nafile... O günden sonra Aslı’dan haber alınamadı uzunca bir süre... Spordan ayrı kaldığı dönemde ne yaptı, ne etti, satır aralarında bile bir haberi çıkmadı. Sporu bırakmayı bile düşündü. Ama onu tekrar motive eden, antrenörü ve sonradan evlendiği İhsan Alptekin oldu. Kendisi de milli bir atlet olan Alptekin, kariyerini Aslı için feda ederek spora nokta koydu ve o günden bu yana yalnızca Aslı’nın antrenörlüğünü yapmaya başladı.

Antrenörüyle evlendi
Bu destekle beraber, genç atlet tekrar mücadelesine döndü. Ancak cezası Eylül 2006’da sona erdiği halde eski formuna ulaşması çok daha uzun sürdü. Antrenörü Alptekin’in ifadesiyle, “Hırs ve azimle çalışan” Aslı’nın 2010 yılında Barcelona’da koştuğu Avrupa Şampiyonası finali onun dönüşünü müjdeleyen yarış oldu. 2011’de ise Daegu’daki Dünya Üniversite Oyunları’nda altın madalya kazanarak bu dönüşü taçlandırdı. Kütahya’da uygun tartan pist olmadığından antrenman için her gün Eskişehir’e yolculuk eden Alptekin çifti, bu yıl başında hazırlık için bambaşka bir rota seçti: Kenya.

Oksijen depoladı
Rakımın kimi yerlerde 2 bin metreyi geçtiği bu Afrika ülkesi, Etiyopya ile beraber dünyanın en iyi uzun mesafe koşucularının yetiştiği yerlerden biri. Burada yaşayanların kanında oksijen çok daha fazla depolanıyor. Ve bu da sporcuların dayanaklılığını arttırıyor. Kenya’da yaptığı antrenmanlar Aslı için oldukça faydalı geçmiş. Kampta bir yandan kondisyon depolarken, diğer yandan Kenyalıların hayat şartlarını görmek onun motivasyonunu arttırmış.

Kenya’da hırs yaptı
Rakım olarak Kenya uygundu. Halk bize çok ilgi gösteriyordu. Bir gün antrenman yaparken, ormanın içinden geçtik. İnsanlar ufak evlerin içinde yaşıyorlar. Çocukların ayakkabıları yok, öğretmenler okula koşarak gidiyordu. Atletler de ayakkabısız koşuyordu. Onları görünce hırs yaptım. Bu yoklukta koşuyorlarsa ben daha iyisini yapmalıyım deyip motive oldum...
 
Kızı koştu
annesi bayıldı

Olimpiyatlarda ülkemize altın getiren Aslı Çakır Alptekin’in Antalya’da yaşaya ailesi, kızlarının altın madalya kazanmasıyla büyük sevinç yaşadı. Aslı Çakır Alptekin’in annesi Hatice Çakır, büyük sevince fazla dayanamadı. Kızının altın madalya kazanmasının ardından sevinçten ağlamaya başlayan anne anne Çakır, kısa süre sonra rahatsızlandı. Oğulları tarafından hastaneye kaldırılan Hatice Çakır’ın heyecan ve stres nedeniyle fenalaştığı, sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Aslı’nın babası Adil Çakır ise Altınova’da fırında çalışırken Süreyya Ayhan’ın da orada oturduğunu, zaman zaman yaptığı pideleri milli atlete götürdüğünü ve kendi kızının da onun gibi başarılı olması için dua ettiğini söyledi. Baba Çakır, antrenörü İhsan Alptekin ile kızının nihahlı olduklarını, düğünü bu sene yapacaklarını belirtti.

Çakır, çıplak ayakla koştu
Olimpiyatlarda ülkemize altın madalya kazandıran Aslı Çakır Alptekin, çıplak ayakla koştuğu günleri hiç unutmuyor. Aslı Çakır Alptekin bu konudaki anısını şöyle anlatıyor: “İlkokul 4. sınıftaydım. O zamanlar kros yarışları yapılıyordu. Yarış içinde ayakkabı ayağımı acıttı. Çıkarttım, çıplak ayakla koşmaya başladım. Bunu gören federasyon başkanı beni yanına çağırdı. Ayakkabı numaramı sordu ve bir dahaki yarışta bana kırmızı ayakkabı getirdi.”


Eskişehir’de bayram havası
Gamze Bulut’un ikinci olması Eskişehir’deki baba ocağında bayram havası estirdi. Baba Hasan Bulut ve komşuları, Gamze Bulut’un yarışmasını televizyondan izledi. Anne Hatice Bulut ise kalbinin dayanamayacağı gerekçesiyle bir odaya geçti. Gamze yarışırken ailesi, yakınları ve sevenleri onu dua, tezahürat ve alkışlarla destekledi. Vize alamadığı için Gamze’yi Londra yerine televizyon başında destekleyen baba Bulut, kızının bu başarısında emeği geçenlere teşekkür etti.
 
İlk olimpiyatından
ikincilikle dönüyor

Londra’da, gümüş madalya kazanan tekvandocu Nur Tatar, performansıyla alkış aldı. İlk kez olimpiyat deneyimi yaşayan 19 yaşındaki sporcu, final mücadelesinin ilk raundunda yaşadığı hakem hatası nedeniyle moralinin bozulduğunu belirterek, “Benim için büyük tecrübe oldu. Bundan sonra kazandığım deneyimi çok iyi kullanacağım ve her maçıma galibiyet için çıkacağım. Türkiye’ye altın madalya ile dönmek isterdim ama nasip böyleymiş. Altın madalya alamadığım için herkesten özür dilerim” dedi. Madalya alan sporcularımız Nur Tatar Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut dün Londra’da şehir turu yaptı.


İngiliz çamur attı
gazete dalga geçti
Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut’un ilk iki sırada bitirdiği bin 500 metre finalinin ardından açıklama yapan İngiliz Lisa Dobriskey, sporcularımıza çirkin ithamlarda bulundu. Sporcularımızın tarih yazdığı 1500 metre yarışını 10. sırada tamamlayan İngiliz atlet, Aslı’nın doping yaptığı imasında bulundu. Yarışta bazı atletlerin rakiplerini kandırmış olabileceğini iddia eden Dobriskey, “Bunu söylemek hoşuma gitmiyor ama normal bir yarışta koştuğumuza inanmıyorum” dedi. Daily Mail gazetesi ise “1500 metre finali öncesi atletlerin aldığı tek ilaç yatıştırıcı olmalı. Çünkü olimpiyat tarihinin en yavaş 1500 finalini koşarak stattaki 80 bin seyirciyi uyuttular” yorumunda bulundu.


Yorumunuzu Ekleyin Arkadaşınıza Gönderin İlgilisine Gönderin Çıktısını Alın Sayfa Başı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış
» Güne Bakış
 
Son Haber
İSİG: Yılın ilk dört ayında 545 işçi iş ...
Avustralya’da kedi soykırımı...
Sri Lanka’daki saldırıları IŞİD üstlendi...
'ABD uçakları Türkiye'yi tehdit etmezse,...
Adnan PELVANLAR yazılarıyla GENEL HABERL...
 
Gündem
Rusya parlamentosundan 19 Mayıs mesajı...
Her şey çok güzel olacak – Leyla Alp...
Türkiye yazarı Özışık: Bizim mahallenin ...
Gazetecilere bir yılda 256 yıl hapis, 17...
Ve İstanbul T.C'ye kavuştu...
 
Sağlık
DERGİ - Günde ne kadar su içeceğimize na...
Kongo’daki Ebola salgınında ölü sayısı b...
ABD’de 44 eyaletten ortak dava: İlaç şir...
Sıcaklık kaynaklı kalp krizi riski artıy...
Restoran şefi: Dışarıda döner, köfte, la...
 
Teknoloji
Rus uzman: ABD, Türkiye'nin aldığı F-35'...
Kuzey Denizi'ndeki istiridye ve diğer ca...
Gazeteler satmıyor, televizyonlardan hab...
ABD medyası Rus, Çin ve Amerikan hiperso...
Bitkilerin birbiriyle ‘konuştuğu’ bilims...
 
Asayiş
ABD, DSG'ye (YPG) yardımlarını sürdürüyo...
Emniyet'in 'gizli' FETÖ raporundan: TSK'...
Kıbrıs RUM KESİMİ'nde seri kadın cinayet...
Polis otosunda tecavüze ‘iyi hal’ indiri...
Küçükçekmece’de bir çocuğa istismar dava...
 
Siyaset
Siyasi bir özne olarak YSK rejim müteahh...
Dilipak: Reisin yakınındakiler reisi köt...
Yeni Şafak yazarı Öztürk: AK Partili Yen...
İmamoğlu: Madem sayıyı bu kadar az görüy...
İstanbul’da 17 ilçede oylar sayılıyor...
 
Eğitim
Bornova GÜZELCAN KARDEŞLER ORTAOKULU’nda...
Kadıköy'de gözaltına alınan lise öğrenci...
Fransa Meclisi’nden 15 yaş altı öğrencil...
Eylem yaptıkları için gözaltına alınan l...
'Çevremizde Neler Oluyor?' konulu kompoz...
 
Çevre
Bursalı avukat, iki geyiği avlanmaktan k...
Ne çöp üretiyorsanız, O’sunuz…...
Ağaçlar, tavuklar ve biz: Kolektif bağış...
Karbon tarımı CO2 emisyonlarını azaltabi...
Çevre alanında çalışan hukukçular kaygıl...
 
Kültür / Sanat
Ömer Hayyam 971 Yıl Önce Bugün Doğmuştu...
‘Yasaklı Wikipedia’ iki yaşında!...
Bir kişi şikayetçi oldu, resim sergisi k...
Selçuk Demirel’den yeni bir kitap: PSİ –...
Mehmet Aslantuğ: Muhalif partili değilim...
 
Spor
Can Bartu: Fenerbahçe’nin ve Türk futbol...
Para atletler Esra Bayrak ve Zübeyde Süp...
Emirhan Toper, Fransa’dan çiftler şampiy...
Arda; şişeden çıkan cin ...
Japonya'nın ilk tenis şampiyonu Naomi Os...
 
Yerel
Bartın halkı doğasını savundu...
Türkiye’nin en büyük 11. tatlı su kaynağ...
Elazığ Belediye Başkanı: Suriyelilere gi...
Karaman’da stat adı tartışması son buldu...
Küresel iklim değişikliği: Rize’yi 2. ke...
 
Dünya
Güney Afrika kabinesinde cinsiyet eşitli...
ABD’yi 12 günde 300’den fazla hortum vur...
Alman medyası: Yeşiller Greta dalgasıyla...
İdlib’ten kaçanların sayısı 200 bine day...
Norveç karasularında bir ‘ajan balina’...
 
Çocuk
‘Sevgi Evleri’nde 26 çocuğa işkence yapı...
Türkiye çocuk istismarında üçüncü sırada...
HSK Rabia Naz dosyası için müfettiş göre...
Yemen: Yemek alabilmek için kız çocuklar...
Dünya üzerindeki 155 milyon çocuk yeters...
 
Sosyal
İki kadın, iki cinayet: Kızgındım, kıska...
Prof. Dr. Bayram Göçmen vefat etti...
Avedis Cebeciyan’ın 'Bir Ermeni Subayın ...
Ayşen Gruda hayatını kaybetti...
27 yıldır yaşadığı Atatürk Havalimanı'n...